Витрати українських олігархів збільшили M&A-активність до 4 мільярдів доларів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Витрати українських олігархів збільшили M&A-активність до 4 мільярдів доларів

870
Однак, на відміну від інших років, у 2011 році пропозиції не привабили іноземних інвесторів купувати активи українських компаній.
В цілому рівень М&А-активності зріс у 2011 році, тому деякі юристи вже порівнюють його з докризовим станом економіки. Незважаючи на те, що рівень М&А-активності відновився до стану 2009 року, назвати його рецесивним чи ні складно, оскільки спостерігалось підвищення активності. Однак, воно зумовлено купівельним бумом олігархів, а не іноземними інвестиціями.
Саме іноземні інвестиції в Україну – в основному багатомільярдні поглинання європейських банків та потужної групи ArcelorMittal – сприяли активному процесу купівлі акцій у 2005-2007 роках.
За даними дослідження, наданими компанією Ernst & Young, загальна вартість українських M&А угод в минулому році сягнула приблизно 4 мільярдів доларів. Левова їх частка належить двом найбагатшим і найвпливовішим олігархам України, котрі є наближеними особами до президента Віктора Януковича.
“Однак зараз небагато зарубіжних інвесторів. Більшість інвесторів місцеві “, наголошує Олег Мальський, партнер київської юридичної фірми “Астапов і Партнери”.
“Найближчим часом українські фінансово-промислові групи та компанії, які прагнуть до консолідації на ринку, стануть основними покупцями активів”, коментує ситуацію Максим Черкасенко, партнер юридичної фірми Arzinger. “Західні інвестори не проявляють зацікавленості в Україні і навряд чи стануть активними гравцями на нашому ринку найближчим часом. Це пов’язано із загальною ситуацією світової економіки, а також слабкою кон’юнктурою українського ринку, що зумовлена особливостями політичних процесів всередині країни та ризиків, з цим пов’язаних”, – додав він.
Початок року ознаменувався приватизацією державної компанії Укртелеком, що було названо аналітиками позаконкурсним тендером. Вона була куплена за $ 1,3 млрд австрійською компанією EPIC, що на думку деяких експертів слугує прикриттям для вітчизняних олігархів і політиків.
Дмитро Фірташ, протеже президента Януковича, “газовий мільярдер” і колишній партнер Газпрому, зміцнює свій контроль над витратним хімічним бізнесом. За даними Ernst & Young, він витратив $ 500 млн на покупку Сєверодонецького “Азоту” і надав допомогу в розмірі $ 800 млн Черкаському “Азоту”.
Ринат Ахметов, депутат у пропрезидентській Партії регіонів і давній прихильник Януковича, обмежив витрати в кінці цього року. Але, за оцінками, перевершив Фірташа.
Придбання 50 відсотків акцій металургійного комбінату “Запоріжсталь” на суму $ 500 млн сприяло подальшому посиленню контролю його компанії Metinvest над внутрішнім ринком металургії України.
Аналітики вважають, що Ахметов отримав компанію Київенерго за вигідною ціною: $56 млн за 25 відсотків акцій. Відтак було сплачено близько $59 млн за 40 відсотків акцій Донецькобленерго, що вплинуло на зацікавлення компанії DTEK до 70 відсотків.
Окрім цього, енергетичний бізнес Ахметова отримав додатковий імпульс, вигравши право на експорт електроенергії, що виробляється в Україні. Його компанії було виділено 70 відсотків всіх місць. На початку 2012 року він зібрав контрольний пакет акцій Дніпроенерго на покупку ще 25 відсотків акцій на суму $ 22,5 мільйона.
За допомогою цих операцій компанії Ахметова наразі контролюють понад 50 відсотків металодобувного, гірничорудного, вугільного та електроенергетичного секторів економіки України.
Тенденції до збереження монополістичного впливу українських олігархів у всіх секторах економіки зберігатимуться й цього року. Уряд України планує надавати першочергового значення приватизації компаній електропостачання, хімічних заводів, та, можливо, портів. Доступ до торгів буде обмежено для вітчизняних олігархів.
Новоспечені українські мільярдери у галузі сільського господарства також відзначились минулого року.
Олег Бахматюк, мільярдер і власник лондонської компанії Авангард, витратив майже $ 70 млн на купівлю двох невеликих сільськогосподарських груп Rise і Dakor. Обидва активи виставили на продаж вітчизняні бізнесмени.
Бахматюк також зробив великий стрибок в банківській справі, заплативши $ 70 млн за викуп в ізраїльських та російських власників акцій VAB Банку.
Політик-бізнесмен Петро Порошенко збільшив свій вплив у ЗМІ за рахунок придбання журналу та веб-сайту Корреспондент, а також порталу Bigmir.net в американця Джеда Сандена, що за приблизними оцінками, склало 18 мільйонів доларів.
“Українські олігархи також купують компанії за кордоном”, – стверджує Олександр Романишин, M&А менеджер компанії Ernst & Young в Україні.
Kernel Group, за його словами, придбала російську компанію Російські Mасла за $ 60 мільйонів, Mansvell Enterprises – офшорну компанію, контрольовану мільярдером Ігорем Коломойським, а також данську регіональну пасажирську компанію-авіаперевізника Cimber Sterling за $ 32 мільйони.
Компанія Фірташа Smortora Trading викупила 38 відсотків акцій італійського заводу Tifast Titanium.
У той час як українські олігархи витрачали мільярди доларів на купівлю компаній, мали місце декілька значних іноземних інвестицій.
Американська компанія Advent International, одна з провідних у світі приватних інвестиційних груп, зробила свої перші інвестиції в Україну, придбавши медичну клініку ІСІДА за невідомою ціною. Пояснюючи угоду як приємну несподіванку, Романишин передбачає, що в подальшому Україну можуть очікувати не менш необхідні інвестиції у сферу охорони здоров’я.
“Клініки у містах-мільйонерах, що спеціалізуються на пластичній хірургії та репродуктивній медицині – важливий чинник. Їхній річний прибуток значний і передбачає повернення інвестицій за 3-7 років”, зазначає Романишин.
Борис Краснянський, керуючий партнер в компанії PwC в Україні вважає, що український ринок M&A за декілька років повернеться у докризовий стан. “На сьогодні головними покупцями є українські компанії. У наступні 3-5 років сподіваємось на значний відсоток інвестицій з Росії, Китаю та країн Середнього Сходу. Найбільш привабливими сферами будуть сільськогосподарський, нафтогазовий сектор та комунальні послуги”.
Армен Хачатурян, старший партнер київської юридичної фірми Asters вважає: “Енергетичний сектор, а саме нафтогазовий, залишається одними з найпривабливіших для інвестицій та М&А можливостей. Сільське господарство та харчова промисловість досі на підйомі. Інші сфери зацікавленості можуть лежати в площині інфраструктури, хімічної та фармацевтичної промисловості і споживчих товарів”.
Деякі експерти налаштовані менш позитивно. Ірина Марушко, партнер компанії “Лавринович і Партнери” стверджує: “Ринок M&A у 2012 році навряд чи вийде на докризовий рівень. Це довготривалий процес”.
Мирон Рабій, партнер міжнародної юридичної фірми Salans вважає: “Так, ринок відновиться, але нескоро. Я не очікую якихось надзвичайних подій у найближчі кілька років, що могли б внести істотні зміни. Скоріш за все, ціни будуть поступово знижуватимуться, коли очікування українського продавця стануть реальнішими”, додав він.
Марк Льюіс, партнер відділу корпоративних фінансів компанії Deloitte вважає: “Очевидно, що рівень M&A активності в Україні виріс за другу половину 2011 року, незважаючи на те, що інтерес до українських активів залишається нижчим від докризового рівня”.
За матеріалами:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас