2571
Дунай увійшов у список найбрудніших річок у світі
Басейн річки Мюррей-Дарлінг - найбільша австралійська річкова система, а також найбільший родючий регіон на південному сході континенту. За інформацією WWF, ця річка - одна з тих, якій загрожує найбільша небезпека. Її поверхня складає близько 1040 тисяч квадратних кілометрів. Головна проблема цієї акваторії - тварини і рослини, спочатку не властиві цій місцевості, - усе активніше заселяють річку Мюррей-Дарлінг, чим завдають їй шкоди.
Всесвітній фонд дикої природи говорить про "агресивний наступ екзотичних видів та порід тварин". До того ж, течію річки все активніше регулюють. Також спостерігається сильне осолонення ґрунту і зміна клімату.
Найбільшу річку Африки Всесвітній фонд дикої природи теж вважає річкою, що знаходиться під загрозою. Ніл бере свій початок в горах Руанди, тече по Танзанії, Уганді, Південному Судану, Судану та Єгипту, а потім впадає в Середземне море. Річка особливо страждає від кліматичних умов, що змінилися. Ніл реагує навіть на легкі зміни температури. Причина - високий рівень випарювання.
"Срібна річка" довжиною 290 кілометрів складається, власне, з двох великих південноамериканських річок: Парани та Уругваю. Гирло Ла-Плати, чия ширина в деяких місцях досягає 220 кілометрів, страждає, в першу чергу, від рук людини. Для будівництва нової інфраструктури вирівнюють русло для судноплавства. Крім того, на річці побудували 27 великих дамб. Всесвітній фонд дикої природи, вважає, що все це небезпечно для річки. Поряд із забрудненнями і надмірно активним рибальством мова також йде про зміну клімату.
Північноамериканська річка Ріо-Гранде задіяна в промисловості, сільському господарстві і як джерело питної води, тому її потік скорочується. Дефіцит води, в свою чергу, стає причиною того, що в річку потрапляє морська вода, роблячи її з часом все більше і більше солоною. Саме від цього страждає річка Ріо-Гранде, або Ріо-Браво - так її називають в Мексиці. Активне використання в сільському господарстві загрожує цій великій річці, яка бере початок в Скелястих горах Колорадо і тече через штати Нью-Мексико і Техас в Мексику, де впадає в Мексиканську затоку. Річка дуже страждає від масштабного водозабору. Експерти з прісної води Всесвітнього фонду дикої природи вважають, що Ріо-Гранде загрожує серйозна небезпека.
Всесвітній фонд дикої природи називає Дунай "пам'ятником поганій водоохоронній політиці". Ця річка завдовжки 2500 кілометрів - друга за величиною в Європі. 80% її водно-болотних угідь і лугів почали знищуватися ще на початку XIX століття в результаті будівництва гребель і дамб. 78% річкового русла були повністю і непоправно пошкоджені через втручання людини.
Подальше шлюзування Дунаю не тільки завдасть шкоди природі, але і стане причиною нестачі риби та питної води для мільйонів людей в регіоні, вважає Всесвітній фонд дикої природи. Подальший збиток може спричинити сильні повені і розливи річки.
Найбільше від змін, пов'язаних з глобальним потеплінням, страждає річка Інд. Це пов'язано з тим, що найбільша річка Пакистану (довжина 3180 кілометрів) дуже залежить від льодовикових вод. Вода Інду життєво необхідна 160 мільйонам людей, ця річка забезпечує водою 80% сільськогосподарських угідь Пакистану.
Друга за розміром річка Індії та Бангладеш протікає також по території Китаю і Непалу. У Гангу є дві проблеми: 14 дамб, які змінюють його природну течію, і надмірний водозабір. Хоча приблизно одна дванадцята населення світу живе в басейні цієї річки, і він являє собою важливий елемент культури індуїзму, охороні природи басейну цієї річки в минулому приділялося зовсім мало уваги. Угоди про захист Гангу почали укладати тільки в 2004 році.
Однак Всесвітній фонд дикої природи заявляє, що загроза, як і раніше, існує.
Меконг - найбільша річка Індокитаю. Ця річка відрізняється великою різноманітністю риби, забезпечуючи білком приблизно 70 мільйонів людей. Тим не менш, Меконгу і всій екосистемі загрожує зростання населення і економіки країн, по яких він тече. Заплаву річки засипають під забудову, і вона страждає від погано прокладених вулиць і гребель. Нерестовищ стає все менше - риби, відповідно, теж. Крім того, в річку зливають стічні води, а рибне багатство, що й без того скорочувалося, страждає від нелегального рибальства. Також в список річок Індокитайського півострова, яким загрожує забруднення, входить річка Салуїн.
Однак, найбільшим ризикам піддається, на думку Фонду дикої природи, річка Янцзи. Найбільша річка Китаю страждає від однієї великої проблеми - забруднення. Промислові відходи, міські стічні води або сільськогосподарські стоки - все це потрапляє в Янцзи, яка вважається найбруднішою акваторією світу. Наче б цього було недостатньо, там зараз плануються або вже будуються близько ста великих дамб. Третя за розміром річка світу піддається найбільшій небезпеці.
За матеріалами: ИноСМИ.ru
Поділитися новиною