Операція на пачках — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Операція на пачках

3123
Парламентарії пропонують зобов'язати торгівельні мережі продавати сигарети не дешевше 10 грн за пачку. З 2013 року може бути введена мінімальна роздрібна ціна на тютюнову продукцію, що повинно привести до надходження до бюджету додатково понад 2 млрд грн і на 4% скоротити обсяги споживання тютюну. Виробники не такі оптимістичні в очікуваннях - українці не кинуть палити, а перейдуть на дешевий контрабандний товар. У найближчих сусідів ціни на недорогі сигарети не перевищують 5 грн.
Верховна Рада продовжує боротьбу з тютюнопалінням. Група депутатів з фракцій "БЮТ-Батьківщина", Народної партії, Компартії та "Реформи заради майбутнього" зареєстрували законопроект N11179 (є в розпорядженні "Ъ"), яким передбачено запровадження з 1 січня 2013 року мінімальних роздрібних цін (МРЦ) на тютюнові вироби.
Мінімальні роздрібні ціни на даний вид підакцизного товару з урахуванням всіх податків і зборів запропоновано встановити на рівні 10 грн за пачку як для сигарет з фільтром, так і без нього. За порушення даної норми автори пропонують штраф у розмірі 100% вартості отриманої партії товару, виходячи з МРЦ, але не менше 1 тис грн. Щорічно мінімальний показник планується переглядати з 1 березня. Зараз діють МРЦ тільки на алкогольну продукцію. Нагадаємо, з нового року заплановано ще й зростання ставки акцизного податку - на рівень інфляції на 7,9%.
Основна мета регулювання, відзначає один з авторів законопроекту Павло Унгурян ("БЮТ-Батьківщина"), - скорочення споживання сигарет. У пояснювальній записці до документа його розробники відзначають, що протягом 2008-2011 років в результаті постійного підвищення податкового навантаження на тютюнову продукцію споживання сигарет в групі курців від 12 років і старше скоротилося на 13%. Кількість людей з хронічними хворобами та смертей, обумовлених вживанням тютюну, також знизилася. Введення МРЦ підвищить вартість дешевих сигарет в 2-3 рази і зробить їх менш доступними, вважають автори законопроекту (найдешевші сигарети з фільтром зараз коштують 5,75 грн, без фільтру -3 грн). Тому обсяги споживання тютюну в 2013 році, за розрахунками депутатів, впадуть майже на 4%. Аналогічне скорочення очікується і в наступні роки з урахуванням щорічного перегляду МРЦ. Крім того, дана ініціатива дасть можливість збільшити відрахування до бюджету від акцизу на 2,6-2,8 грн - до 4,3 грн з кожної пачки. З урахуванням цього, а також ПДВ, додатково бюджет може отримати 2,2 млрд грн.
Вчора представники тютюнової індустрії офіційно не коментували законопроект. Неофіційно вони відзначають, що тютюновий ринок в Україні і так знаходиться "в хиткому положенні", і "будь-який непродуманий крок" розбалансує його ще більше. Побоювання виробників викликає не зрівняння цін на сигарети з фільтром і без нього, а введення МРЦ в запропонованому розмірі. На зміну легальному досить дорогому товару прийде дешева контрабанда і контрафакт. "Якщо зараз тіньовий ринок становить 4-5%, то навіть страшно подумати, що буде після введення МРЦ. Подібна ситуація була в Латвії, коли там різко підвищили акцизи в рамках зобов'язань, взятих країною при вступі до ЄС. Паралельно відбулося зростання тіньового сектора до 30%", - говорить співрозмовник "Ъ".
"Українці палити не кинуть. При цьому треба враховувати, що сегмент сигарет без фільтру існує тільки в країнах СНД, і обсяг їх споживання в Україні - близько 7%. Сигарети без фільтра курять, тому що вони дешеві, тому споживачі перейдуть на нелегальну продукцію", - додає ще один виробник. На думку учасників ринку, введення МРЦ відіб'ється і на більш дорогих торгових марках. Щоб зберегти цінову політику, різницю у вартості між брендами і сегментацію, виробники будуть змушені підвищувати ціни на всі бренди.
Вже зараз в Україні найвищі акцизи на тютюнову продукцію серед країн СНД. А найдешевші сигарети в сусідній Білорусі коштують не дорожче 2,6 грн, у Молдові - 3,4 грн, у Росії - 5 грн. За даними Держмитниці, за 8 місяців цього року лідером за кількістю спроб незаконного ввезення сигарет в Україну є Молдова - виявлено 589 випадків, а за обсягами партій товару - Білорусь, майже 12 млн шт. Автори законопроекту в своїй ініціативі не бачать стимулів для незаконного ввезення сигарет в Україну. З Росією, зокрема, буде дотриманий баланс - уряд цієї країни планує значне підвищення ставок акцизу і в цьому, і в наступному році.
Наталія Непряхіна
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас