11434
6 головних міфів про швидкий крах економіки США
Обговорюючи американську економіку, регулярно зустрічаєшся з міркуваннями про те, що їй скоро настане кінець. Подібні панікерські судження, зрозуміло, мають право на існування. Правда, частіше усі вони ґрунтуються на усталених помилках і міфах, які не мають під собою об'єктивної основи. Наприклад, є думка, що уряд регулярно занижує макростатистику з метою не дати відомостям про реальний стан речей вийти на поверхню. Ще є чутки про те, що фондовий ринок повністю контролюється Федеральною резервною системою. Подібні історії, звичайно, отримують великий резонанс, але доказової бази явно недостатньо для того, щоб стверджувати з упевненістю, що так воно і є.
6 головних міфів про те, в якій небезпеці перебуває економіка США
Міф перший.
Перша уявна загроза для США бачиться багатьом в тому, що американський уряд одного разу може опинитися в становищі своїх грецьких колег. Сьогодні про це можна почути буквально повсюдно. З урахуванням того, що тепер державний борг переступив через позначку $16 трлн, подібних заяв стане ще більше. Однак на ділі порівнювати США з Грецією неможливо. Навіть незважаючи на рекордне значення держборгу, дохідність за американськими бондами зараз тримається на рекордно низькому рівні. Крім того, в частці доходів бюджету США від податків, відрахування на обслуговування боргу також малі.
Не можна забувати також і про те, що проблема Греції пов'язана ще і з відсутністю власної валюти, яку можна було б насильно зробити більш конкурентоспроможною. А ось в таких країнах, як США, Японія та Великобританія, наявність нацвалюти забезпечує великі можливості з управління ними. Однак навіть в американському Конгресі зараз бояться, що Штати стануть новою Грецією, і планований "фіскальний розрив" ніщо інше, як наслідок цих страхів у спробі виправити стан справ в економіці.
Міф другий.
Друга загроза бачиться в тому, що у ФРС немає жодних можливостей допомогти економіці. Доводами на користь цього виступають наступні факти: ЦБ і так знизив відсоткові ставки до нуля, за минулі два раунди кількісного пом'якшення баланс ФРС виявився роздутим, а в підсумку американська економіка так і не змогла вийти на рейки стійкого зростання. Нарешті, дуже часто в заголовках новин можна чути, що Бен Бернанке робить все, що може, а значить, зробити більше йому вже не під силу.
Однак це не відповідає дійсності, оскільки у ФРС залишається маса незадіяних важелів, якими можна, зокрема, почати розганяти споживання і інфляцію, стимулюючи зростання економіки. Втім, головною перешкодою тут залишаються інтереси великої політики: саме влада країни перешкоджає активним діям, в першу чергу, через президентські вибори.
Міф третій.
Існує поширена помилка, згідно з якою високий рівень безробіття в США - це результат зростання технологій у виробництві, автоматизації та глобалізації економіки. Таким чином, кількість безробітних вже не може різко скоротитися, до тих пір поки не виросте нове покоління робочої сили, "заточене" під успішну конкуренцію з автоматикою.
Однак реальні дані говорять про інше. За статистикою ті галузі, які найбільш активно скорочували робочі місця в кризові роки, - це якраз ті сфери, які наймали найбільше нових робітників у посткризові роки. Якби в американській економіці були структурні чинники, то можна було б чекати, що після кризи активно наймати персонал стануть інші галузі, чого, втім, не сталося.
Міф четвертий.
Серед деяких аналітиків існує думка про те, що боргову кризу неможливо подолати, нарощуючи борги. Логіка в даному випадку цілком зрозуміла: прихильники такого підходу бачать у збільшенні боргових зобов'язань уряду подобу занурення все глибше і глибше в боргову яму. І дійсно, якщо порівняти економіку з окремо взятим домашнім господарством, то очевидно, що нові борги ніяк не скорочують загальний обсяг існуючих.
Однак це не відповідає дійсності, адже економіка країни разюче відрізняється від економіки домогосподарства. У роки кризи держава нарощувала борги, в той час як економічні суб'єкти їх скорочували. Таким чином, влада направляла нові позики на підтримку приватного сектора. Виходить, якщо в центрі кризи спочатку стояли борги приватного сектору, то державі корисно нарощувати борги, допомагаючи відновлюватися домашнім господарствам.
Міф п'ятий.
Скептики стверджують, що американська економіка стала залежати від Китаю, оскільки саме КНР володіє левовою часткою держоблігацій уряду США. Зокрема, на це вказують в Республіканській партії, яка лякає американців тим, що демократи довели Америку до залежності від Піднебесної.
Насправді ж нічого страшного в тому, що держборг США знаходиться в руках у Китаю, немає. Важливо відзначити, що американці - одні з головних споживачів китайських товарів. У результаті в КНР приходять долари, які і спрямовуються на купівлю казначейських векселів. До тих пір поки КНР хоче покладатися на американський ринок, їй доведеться отримувати назад долари і пускати їх в держоблігації США.
Міф шостий.
Нарешті, останній міф полягає в тому, що уряд США не в змозі створити нові робочі місця. Однак тут досить сказати, що це просто не відповідає дійсності. Постійно запускаючи нові будівельні об'єкти, освітні установи та інші бюджетні місця, уряд не перестає створювати тисячі робочих місць по всій країні.
За матеріалами: Вєсті Економіка
Поділитися новиною