6527
Як почуває себе наш державний борг?
— Казна та Політика
На даний момент державний борг України становить майже 497 млрд. грн або 62 млрд. дол. На перший погляд цифра може здатися великою. Але чи справді це дуже великий борг?
Коли хочуть оцінити розмір величини держборгу будь-якої країни, завжди говорять про показники держборгу до ВВП країни. Ось в багатостраждальної Греції цей показник 163%. Хоча в Японії держборг до ВВП становить 211%, а в США 103%, в Єврозоні 83%. Але, є ще й Росія з показником держборгу до ВВП на рівні 9,8%, Казахстан з показником 10% і Китай з показником 25%. За підсумками 2011 року в Україні цей показник був 36%. За цим показником Україна ближче до Румунії і Туреччини, там держборг до ВВП на рівні 33 і 39% відповідно.
Тепер з урахуванням зростання держборгу і прогнозу зростання ВВП на 2012 року, цей показник буде близько 33-34%.
Гуру фінансового світу і різного роду експерти та політики вважають "критичною точкою" рівень, вище якого зростання держборгу до ВВП є 60%. Тому вони постійно і пророкують то крах Єврозони, то дефолт США, так, як згідно з їхніми розрахунками держбюджет не може обслуговувати держборг, який більший 60%. Тут з ними ніхто не сперечається. Дійсно проблеми Греції з держборгом дуже добре показують - до чого веде надмірне захоплення позичанням і не віддаванням. Але, це більшою мірою стосується тільки невеликих і слабких країн.
Згідно з їхньою теорією, Японія повинна була б давно зникнути, але вона існує, хоча час від часу і лякає власників ієн. Теж саме відбувається і з власниками євро і доларів. Періодично вони просто в паніці - що робити з цією валютою, або куди податися "бідному власнику" трильйона доларів або євро. Але держборги від цього не зменшуються. Уряди всіх країн живуть в борг і бажають і далі жити. Бо в наш час без боргів жити не можливо.
На початок 2012 року загальний державний борг України становив 473 млрд. грн або майже 60 млрд. дол. Виходить, що з початку року загальний держборг зріс на 24 млрд. грн. При цьому потрібно врахувати, що частину старих держборгів довелося погасити. Одне погашаємо, інше позичаємо. Процес вічний.
Загальний держборг України включає і борг у гривні, і борг у валюті. У цьому році найімовірніше зростання внутрішнього боргу у гривні. За період січень-липень 2012 року уряд додатково заборгував 33 млрд. грн за внутрішнім боргом. Це здебільшого продаж ОВДП. Мінфін України досить таки активно в цьому році продавав ОВДП. Частину цих ОВДП розкупили комерційні банки, частину ОВДП викупив НБУ і здійснив заплановану емісію гривні. Без емісії гривні не можна, щороку додаємо гривні до обороту. Тут головне не перестаратися. Всього з початку року, НБУ викупив ОВДП, читай зробив емісію гривні на суму 6 млрд. грн. Це явно невеликий обсяг, якщо згадати, що загальна сума емісії гривні близько 245 млрд. грн.
Держборг в гривні це найпростіший борг. Завжди можна продати нові ОВДП та погасити старі. Що дуже часто і відбувається. А останнім часом банки навіть почали дорікати, що вони замість того, щоб нарощувати видачу кредитів, скуповують ОВДП. Тут складно, сказати, хто правий. Для банків купівля ОВДП це безризикова операція, а видача кредиту в наш час це завжди ризик. Тому, не думаю, що якби банки всі гроші кинули на видачу кредитів, то це б було б тільки для користі і банкам, і економіці. У даній ситуації потрібна рівновага. З початку року загальний кредитний портфель банків виріс майже на 17 млрд. грн, а портфель ОВДП більш ніж на 27 млрд. грн. Поки що ОВДП виграють.
У цьому році уряд України більше погашав старих зовнішніх боргів, ніж залучав нові борги у валюті. Фактично, тільки розміщення єврооблігацій на 2 млрд. дол в липні 2012 року можна назвати успіхом України на зовнішніх ринках. Не дуже закордонні інвестори люблять Україну. Позначається і неясність у взаєминах України і МВФ, і невисокі кредитно-дефолтні свопи явно не на користь. Але найголовніший фактор, який робить Україну не дуже привабливою для світових інвесторів - це "інвестиційне бенкетування" в Єврозоні.
Завдяки безкінечній колотнечі і скандалам, а так само епатажним витівкам європейських політиків, держоблігації Іспанії, Італії, навіть Франції і Бельгії стали просто знахідкою для спекулянтів. Колись отримати додатковий дохід 0,5% за держоблігаціями Італії вважалося дивом, тепер же можна легко на цих облігаціях заробити і 3-5%. Всі просто зайняті іграми з держоблігаціями країн Єврозони, і дуже маленький ринок держоблігацій України просто нецікавий. Для інвесторів головне дохід, а де його отримати не має значення. Піде мода на держоблігації Єврозони, можна буде і приманити їх українськими єврооблігаціями.
Сума держборгу України може і велика, але погашати його потрібно буде не за один день. Борги розтягнуті за часом, за термінами погашення. До кінця поточного року потрібно буде погасити близько 5% держборгу, здебільшого це гривневі борги за ОВДП. Більше 55% держборгу потрібно буде погашати за період 2013 по 2016 і решту з 2017 до 2046.
Велика частина держборгу України - це борги у гривні. Таких боргів близько 45%. На другому місці борги в доларах США, на їх частку припадає 31% і 4% це борги в євро. І ще близько 18% - це борги МВФ в її СПЗ, які уряд Україну вже почав погашати, але ще потрібно погашати і погашати або брати нові.
Можна пофантазувати і помріяти, щоб відмовитися взагалі від держборгу. Але це нереально. Уряди всіх країн живуть в борг, це вже один із найважливіших постулатів економіки будь-якої країни. Сам по собі держборг не є проблемою для країни, поки його розмір в межах допустимого. Напевно, не варто брати приклад з Греції, але не варто і відмовляти собі в задоволенні брати в борг, якщо дають надовго і під низький відсоток, як це робить МВФ. Гроші зайвими ніколи не бувають і для уряду, і для простого жителя країни.
Олександр Охріменко
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною