У США залишилось тільки 4 місяці, щоб не допустити спаду в економіці — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

У США залишилось тільки 4 місяці, щоб не допустити спаду в економіці

830
Економіці США в 2013 році загрожує від’ємне економічне зростання, якщо влада країни не зуміє вирішити проблему фіскального обриву - одночасного скасування податкових пільг і скорочення держвидатків, вважає Бюджетне управління конгресу (CBO). Це серйозне попередження для інвесторів, які зараз розглядають США як тиху гавань на тлі кризи в Європі і невизначеності на ринках Азії.
Американські конгресмени підрахували, у що виллються зміни в політиці оподаткування та витрачання бюджетних коштів. Демократи і республіканці вже два роки не можуть домовитися щодо зниження податків, розпочатих при президенті Джорджі Буші-молодшому, а також виробити економну стратегію щодо витрат. У підсумку якщо до кінця року сорок конгресменів від демократів і республіканців не погодять позиції, то з 1 січня автоматично будуть скасовані податкові пільги, а також скорочені витрати на загальну суму майже 500 млрд дол. Фіскальне жорсткішання, яке еквівалентне майже 4% ВВП країни, стане найсерйознішим з 1969 року, коли країні знадобилися кошти на фінансування війни у В'єтнамі. Тоді це призвело до рецесії.
Як стверджують в CBO, у 2013 році результат буде тим же. ВВП скоротиться на 0,5%, причому в перші півроку економіка і зовсім просяде майже на 3%. За рік робочі місця втратять близько 2 млн американців, тим самим рівень безробіття зросте з нинішніх 8,2 до 9,1%. Загроза уповільнення вже почала негативно позначатися на бізнесі. За даними Morgan Stanley, 40% компаній відклали до кращих часів здійснення інвестицій у розвиток. "Чим швидше вони покінчать з невідомістю, тим краще. У питаннях фіскальної політики ставки високі", - сказав голова CBO Даг Елмендорф, закликавши конгресменів діяти рішучіше.
Передвиборна боротьба в цьому році розгорнулася навколо розміру та розподілу держучасті в економіці. Чинний президент Барак Обама виступає за підвищення податків на багатих, щоб підтримати рівень витрат приблизно на поточному рівні. Його суперник від республіканців Мітт Ромні вважає, що економіці буде краще, якщо скоротити податки, а також держвидатки, крім витрат на оборону.
Згідно з опитуванням Citigroup, дев'ять з десяти аналітиків упевнені, що уряд все-таки не допустить фіскального обриву, продовживши дію податкових пільг і відмовившись від різкого скорочення витрат. "Фіскальний обрив вдарить по державних і приватних витратах, а також інвестиціях у бізнес. Крім того, це негативно позначиться на економічній активності, а значить, і податкових зборах", - сказав РБК daily аналітик EIU Стівен Леслі. За підрахунками CBO, якщо конгресмени відмовляться від фіскального обриву, погодившись лише на мінімальне скорочення витрат, то економіка США виросте в наступному році на 1,7%, а безробіття знизиться до 8%. Правда, є й погана новина: дефіцит бюджету в такому разі вже п'ятий рік поспіль перевищить 1 трлн дол. Тоді як якщо США почнуть жити відповідно до коштів, то показник за рік скоротиться з 1,128 трлн дол до 641 млрд. Крім того, нова фіскальна політика дала б можливість істотно скоротити федеральний держборг, який з 2007 року зріс удвічі і становить 73% ВВП.
Експерти впевнені, що компромісне рішення можна чекати тільки після президентських виборів 6 листопада. "Демократи будуть захищати соціальні програми і витрати на інфраструктуру, а республіканці - відстоювати військову промисловість. Навряд чи вони схвалять пакет заходів зі стимулювання реальної економіки", - вважає пан Леслі. Він підкреслив, що зростання економіки для конгресменів важливіше, ніж негативні фіскальні показники. "США доведеться знижувати дефіцит бюджету і рівень держборгу. Однак зараз у цьому немає ніякої терміновості: уряд вільно позичає на зовнішньому ринку. Тим більше, що дохідність казначейських облігацій знаходиться біля історичних мінімумів", - резюмував аналітик.
Юлія Калачіхіна
За матеріалами:
РБК
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас