Тимошенко потрапила у цугцванг — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Тимошенко потрапила у цугцванг

5180
Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ завершив слухання з розгляду касації захисту Юлії Тимошенко на вирок, за яким екс-прем'єр засуджена до семи років позбавлення волі.
Захисник екс-прем'єра України Юлії Тимошенко Сергій Власенко прогнозує, що Вищий спецсуд оголосить рішення на початку вересня. "Я б прогнозував десь орієнтовно 10-13 вересня", - сказав пан Власенко, припустивши, що, ймовірно, постанова на касацію буде оголошена після засідання харківського суду над Тимошенко у справі ЄЕСУ (компанія "Єдині енергетичні системи України", президентом якої була Юлія Тимошенко. - "i") 11 вересня.
"Засідання призначене на 11 вересня. Додайте ще два дні - тоді може бути постанова. Я очікую, що таке рішення буде на початку або в середині вересня. Хоча це безпрецедентна річ, щоб суд не повідомив, коли буде рішення. Такого Вищий спецсуд ще не бачив", - сказав пан Власенко. Він пов'язав майбутнє рішення Вищого спецсуду з тим, що 28 серпня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) має розглянути скаргу Юлії Тимошенко. "100% це буде після 28 серпня", - сказав пан Власенко.
Під час слухань щодо касації 16 серпня захист пані Тимошенко в особі адвоката Олександра Плахотнюка зажадав скасувати вирок Печерського суду і постанову Апеляційного суду Києва, який засудив Юлію Тимошенко за перевищення службових повноважень при укладенні невигідного контракту про постачання газу з Росії, і закрити справу через відсутність складу злочину. Як аргумент він навів доказ, що під час укладення газових контрактів в 2009 р. Юлія Тимошенко не розписувалася на документах власноруч, а поставила факсиміле (відбиток) свого підпису. А факсиміле, на думку захисника, справжнім підписом не вважається.
А 21 серпня прокурор Оксана Дрогобицька назвала позицію захисту Тимошенко "цинічною", заявивши, що в результаті підписаних газових контрактів з Росією ціна на газ для України виявилася найвищою серед європейських країн. Прокурор уточнила, що матеріали справи підтверджують збитки НАК "Нафтогаз України" від підписання контрактів в сумі 1,5 млрд. грн.
Якщо рішення щодо касації буде не на користь обвинуваченої, вийти на свободу пані Тимошенко допоможе тільки помилування президента. Так, у червні президент Віктор Янукович заявив, що готовий помилувати Юлію Тимошенко. Але зможе це зробити тільки тоді, коли судовий процес буде завершений. "Коли він буде завершений, коли суди винесуть своє рішення, включаючи Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), тоді президент має владу надати помилування", - заявив тоді президент.
Відзначимо, що ЄСПЛ, анонсуючи заплановані на 28 серпня слухання, повідомив, що вони будуть стосуватися законності арешту Тимошенко, а не обставин кримінальної справи проти неї. Юлія Тимошенко подала скаргу до ЄСПЛ ще 10 серпня 2011 р. У ній вона стверджує, що її затримання було політично мотивованим, судового розгляду законності її утримання під вартою в СІЗО не було, а умови її утримання були незадовільними для отримання належної медичної допомоги.
Таким чином, ЄСПЛ не зможе оскаржити вирок, за яким пані Тимошенко отримала тюремний термін. Проте лідери опозиції сподіваються, що цей суд буде сприяти звільненню екс-прем'єра. "Ми, безумовно, впевнені в тому, що справа буде об'єктивно розглянута в Європі. У той же час політв'язні не будуть звільнені навіть за рішенням Європейського суду, поки ця банда керує країною", - заявив керівник центрального виборчого штабу Об'єднаної опозиції, перший заступник лідера партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.
"Таку ситуацію можна охарактеризувати терміном "цугцванг", - тобто як ситуацію, в якій будь-який хід гравця веде до погіршення його позиції, а кожна наступна дія тільки ускладнює попередню", - сказав у розмові з "i" адвокат Дмитро Тупчієнко. Він зазначив, що обов'язковою умовою для помилування Тимошенко є визнання нею своєї провини. "Це - юридична аксіома, а в бланку клопотання про помилування є спеціальний пункт, у якому засуджений вказує: "Визнаю свою провину і щиро каюся", - розповів адвокат.
Відзначимо, що помилування здійснюється відповідно до п. 27 ст. 106 Конституції України, ч. 1 ст. 87 Кримінального кодексу і положення про порядок здійснення помилування, згідно з якими клопотання подається засудженим після того, як вирок набрав чинності. Подається воно в адміністрацію колонії, яка протягом 15 днів надсилає клопотання до Управління з питань помилувань Адміністрації президента разом з копією вироку, постанови суду та характеристикою. Документи розглядає відповідна комісія, яка вносить пропозиції президенту, а той, у свою чергу, видає указ про помилування.
"Оскільки менш суворе покарання поглинається більш суворим, багато чого буде залежати від того, який термін Тимошенко отримає у справі ЄЕСУ", - зазначив пан Тупчієнко. Якщо вирок буде більше семи років, то Юлія Тимошенко, за його словами, "буде сидіти вже за новим вироком, а якщо менше, то у неї залишаться сім років у справі про перевищення службових повноважень". "Новий вирок, таким чином, необхідний для її помилування, і коли він буде винесений, президент з чистою совістю зможе здійснити своє конституційне право", - зазначив він.
Пан Тупчієнко допускає, що якщо у справі ЄЕСУ запобіжним заходом для Юлії Тимошенко не буде обрано утримання під вартою, то помилування у справі про газові контракти могло б дозволити їй вийти на свободу з підпискою про невиїзд. "А з 14 листопада вступає в силу новий кримінально-процесуальний кодекс, в якому розширено діапазон запобіжних заходів. Помилувана за попередньою справою Тимошенко може бути взята під нагляд до винесення нового вироку, або ходити на волі з електронним браслетом на нозі", - припустив адвокат.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас