Депозит отримає захист на 200 тис. грн


Депозит отримає захист на 200 тис. грн

Коли ухвалили новий Закон України "Про фонд гарантування внесків України", з легкої руки одного з політиків була запущена в ЗМІ панічна інформація, що банківські внески населення не мають захисту і хоча потім розібралися, що це недостовірна інформація, але неприємний осад залишився. Хоча політика можна зрозуміти, він дуже хоче стати народним депутатом, а тут як то кажуть будь-які засоби хороші.

Мало вже хто пам'ятає, що спочатку, коли створювався Фонду гарантування внесків сума гарантування захисту за внеском складала 1200 грн. Це ще було в далекому 2001 року. Але навіть у той час сума була досить таки маленькою. Може тому поява цього Фонду в Україні хоча і була подією для ринку банківських послуг, але більше виникало суперечок, ніж захоплених привітань. Особливо, найбільші роздратування викликала вимога до банків перераховувати до Фонду внески, які розраховувалися від розміру залучених внесків населення. Така методика формування Фонду гарантування внесків прийнята в багатьох країнах світу, тому Україна нічого нового тоді не винайшла, але віддавати своє завжди проблематично.

Потім суму гарантування внесків постійно підвищували та вже в 2008 році вона становила 50 тис. грн. З цією сумою зустріли кризу і проблеми повернення депозитів у банках. Тоді увага до розміру фонду гарантування внесків дуже істотно зросла. І як результат, вже з 1 січня 2011 року розмір компенсації за внесками збільшують до 150 тис. грн.

Криза внесла багато нервозності на ринок банківських внесків. Варто лише згадати всі ці черги і скандали, які пережили вкладники окремих банків в 2008-2009 роки. Але в цілому, Фонд гарантування внесків в Україні під час кризи показав, що він може вирішувати проблеми із збанкрутілим банками. За період 2009-2011 років збанкрутувала ціла група банків, таких як Арма, УФГ, Іпобанк та інші. Фонд, окрім скандалу навколо Західінкомбанк, виплатив власникам внесків в цих банках і тіло депозиту і відсотки. Але у нас банки примудряються банкрутувати не тільки під час кризи. Якщо хто пам'ятає, в спокійному і стабільному 2004 примудрився збанкрутувати банк "Росток". Тоді Фонд гарантування внесків без особливих проблем виплатив компенсацію за депозитами фізичним особам. Сама суть Фонду в цьому і полягає, щоб фізичні особи могли розміщувати депозити не тільки у великих банках, але й у середніх і дрібних. Хоча населення традиційно і віддає перевагу найбільшим банкам для своїх депозитів. Але це більше вже особиста думка кожного вкладника кому довіряти, Ощадбанку чи Авант банку. Тут не тільки назви різні, але і ставки за депозитами теж.

В останні роки, обсяги внесків фізичних осіб зростають і зростають. І станом на 1 серпня 2012 року загальна сума внесків населення склала більше 342 млрд. грн. У доларовому еквіваленті сума вкладів фізичних осіб уже переважила докризовий період, якщо перерахувати за поточними курсами гривні. Як мовиться, під час кризи 2008-2009 років спочатку з криком і шумом забирали депозити, а потім в 2010-2012 роках все повернули назад. Кругообіг грошей.

Можливість підвищення суми гарантування вкладів за депозитами фізичних осіб безпосередньо пов'язана з обсягами депозитів. У зв'язку зі зростанням обсягів депозитів фізичних осіб зростають і активи Фонду гарантування внесків, оскільки вони безпосередньо пов'язані з відрахуваннями банків в цей фонд. Тому цілком можливо, що з 150 тис. грн піднімуть і до 200 тис. грн. Може бути і невелике зростання суми компенсації, хоча все відносно. Велика частина вкладів населення має меншу суму, ніж 200 тис. грн, але тут вже спрацьовує психологічний фактор. Якщо зростає сума гарантії, значить і зростає спокій.

Час покаже, чи призведе підвищення суми гарантування вкладів до зростання обсягів депозитів фізичних осіб. З початком осені, швидше за все, зростуть і ставки за депозитами для населення. Це вже традиція, що в кінці року ставки за депозитами зростають. Так як зростає попит на кредити і банкам потрібно більше грошей для видачі кредитів. А кредити, в свою чергу зростають за рахунок зростання видачі споживчих кредитів напередодні новорічних свят, коли можна навіть побачити черги за кредитами в торгових мережах і за рахунок зростання кредитування торгових компаній. Попит народжує пропозицію і одним завжди не вистачає грошей, а інші хочуть заробити на святкових депозитних програмах. А різним майбутнім депутатам дуже хочеться побажати більше не лякати людей різного роду вигадками про гарантування внесків населення.

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:Finance.UA
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua