17416
Терміново продаємо всі долари і скуповуємо золото?
Згідно з інформацією китайської офіційної газети "Женьмінь жибао", Китай може купити близько 6 тис. тонн золота, щоб поповнити ними свої золотовалютні запаси. На сьогодні в золотовалютних резервах Китаю частка золота становить близько 1,6% або близько 1 тис. тонн золота. Це дуже мало, якщо порівнювати з золотовалютними резервами США, де частка золота становить близько 75%, а за обсягами це понад 8 тис. тонн.
Тут варто нагадати, що між США і Китаєм давно ведеться тиха, але дуже гаряча валютна війна. Китай, є головним експортером світу, а тому що більша частина його експортної продукції продається за долари США, а не за юані, як намагаються довести окремі дилетанти, то, відповідно, в Китаї спостерігається надлишок цих самих доларів. Тому Центробанк Китаю змушений скуповувати долари США, щоб не допустити зміцнення юаня, і тим самим збільшувати свої золотовалютні резервів, а вони вже в нього перевищили 3,24 трлн дол.
У свою чергу, скуповуючи долари, Центробанк Китаю робить емісію юані, яку він змушений активно вилучати з ринку, щоб не допустити зростання доходів населення та інфляції. Але є ще проблема, яка полягає в тому, що долари США мають погану звичку знецінюватись, і тому Центробанку Китаю доводиться вкладати ці долари в активи. А оскільки доларів багато, то і Центробанк Китаю скуповує держоблігації США. На початок 2012 року Китай володів держоблігаціями США більше, ніж на 1,1 трлн. дол. Виходить, як не крути, "головний біль" з усіх сторін. Тому ця валютна війна і ведеться таким запеклим методом. Китай хоче здолати США, а США хоче показати, хто в світі хазяїн.
Китай на те й Китай, щоб створювати проблеми США і перекроювати світовий ринок. Але при цьому виникає питання, чи варто зараз почати переведення своїх готівкових доларів у золоті зливки, що потім "зеленими папірцями" не обклеять самі знаєте що. Чи справді можна за рахунок скупки золота зберегти свої заощадження від всіх цих катаклізмів?
У даній ситуації фізична особа в Україні може обміняти долари на гривню та купити золоті зливки або золоті монети. До слова, НБУ, нібито передбачаючи ці події, прийняв рішення про випуск нової партії золотих інвестиційних монет. Для фізичних осіб будуть запропоновані золоті монети 15,55 грам і 3,11 грам. Це на додачу до вже існуючих інвестиційних золотих монет 31,11 грам і 7,78 грам. Будьте пильні, ці всі золоті монети випускають з різними номіналами від 2 до 20 гривень, але не варто ними розраховуватися в магазині. Бо навіть монети в 2 грн коштують як мінімум 1400 грн. Дорогий хлібець вийде, якщо за нього платити золотими монетами номіналом в 2 грн.
Продати долари і купити золоті зливки і монети можна. Але чи буде це вигідно? Ми всі звикли, що курс долар/гривня змінюється не суттєво, а от ціни на золото не стоять на місці. Крім того, це спреди. В результаті того, що з готівковими доларами працює дуже багато банків і він дуже популярний у нас, то і різниця між курсом купівлі і продажу долара невелика - близько 0,2-0,3%. А з золотими зливками так не виходить, там спред 5% і не більше. Тому можна купити золотий зливок, а потім захочеш продати, а вже не вигідно, можна продати тільки в збиток.
Це якщо дивитися на поточну ситуацію на ринку готівкової валюти і золотих зливків. Але якщо Китай почне свої епохальні покупки, то тут вже буде все по-іншому виглядати. Скупка золота Китаєм не зможе бути не помітна світовому ринку золота. Зараз ціна на золото на світовому ринку варіюється біля позначки в 1600 дол. за тройську унцію. Але це зараз. В минулому році, коли велися розмови про проблеми з переглядом ліміту на держборг США, ціна на золото досягала позначки майже в 1900 дол. В умовах скупки золота Китаєм, ціна на золото може без особливих проблем подолати позначку в 2000 дол. за тройську унцію, і тоді ніхто не зможе сказати, де той рубіж, коли ціна на золото заспокоїться. У ЗМІ є прогнози про ціну на золото 5000 дол. за тройську унцію, але це, скоріше, дуже далека перспектива. Занадто велика ціна виходить.
Але якщо навіть ціна на золото виросте до 2000 дол., чи вигідно буде купити золото замість доларів США? А це все залежить від того, який курс долара очікується. Якщо курс долара залишиться на тому ж рівні, то завдяки цій операції можна без особливих проблем отримати свої 400 дол. за одну тройську унцію або майже 13 дол. на одному грамі золота і святкувати перемогу. Але якщо курс долара зросте вище 10 грн, то і 2000 дол. за тройську унцію не врятують, і долар обіграє золото.
Спокуса дуже велика разом з Китаєм прикупити собі золотий зливок, щоб потім говорити "Я ж казав!". Або залишатися вірним Дяді Сему, і вірити у вічну силу американського долара.
Ця тема також буде порушена завтра, 14 серпня, в аудіоподкастах. Якщо ви хочете більше дізнатися про перспективи вкладення в золото, про те, чи варто це робити, і куди краще звертатися в Україні - ставте свої запитання під цією статтею.
Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною