0 800 307 555
0 800 307 555

Депозитна спека? Штормове попередження


Депозитна спека? Штормове попередження

Українські банки відзначили початок серпня дружним підвищенням ставок за гривневими депозитами. За даними моніторингу ЛIГАБiзнесIнформ, протягом минулого тижня умови вкладів у національній валюті поліпшили відразу десять банків, з них чотири - найбільші (ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль, ВТБ Банк і OTП Банк). Як правило, підвищення ставок в кожному банку склало 1-2 відсоткові пункти і торкнулося практично всієї депозитної лінійки.

Тенденція зростання ставок за гривневими вкладами зберігається з початку цього літа: середня відсоткова ставка з 1 червня по 1 серпня 2012 року зросла з 12,52% до 13,49%. При цьому найактивніше банки "налягали" на короткострокові вклади - так, ставка за депозитами на термін до місяця зросла на 1,33 відсоткового пункту, за депозитами на термін від 1 до 3 місяців - на 1,48 в. п. Найменше підвищення торкнулося безстрокових і довгих вкладів - ставки по них зросли на 0,12 в. п. і 0,68 в. п. відповідно. Зростання ставок ілюструє і підвищення Українського індексу ставок за гривневими річними депозитами фізичних осіб (UIRD). За липень індекс зріс на 0,72%, показавши максимальний приріст з початку року, і на сьогоднішній день становить 17,55%.

Причиною зростання депозитних ставок експерти одностайно називають гривневий голод. Національний банк не кредитує комерційні банки на термін більше трьох місяців, тому основним джерелом довгострокових гривневих ресурсів на сьогоднішній день є депозити, у тому числі - вклади фізичних осіб. Криза ліквідності змушує банки покращувати умови депозитів і таким чином залучати кошти.

За словами Олександра Охріменка, президента Українського аналітичного центру, зазвичай влітку ставки за депозитами не ростуть, а в окремих випадках - знижуються. "Проте цей рік незвичайний перш за все тим, що восени вибори. Як результат - ростуть соціальні виплати і реальна інфляція (офіційна інфляція залишається низькою), внаслідок цього підвищується попит на кредити з боку торговельних і посередницьких компаній. Інфляція - фактично їх спосіб заробити, і вони згодні платити високі ставки за кредитами. В результаті банки, в тому числі і великі, мають потребу в пасивах для нарощення кредитування. Оскільки сьогодні головне джерело пасивів - депозити населення, банкам доводиться підвищувати ставки, щоб залучити нові й нові депозити".

Підвищення ставок за гривневими вкладами знижує інтерес населення до іноземної валюти. За словами першого заступника голови правління ВТБ Банку Віталія Фішера, українці почали активно розміщувати кошти в доларах і євро. Водночас валютного кредитування в Україні немає, тому банки не дуже потребують іноземної валюти.

Згідно з моніторингом 374 депозитних програм від 52 українських банків, максимальна ставка за вкладами у гривні на сьогоднішній день становить 25% - саме стільки пропонує Платинум Банк за вкладами на термін 18 місяців. Однак це означає, що банки впритул наблизилися до рівня, на якому ставки були перед кризою 2008-2009 років. При цьому офіційний показник інфляції в Україні перебуває близько нуля, але ж основна функція депозитів - саме зберегти заощадження від знецінення.

Віктор Пинзеник, екс-міністр фінансів, прокоментував подібний дисбаланс так: "Ми є свідками досить серйозної системної проблеми - інфляція близько нуля, а депозити - 20-25%, це ненормально. Я б радив нашим співвітчизникам обережно ставитися до привабливих пропозицій з високими ставками за депозитами". З Пинзеником згоден і голова АУБ Олександр Сугоняко, який зазначив невиправдано високе зростання депозитних відсотків. Він заявив, що високі показники відсоткових ставок не відповідають не тільки рівню інфляції, але і можливостям банків.

Водночас експерти прогнозують подальше підвищення ставок. "Вважаю, що найближчим часом прибутковість депозитів продовжить рости. За 1-2 місяці ставки за вкладами у гривні можуть додати ще близько 2% річних", - зазначила заступник голови правління банку Національний кредит Людмила Міщук. За словами Олександра Охріменка, з початком осені активізується бізнес, особливо торговельний, і банки відчують нестачу коштів для кредитування. Отже, тенденція до зростання депозитних ставок тільки посилиться.

Наталія Теплухіна

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua