"Газпром" заробляє десятки мільярдів, у тому числі й на Україні


"Газпром" заробляє десятки мільярдів, у тому числі й на Україні

Експорт вуглеводневих ресурсів - основна стаття доходу російської економіки. Ціни на ці ресурси зумовлюють рівень надходжень до бюджету країни. Однак, якщо ціни на російську нафту тримаються у фарватері світових цін з дисконтом на якість, то ціни на газ давно відірвалися від реальності. Відображення зростання прибутковості на добробуті російських громадян неочевидне, в той час як прибуток «Газпрому» - зашкалює. Йому потрібніше... «Газпром» стає європейською компанією, вкладає величезні кошти в футбол, тобто створення позитивного образу у свідомості європейського споживача, чого не скажеш про споживачів суміжних країн, - з ними тактика інша.

Досягнення останніх років

В середині липня 2012 р. американський діловий журнал «Форбс» (англ. - Forbes) опублікував рейтинг 25 найбільших нафтогазовидобувних компаній світу, в якому російський газовий монополіст посіяв друге місце. Для порівняння, найбільша російська нафтова компанія "Роснафта" посіла лише 15-е, а ЛУКОЙЛ - 18-е місце. Рейтинг заснований на даних про щоденний обсяг видобутої нафти і газу. На чолі списку з великим відривом розмістилася Saudi Aramco - національна нафтова компанія Саудівської Аравії (щоденний видобуток вуглеводнів - 12,5 млн. бар., щоденний дохід перевищує 1 млрд. доларів). До першої десятки увійшли: Іранська національна нафтогазова компанія, ExxonMobil, PetroChina, BP, Royal Dutch Shell, Pemex, Chevron і Kuwait Petroleum Corp.

Згідно з черговим рейтингом «Форбс» за підсумками 2011 р. «Газпром» став найприбутковішою компанією в світовій економіці. Результати відповідного дослідження з'явилися в кінці липня 2012 року. За даними «Форбс», прибуток «Газпрому» за 2011 рік склав 44,46 млрд. доларів. За цим показником «Газпром» випередив лідера 2010 року - компанію «ExxonMobil», прибуток якої в 2011 р. досяг 41,6 млрд. доларів.

Секрети успіху «Газпрому»

Результати такого фінансового успіху очевидні: дорогий газ - запорука рекордної прибутковості компанії. На проведених в кінці червня 2012 р. річних зборах акціонерів керівництво «Газпрому» зазначало, що компанія другий рік поспіль займає перше місце в світі за обсягом виручки, а за обсягом видобутку - друге місце серед нафтогазових компаній. Виручка компанії склала 4,637 трлн. рублів (близько 154,566 млрд. доларів). Видобуток в 2011 році зріс на 0,9% - до 513,2 млрд. куб.м, експорт до Європи - на 8,2%, до 150 млрд. куб.м.

Що стосується зростання видобутку газу на 0,9% - до рівня 513,2 млрд.куб.м, то варто зазначити, що протягом останніх трьох років «Газпром» не може вийти на докризовий рівень видобутку, який у 2007-2008 роках становив 550 млрд.куб.м/рік. Те ж саме можна сказати і про експорт російського газу, який раніше досягав 155 млрд.куб.м, після кризи впав до 138,6 і досі не вийшов на колишні рівні.

Відповідно до початкових планів на 2012 р. «Газпром» анонсував європейським клієнтам, на яких припадає більше половини виручки концерну, поставки на рівні 164 млрд.куб.м газу. Проте вже в лютому 2012 р. на тлі очікувань невеликого зростання цін на газ в Європі «Газпром» прогнозував зниження ключових показників, в т.ч. запланованих обсягів експорту газу в Європу - вони були переглянуті в бік зниження до 154 млрд.куб.м на 2012 рік.

Втім у результаті експорт «Газпрому» до Європи в 2012 р. залишиться на рівні 2011 р. - 150 млрд.куб.м, що є мінімальним рівнем контрактів, укладених на умовах «бери і плати». Такі цифри з'явилися за результатами переговорів з європейськими покупцями. «Газпром» вирішив перенести частину обсягів експорту на більш пізній період, і при цьому зберіг більш високу ціну на газ.

Таким чином, при поточному рівні цін на російський газ, які розраховуються з прив'язкою до цін на нафтопродукти, за результатами 2012 р. «Газпром» планує отримати виручку на рівні не нижче 2011 року. «Вибираючи між 154 млрд.куб.м за нижчою ціною і 150 за вищою, «Газпром» вибрав 150, оскільки, навіть за умови поставок 150 млрд.куб.м газу виручка буде не меншою, ніж при 164 млрд.куб. м», - повідомляв заступник голови правління «Газпром» О.Медведєв в середині квітня 2012 року.

Ціни «Газпрому» для основних споживачів

Німеччина - основний європейський споживач природного газу, в 2011 р. поставила газ з Росії (близько 30,8 млрд.куб.м), з Норвегії (28,4 млрд.куб.м) і Голландії (23,7 млрд куб.м), вартість якого в кінці червня 2012 року становила 460 дол., 435 дол. і 422 дол.США/тис.куб.м відповідно. При цьому, за даними East European Gas Analysis, середня собівартість видобутку газу «Газпромом» в 2011 р. склала 697 руб./1000 куб.м ($23,74), що на 20% вище середнього рівня 2010 р. - 582 руб. ($19,16).

image00

Україна - найбільший імпортер російського газу. У 2011 р. було імпортовано близько 40 млрд.куб.м, тобто більше, ніж у Німеччині. У другій половині 2011 р. ціни на російський газ для України і Німеччини зрівнялися, а вже весь 2012 рік ціна на російський газ для України була на рівні вище 400 дол.США/тис.куб.м, тобто вище, ніж для флагмана економіки ЄС. І це з урахуванням «знижки» для України в розмірі 100 дол.США/тис.куб.м.

В 1-му кварталі 2012 р. ціна російського газу для України становила 416 дол.США/тис.куб.м, в 2-м зросла на 2,1% - до 425 дол.США/тис. куб.м, а в 3-му - 426 425 дол.США/тис.куб.м. У держбюджеті на 2012 р. закладена ціна російського газу в розмірі 416 дол.США/тис.куб.м.

Таким чином, зараз Росія має найвигідніший контракт на поставку газу саме з України, де формулою закріплена найвища ціна російського газу серед всіх країн Європи. А сам контракт забезпечує значну частину прибутку для «Газпрому».

Прогнози

Згідно з прогнозами «Газпрому», заснованими на даних 1-го кварталу, в середньому за 2012 ціна російського газу складе 405-415 дол.США/тис.куб.м. У НАК "Нафтогаз України" прогнозують, що в IV кварталі 2012 р. ціна на імпортований за контрактами з Росією газ знизиться до 417 дол.США/тис. куб. м.

На тлі низьких цін на газ в США, а також зниження цін на спотовому ринку Європи, в результаті припливу СПГ з альтернативних джерел, прогнози для України невтішні. Схоже, в найближчому майбутньому ситуація не зміниться. Два роки ведуться переговори з Росією про зниження ціни, які не принесли результату. Більше того, керівництво України вже відкрито визнає, що перегляд газового контракту України з Росією можливий тільки за ініціативи російської сторони: "Тільки за ініціативи Росії можливий перегляд цього контракту. А за нашої ініціативи це неможливо... сьогодні альтернативи немає", - з інтерв'ю прем'єр-міністра України М.Азарова, BBC-Україна, 1.08.2012 р.

А ще недавно така альтернатива була ... Кабінет Міністрів в черговий раз відклав питання затвердження ТЕО будівництва в Україні терміналу з прийому СПГ. Про це 2 серпня 2012 р. повідомив міністр економічного розвитку і торгівлі П.Порошенко. Названа причина - наявність низки зауважень. Судячи з того, що затвердження ТЕО мало відбутися ще в березні-квітня 2012 р., зауваження надійшли і з російського боку теж.

Єдиний проект альтернативних поставок газу, який зміг би вплинути на ціни газового ринку, закінчився не розпочавшись, а міг би при витратах 1 млрд. дол.., що відповідає єдиному щомісячному платежу України за імпортований російський газ , забезпечити надходження в Україну 5-10 млрд.куб.м газу з Алжиру, Єгипту, Катару і т.д. Комусь це вигідно, але не Україні.

Олександр Лактіонов, кандидат наук

експерт в галузі енергетики

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua