Держава в липні отримала найменший дохід з початку року — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Держава в липні отримала найменший дохід з початку року

Казна та Політика
1123
Держава в липні отримала найменший дохід з початку року: до загального фонду держбюджету надійшло 18,9 млрд грн, що на 3 млрд грн менше, ніж в липні минулого року. Це підтверджує факт охолодження української економіки, але є й альтернативна думка. Скорочення доходів у липні експерти пояснюють тим, що в червні доходи бюджету були збільшені на 8 млрд грн, в тому числі за рахунок фіскального тиску на бізнес. Значить, падіння податкових надходжень, можливо, неминуче і в серпні.
Уряду складно щомісячно нарощувати доходи держбюджету в якості підтвердження збереження економічного підйому в країні. Згідно з оприлюдненими в п'ятницю оперативними даними Держказначейства, в липні до загального фонду бюджету надійшло 18,92 млрд грн. Це мінімальний показник з початку року, не рахуючи традиційно слабкого січня, коли надходження з податків і зборів склали 18,09 млрд грн.
При цьому доходи бюджету в липні виявилися меншими, ніж надходження в аналогічному періоді 2011 року, на 13,8%, або на 3 млрд грн. Таке падіння спостерігається вперше з початку року. В його результаті темпи зростання доходів загального фонду держбюджету впали з 16,8% за підсумками I півріччя до 12,1% за сім місяців. Скоротилися в липні навіть доходи спецфонду - на 37,4%, до 4,7 млрд грн. Генеральний директор Бюро економічних і соціальних досліджень Валерій Гладкий вважає, що зменшення доходів бюджету є реакцією на падіння світових цін на сировинних ринках: "У наших експортерів впала виручка. Тому вони скоротили продаж і виробництво".
У Держмитниці поки не оприлюднили свої дані за липень, а фіскальні показники Державної податкової служби (ДПС) виявилися тривожними. З них випливає, що за сім місяців податківці направили до бюджету лише на 5,5% більше податків, ніж за той же період минулого року. Ці темпи зростання вдвічі нижчі від зростання доходів державного бюджету в цілому - 10,5%. Зокрема, надходження з податку на прибуток зросли всього на 4%, а ПДВ - на 1,3%. В ДПС зазначили, що надходження ПДВ могли бути більшими на 24,6%, якби не введення нульової ставки податку при імпорті газу. Проте це правило діє з 2010 року, а значить, не впливає на поточні фіскальні завдання ДПС.
Навіть в умовах припинення зростання податкових зборів (5,5-відсоткові темпи ідентичні промисловій інфляції на рівні 5,7%) в уряді здатні забезпечити рекордні надходження в окремі місяці. У червні доходи загального фонду бюджету підскочили на 50,7% (до 26,19 млрд грн). Серед причин експерти називають адміністративний тиск на бізнес в частині сплати авансових платежів з податку на прибуток і, можливо, чергове перерахування НБУ в держбюджет перевищення доходів над витратами. Виконавчий директор "Європейської бізнес асоціації" Анна Дерев'янко каже, що адміністративний ресурс застосовується до підприємців стабільно: "Чиновники не відступають і не дають бізнесу зітхнути". Саме в червні уряд гостро потрібував коштів. На цей місяць припали найбільші в нинішньому році виплати держави за зовнішнім боргом - на $1,8 млрд. У результаті зростання відрахувань в червні, як наслідок, призвів до їх падіння в липні, вважає старший економіст центру "CASE-Україна" Володимир Дубровський.
Ситуація в серпні має вирівнятися, але темпи зростання збору податків продовжать зниження. Директор департаменту Інституту бюджету і соціально-економічних досліджень Артем Рудик каже, що зростання доходів цього року сповільнилося в порівнянні з попередніми роками, і це є свідченням охолодження економіки. "Приріст протягом цього року на рівні 13-20% - неприродний. Коли економіка стоїть, доходи бюджету не можуть рости, - вважає Дубровський. - У довгостроковому періоді таке зростання не забезпечити, тільки тимчасово, але потім все одно буде спад. Тому варто очікувати скорочення доходів, або заради позитивної статистики влада задушить економіку".
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас