3594
Продаж банку "Форум" може бути початком процесу масового продажу іноземцями українських банків - експерти
Німецький Commerzbank - не єдина іноземна фінансова група, яка хотіла б згорнути свій банківський бізнес в Україні. На думку експертів, під час масового виходу на наш ринок в 2005-2008 роках закордонні банки неадекватно оцінювали реалії банківського сектора України.
Прес-служба групи компаній "Смарт-холдинг" 30 липня 2012 року оголосила про домовленості з німецьким Commerzbank AG про придбання 96% акцій банку "Форум", в даний час угода перебуває на етапі узгодження у регуляторних органах. На думку експертів, продаж німцями своєї української "дочки" є для них вимушеним кроком, тоді як для української компанії це вдале придбання.
"Немає достовірної інформації за скільки було продано банк "Форум". Але можна припустити, що сума продажу банку "Форум" в кілька разів менша від суми, яку Commerzbank заплатив за його придбання. Швидше за все, група "Смарт" і купила цей банк тому, що він виявився дуже дешевим. Хоча варто враховувати ту обставину, що цей банк має суттєві борги перед нерезидентами за кредитами і ці кредити потрібно повертати", - говорить Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
"Упевнений, що Смарт-холдинг не переплатив, а значить, зробив вигідне придбання. Для німців же продаж "Форуму" - радше вимушена операція, тобто не вигідна. Але така стратегія Commerzbank. А накази начальства, як кажуть, не обговорюються, а виконуються. Навіть якщо буде завдано шкоди бізнесу", - погоджується Ерік Найман, фінансовий аналітик, керуючий партнер компанії Capital Times.
Експерти вважають, що для "Смарт-холдинг" банк "Форум" цінний, перш за все, розкрученим брендом депозитів серед населення. "Тепер можна буде потребу Смарта в грошах покривати за рахунок грошей від банківських депозитів банку "Форум"", - припускає Охріменко.
Нагадаємо, за 60% акцій банку "Форум" в 2008 році німці заплатили 600 млн. дол, пізніше викупили ще 26,25% за 70 млн.
При цьому фахівці говорять про те, що ще кілька іноземних фінустанов хотіли б продати належні їм українські банки. "Цілком можливо, що ще один-два банки з європейським капіталом покинуть український ринок в найближчі місяці. Кількість банків, що хочуть піти з України, ще більша, але вони цього не можуть зробити за гарною ціною, а вимушено йти не мають наміру, тому залишаться тут", - розповідає Найман.
На думку Охріменка, продаж банку "Форум" може бути стартом масового продажу українських банків іноземцями: "Не виключено, що продаж банку "Форум" може бути початком процесу масового продажу нерезидентами українських банків, які вони купували в 2005-2008 роках. Як свого часу спостерігався бум купівлі українських банків, тепер може спостерігатися бум розпродажів українських банків. За непрямими фактами можна зробити висновок, що на сьогодні три великі українські банки із закордонними власниками готові до продажу, проблема в покупці. Вони ще сподіваються продати їх хоча б за номінальною вартістю. Але це не реально, коли вони зрозуміють, що треба продавати за ціною, яку їм дають, вони погодяться. Час працює проти них ".
"Можна сказати "Експеримент з купівлею українських банків завершений. Результат негативний. Негативний результат теж результат". Головна помилка більшості закордонних інвесторів, які купували українські банки, полягала в тому, що вони не хотіли помічати величезної частки "тіньової економіки", абсолютно неадекватно оцінювали банківський ринок України, як ринок, який буде тільки зростати. І коли їм говорили, що вони помиляються і не хочуть враховувати реалії українського ринку, вони дуже ображалися", - нарікає Охріменко.
Іван Нікітченко
За матеріалами: Простобанк Консалтинг
Поділитися новиною