12567
З 2013 року зарплати в "конвертах" можуть відмерти з власної волі
— Казна та Політика
Уряд наполегливо намагається зняти з транспарантів ідею боротьби з "конвертами" і втілити нарешті її в реальне життя. Втім, зрізати "живі", хоч і "чорні" гроші електорату перед парламентськими виборами Кабмін не наважується. Одначе, цілком можна очікувати, що з 2013 року про таке явище як "зарплата в конверті" будуть говорити як про зникле з новітньої історії України. Принаймні, саме на такий розвиток подій натякає недавня ініціатива Мінфіну та ДПСУ про зміну системи оподаткування фонду заробітної плати. Нагадаємо, в середині липня Податкова презентувала проект Концептуальних змін податкової системи, розроблених в рамках виконання Програми економічних реформ Президента України на 2010-2014 рр. "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава". Пропоновані зміни, дійсно, концептуальні...
"Конверт" приховує реальну вартість робочої сили
Існування традиції платити заробітну плату в "конвертах" не заперечують ні державні мужі, ні бізнес, ні населення. Суспільство настільки сприйняло цю традицію, що дотримується її не менш ретельно, ніж звичних свят-вихідних в календарі. Не особливо-то замислюючись - а чи не пора щось і змінити...
Виплата зарплати "в конвертах", на перший погляд, може, і вигідна як працівникові, так і роботодавцю. Як мінімум, відразу можна побачити суму, яку "економить" в свою кубушку вимушено недобросовісний платник податків і компанія. Одначе, якщо розглянути "конверт" з різних сторін, виявляється, що тактичні "плюси" перекриваються невидимими на перший погляд, але цілком реальними стратегічними "мінусами". Багато хто вже відчув - як тільки в бізнесі назріває напруга, зарплата в "конверті" перетворюється на знаряддя порятунку компанії. У тому числі - на знаряддя боротьби з неугодними співробітниками або тими, кого "схиляють" до скорочення (спробуй оскаржити десь невиплату "чорних" грошей! Та й не кожен співробітник переживе раптове припинення виплати іноді мало не половини доходів - швидше за все, сам звільниться, заощадивши роботодавцю цілком "білі" гроші). А в особливо "жорстких" ситуаціях "конверт із ЗП" ж можна і "забути" віддати.
Згідно з розрахунками ДПСУ, в Україні населення отримує в цілому 170 млрд грн у вигляді заробітної плати в "конвертах". Якщо перерахувати цю величину на одного працюючого в Україні, то виходить, що кожен працюючий отримує у "конверті" в середньому 695 грн щомісяця. Для одних може ця сума здатися мізерною, але для інших - дуже навіть пристойною.
Мабуть, тут і криється одна з непомітних відразу проблем. Існування "заробітної плати в конвертах" призвело до того, що в Україні немає чіткої вартості робочої сили. На практиці заробітна плата за аналогічну роботу в різних компаніях може істотно відрізнятися, при цьому така відмінність може бути в рази. Таким чином, працівник не має жодних гарантій, що змінивши роботу, він буде отримувати аналогічну заробітну плату. І хоча у нас існує мінімальна вартість однієї години роботи і тарифна сітка за видами працівників, але це багато в чому радше формальності, ніж реальність в сфері приватного бізнесу.
Ясна річ, що неадекватна вартість робочої сили приносить непоганий дохід бізнесу, але в свою чергу також створює непотрібну соціальну напруженість, яка будь-який бізнес може в підсумку вбити. Адже як часто наші "діловари" люблять заощадити копійку, а потім втратити мільйони на рівному місці через відсутність кваліфікованих фахівців. І саме "конвертна заробітна плата" породжує те, що бізнес не хоче по-чесному оцінювати вартість робочої сили.
Податкове навантаження на фонд зарплати переформатують "під Європу"
Але навіть якщо бізнес і хоче платити по-чесному, зробити це прямо зараз йому складно. Згадаймо, що головна причина виплати заробітної плати в "конверті" - це високі податки на заробітну плату. Податкове навантаження досягає 52%. Іншими словами, для виплати 1 грн заробітної плати роботодавець повинен заплатити в бюджет від 1,07 до 1,26 грн. залежно від розміру зарплати і сфери діяльності. Такий ступінь податкового навантаження є основною причиною відходу в "тінь" ВВП в частині заробітної плати. До речі, податківці підрахували, що в структурі тіньової економіки, яка складає 350 млрд грн на рік, 170 млрд грн. припадає саме на зарплату "в конвертах".
Саме надмірно високе податкове навантаження на фонд зарплати змушує бізнес звертатися до "оптимізаторів". Ні, звичайно, можна вперто платити заробітну плату "по білому", але тоді витрати такої компанії будуть неадекватними середнім затратам по ринку. І така компанія в українських реаліях радше збанкрутує, ніж виживе.
І значить, потрібно змінювати українські реалії. Недавня ініціатива Мінфіну та ДПСУ щодо зміни системи оподаткування фонду заробітної плати, якраз і має на меті розібратися з основною причиною тінізації. Розуміючи в чому корінь проблеми заробітної плати в "конвертах", податківці пропонують переформатувати систему податкового навантаження на заробітну плату. Зробити її трохи по-європейськи, тобто такою, що стимулює до сплати.
На поточний момент, ставка єдиного соціального внеску становить від 32,6% до 49,7% залежно від виду професії та трудової діяльності. Цифра солідна і лякає. Тому ДПСУ пропонує зменшити цю суму до 18,6%. При цьому на роботодавця покласти сплату 15% від ФОП, а на працівника - 3,6%. Що називається поділили. Податкова сподівається, що за рахунок такого істотного зниження навантаження збільшиться виплата заробітної плати "по-білому". За розрахунками податківців, це дозволить додатково зібрати до держбюджету до 22 млрд грн. Але зниження єдиного соціального внеску має ще один позитивний факт для держбюджету. Кількість осіб, що отримують в Україні заробітну плату з держбюджету, велика, і виходить, що за рахунок високої ставки єдиного соціального внеску доводиться і більше грошей виділяти з держбюджету на оплату праці цих працівників. Тепер же вийде кругова економія 27 млрд грн за рахунок зменшення цього збору. Ось де реальна економія грошей. Адже явище, на перший погляд, дійсно дивне. Постійно не вистачає грошей у держбюджеті і в той же момент самі собі податки платимо високі.
Чи порве влада зарплатні "конверти"...
Не допустити "провисання" надходжень до бюджету при зниженні податків передбачається за рахунок розширення бази оподаткування. Для цієї мети податківці ініціюють скасування пільги, що передбачає не нараховувати єдиний соціальний податок на суму більшу дев'яти мінімальних заробітних плат. Тепер цей збір буде утримуватися з будь-якої суми заробітної плати, що має, за прогнозами ДПСУ, принести до держбюджету 4 млрд грн додатково. Дана пільга багато в чому умовна і носить, швидше, моральний, ніж економічний характер - не так вже нас багато осіб, які можуть похвалитися високою офіційною заробітною платою. Так що її скасування навряд чи помітять, а от зниження єдиного соціального внеску не помітити буде складно.
МЗП "підтягнуть", кількість тих, хто працює неповний день, обмежать
Якщо з необхідністю зниження соцвнеску ніхто не сперечається, то відносно податку на дохід дискусії не уникнути. Оскільки теза про соціальну справедливість завжди виникає при обговоренні ставок оподаткування залежно від розмірів зарплат. Гасло "багаті повинні платити більше" це навіть не наш лозунг, а радше гасло США і Західної Європи. І чим сильніше буде відрізнятися рівень заробітних плат, тим більше буде незадоволених. Одні будуть незадоволені тим, що у них багато утримують, а інші - що комусь дозволяють отримувати дуже багато. "Золоту середину" знайти нелегко.
ДПСУ хоче знайти цю "золоту середину" шляхом впровадження трирівневої системи податку на дохід. Найнижчу ставку пропонується встановити на рівні 10%, потім 15% і нарешті 20%. Класичний приклад прогресивної ставки, чим вищий дохід, тим вища ставка.
Втім, переглядом тільки розмірів ставки податку на дохід у нас мало що можна змінити. Тому податківці рекомендують встановити мінімальну заробітну плату на рівні не нижче 2000 грн. І можливо найважливіше, що може радикально змінити всю систему оплати в Україні, обмежити кількість осіб, що працюють неповний робочий день, в штаті підприємства до 10%. На сьогодні багато компаній, у тому числі і великі грішать тим, що свідомо оформлюють своїх співробітників на половину робочого дня, щоб економити на офіційній заробітній платі. Це дуже невигідно для самого працівника, так як його пенсія і відпускні розраховуються з офіційної суми. Що є, то є. Тому пропоновані обмеження на рівні 10% - дуже сильний удар по прийнятій схемі. Тут вже доведеться вибирати: або оформлювати співробітника на повний робочий день або звільняти. "Зіграти" в неповний робочий день більше не вийде.
Якщо підсумовувати вищесказане, то Концептуальні пропозиції ДПСУ дуже цікаві, оскільки змінюють філософію стягування податків з "вичавлюють всі соки" на "стимулюючу". Раніше у нас намагалися тільки збільшити фіскальний тиск, виходячи з того, що якщо повести себе більш жорстко, то і податків буде більше. Але, практика (багаторічна!) показала, що система вибивання чи точніше виривання грошей у бізнесу ні до чого доброго не приводить. Навпаки, бізнес більш-менш оперативно створює собі захисну систему і знаходить обхідні шляхи, все більш проявляючи винахідливість в ухиленні заради виживання. Світова історія знала випадки, коли посилення фіскального тиску дозволяло зібрати більше податків, одначе позитивний ефект виявлявся короткочасним, і в підсумку тиск породжував соціальну напруженість.
Загалом, всі з цікавістю чекають, як ДПСУ вдасться ці проекти реалізувати на практиці у вигляді законів та інструкцій. І як потім ці закони та інструкції будуть виконуватися. Наскільки дійсно вдасться зменшити тиск на заробітну плату. Чи можна буде реально стимулювати бізнес відмовлятися від шкідливої, хоч часто і вимушеної, звички виплачувати заробітну плату в "конвертах". За розрахунками податківців, очікується, що реальним стимулом легалізації такої заробітної плати буде розмір ефективної фіскального навантаження до 20-28,5%, що дозволить легалізувати до 150 млрд грн. Таким чином, якщо вдасться навіть половину заробітної плати "витягти з конвертів" - це радикально змінить не тільки доходи населення, а й нашу економіку.
Олександр Охріменко
За матеріалами: УНІАН
Поділитися новиною