У пастці або шаленіючи від євро


У пастці або шаленіючи від євро

В Ірландії є один старий жарт: подорожній, що заблукав, підходить до людини, яка покурює трубку, спершись на паркан. "Підкажіть, як дістатися до Тіпперері", - запитує мандрівник. "Ну, звідси я б іти не радив", - подумавши відповідає той. З єврокризою приблизно така ж ситуація. Європейські політики йдуть на літні канікули - перефразовуючи крилату фразу, війна війною, а відпустка за розпорядком - тому в драмі з трагічною назвою "Розвал Єврозони" оголошується антракт. В аналітиків є час подумати, чим закінчиться ця п'єса. На щастя, на останньому саміті в Брюсселі, який відбувся 29 червня, політики все-таки звернули увагу на деякі важливі аспекти проблеми. Чудо із чудес - одна або дві непогані ідеї - зокрема, про пряму рекапіталізацію проблемних європейських банків за рахунок коштів фондів допомоги - перейшли в список планованих активних дій.

Але виконати задумане дуже складно. Час теж грає проти європейців. Почасти, причина в національній економіці і влаштуванні міжнародних фінансів. Але в основі всього те, що я називаю "ренаціоналізаціє" політики - процес, що почався в 2009 році, разом з кризою суверенного боргу. Варто тільки поглянути на внутрішні політичні баталії в окремих європейських країнах, щоб зрозуміти, наскільки важко їм діяти спільно, щоб захистити євро. Спочатку про головне. Якщо європейські політики придумали рішення, як буде виглядати кінцевий продукт, отриманий після втілення в життя цього рішення? Європа не стане політичним або фіскальним союзом на зразок США. Але банківський союз цілком можливий: єдиний регулюючий орган для банківського сектора, єдині правила рекапіталізації або банкрутства банків, єдина система страхування внесків.

Європейському центральному банку потрібно дати більше повноважень, а також створити казначейство загальноєвропейського рівня, наділене владою керувати національним оподаткуванням та витратами, а також можливістю тримати в узді зловмисників. Можливо, доведеться частково об'єднати національні державні борги, можливо, ті, що перевищують 60% валового внутрішнього продукту, тобто, випустити загальноєвропейські боргові папери. Буде потрібно зробити ставку на структурні реформи, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності, рівня зайнятості та довгострокових показників економічного зростання. І, нарешті, буде потрібно підвищити підзвітність демократичних урядів, зокрема, люди, відповідальні за перебудову економічного союзу, повинні будуть звітувати перед Європейським парламентом та національними законодавчими органами. Низку цих пропозицій, наприклад, розширення повноважень ЄЦБ до функцій наглядового органу в банківському секторі, можна схвалити досить швидко, тому що вони не вимагають внесення змін у Європейський договір і законодавчу базу. Одначе процес тіснішої європейської інтеграції буде йти болісно повільно. Одна з причин - різна політична культура реагування на економічні та фінансові труднощі, викликані кризою.

Зростання безробіття, падіння рівня життя і стагнація обсягів виробництва, або рецесія - ось відмінні риси сучасної європейської економіки. Ці проблеми змішуються з плачевним станом державних фінансів, незадоволеністю високими рівнями імміграції та все більшим розривом між політичною елітою і громадською думкою. Все це підриває довіру до урядів і штовхає опозицію до критики тих самих необхідних реформ. У Голландії загальні вибори заплановані на вересень, швидше за все, ультраправі сили отримають підтримку завдяки своєму скептичному ставленню до програм допомоги для південних країн, і небажанню дотримуватись жорстких фіскальних цілей, встановлених в Брюсселі, і передавати частину своїх повноважень з управління економічною політикою. Враховуючи загальний настрій в країні, не варто розраховувати на те, що вдасться створити коаліцію, яка погодиться обміняти суверенітет голландців на більш тісну інтеграцію.

Другий приклад - це Італія, де Маріо Монті, що реформує технократичний уряд, виходить з гри в наступному році. Він готує підґрунтя для майбутніх виборів в малоприємних умовах, де старі політичні партії себе дискредитували, і народились нові опозиціонери, такі як рух П'ять зірок. Малоймовірно, що політично роздробленій Італії, яка втомилася від фіскальної консолідації, вдасться сколотити уряд, здатний на сміливі реформи, які переконають північних сусідів у необхідності більш тісного об'єднання. Є ще й Португалія, де в ролі перешкоди на шляху до європейської інтеграції виступає конституційне право. Вищий суд країни 5 липня постановила, що урядовий план зі скорочення відпускних для державних службовців на 2 млрд. євро на рік суперечить конституції. Враховуючи те, що цей план орієнтований на скорочення дефіциту бюджету, таке рішення змусить Португалію просити пом'якшення умов.

В цілому, Португалія кривиться, але ковтає гіркі ліки, прописані медиками Євросоюзу. Проте якщо країна попросить ще допомоги, це буде вельми до речі, адже друга програма допомоги Греції, як і перша, обернулася провалом, а черга тих, хто потребує порятунку, зростає щодня. Її вже поповнив Кіпр, Словенія на підході. Ніхто не здивується, якщо це зменшить у північних країн бажання вливати нові суми в економіку південних сусідів. Фінансові процеси в Європі зовсім не очевидні і не прозорі, це означає, що мандрівникові, який заблукав, дістатися до Тіпперері буде ще складніше. Інтеграція фінансових ринків Єврозони, яка мала місце після введення євро в обіг, тепер розкручується у зворотному напрямку. Компанії, банки та приватні особи забирають гроші з країн, які раніше вважалися надійними партнерами, але зараз перетворилися на джерело ризику та нестабільності. Зараз надзвичайно важливо відновити довіру і налагодити потоки капіталу, без яких неможливе нормальне функціонування валютного союзу. Чи зможе Європа зробити це - залежить від готовності країн до реформ, узгоджених на саміті ЄС. Перейти до банківського союзу буде дуже складно саме через погіршення економічних умов і зростання дезінтеграції фінансової системи. Європа потрапила в безвихідне становище. Тільки безумець здатний повірити в те, що Єврозону можна врятувати. І тільки безумець не спробує цього зробити.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua