Чи вистачить валюти всім? Або що показує платіжний баланс — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи вистачить валюти всім? Або що показує платіжний баланс

Казна та Політика
4383
Платіжний баланс - це той фінансовий інструмент, який дозволяє відповісти на дуже складне питання майбутнього курсу гривні. Саме він показує приплив і відтік валюти в Україні і є тим мірилом, який дає нам зрозуміти, чи вистачить нам валюти для втримання курсу стабільним хоча б до кінця поточного року. Так чи вистачить Україні валюти?
"Курчат" восени рахують
Може перші п'ять місяців поточного року і не є найголовнішими для економіки нашої країни, але вони дуже добре показують, з якими результатами ми зустріли літо. За підсумками перших п'яти місяців 2012 року платіжний баланс України був сформований з профіцитом 422 млн доларів. Це хороший чинник, який показує, що в Україну більше прийшло валюти, ніж пішло з неї. Засмучує інше - що показник низький. За підсумками перших п'яти місяців 2010 року профіцит платіжного балансу України був 1,6 млрд доларів, а за аналогічний період 2011 року цей показник був 2,17 млрд доларів. На жаль, показник профіциту платіжного балансу України в цьому році явно поступається минулим рокам. А це означає, що і втримувати стабільним курс гривні цього року буде складніше, ніж у попередні роки. І це факт.
Звідки дрова?
Профіцит платіжного балансу - це, звичайно, краще, ніж дефіцит. Але завжди корисно знати джерела цього профіциту, щоб він відразу не перетворився на дефіцит. За підсумками перших п'яти місяців 2012 року Україна купила імпортних товарів на 3,6 млрд доларів більше, ніж продала своїх за кордон. У минулому році цей показник був на рівні 2,9 млрд доларів, а в 2010 році - тільки 36 млн доларів. Українському бізнесу все більше і більше доводиться віддавати валюту, ніж отримувати її. Незважаючи на це, обсяги закупівлі природного газу в Росії зменшилися, завищена ціна на газ не знижує проблему "газового" навантаження на бюджет.
Але, якби проблема була тільки в закупівлі природного газу. В результаті того, що євровалюта і російський рубль девальвували відносно долара, а курс гривні залишився відносно стабільним, склалася парадоксальна ситуація: гривня суттєво зміцнилася відносно євро і рубля. Як результат - зараз вигідніше заводити продукти харчування з Росії та ЄС, ніж купувати на наших харчових підприємствах. Це стосується й інших товарів для населення. Це долар може собі дозволити бути сильною валютою, а гривня як сильна валюта - це явно нонсенс світової економіки.
Валютна "чорна діра"
Крім цих особливостей нашої зовнішньої торгівлі, останнім часом додалися нові напрями відходу валюти за кордон. Згідно з офіційними повідомленнями, це називається зростання закупівлі імпортної техніки для технічного переозброєння з метою зменшення енерговитрат та підвищення екологічного захисту. Зростання цих імпортних закупівель у кілька разів перевищує закупівлі імпортних автомобілів, і взагалі вже за обсягами закупівлі валюти займає в структурі українського імпорту друге місце після закупівлі нафти і газу за кордоном.
З одного боку, технічне переозброєння нашого виробництва є позитивним фактором. Але насторожує той факт, що дуже часто постачальниками цього імпортного устаткування є офшори, де фактично немає співробітників. А найцікавіше, що ці офшори спочатку закуповують це обладнання на українських підприємствах, експортують в офшор, а тому вже цей "імпорт" постачають в Україну і ще наймають українських працівників для встановлення цього "імпортного" обладнання. А так як цей процес технічного переозброєння робиться на різних підприємствах, то і вартість встановлення і налагодження цього обладнання носить унікальний характер і коштує дуже-дуже дорого. Дуже складно в таких умовах додати профіциту по зовнішній торгівлі України. Занадто багато потрібно валюти - явно всім не вистачить.
Інвестиції вичерпалися
За підсумками травня 2012 року сальдо припливу прямих закордонних інвестицій в Україну склало 8 млн доларів. Ні, це не обмовка: саме мільйонів, а не мільярдів. Це до кризи приплив закордонних інвестицій обчислювався мільярдами, а зараз і мільйон - солідна сума. Ну не хочуть закордонні інвестори вкладати гроші в Україну. Ще на початку поточного року близько 1,5 млрд доларів валюти "зайшло в Україну на вибори". Але тепер уже цей процес припинився і пройшло нове "виведення валюти в офшори перед виборами".
У попередні роки хоча б частково приплив валюти в Україну забезпечували кредити та інші боргові зобов'язання. Але на даний момент нерезиденти не хочуть давати в борг ні українському уряду, ні українському бізнесу. За підсумками п'яти місяців 2012 року уряд за своїми старими боргами віддав нерезидентам валюти на 806 млн доларів більше, ніж отримав. Комерційні банки в свою чергу віддали на 558 млн доларів більше нерезидентам, ніж отримали у них. Єдино позитивне сальдо за борговими зобов'язаннями між нашими виробниками і нерезидентами. Багато в чому саме сальдо 1,4 млрд доларів за борговими зобов'язаннями українських бізнес структур і забезпечили профіцит платіжного рахунку за перші п'ять місяців 2012 року. Але що стосується цих надходжень від нерезидентів, то варто уточнити, що це більшою мірою не валюта, а товарні кредити. Починаючи з кризи, обсяги товарних кредитів між українськими підприємствами і нерезидентами зростають. І хоча знову таки ці товари в борг, як правило, дають все ті ж добре відомі офшори, але добре, що хоча б так завантажують роботою наші компанії. Товарні кредити поміняти на живі гроші складно. Це скоріше умовна цифра. Але цифра красива на тлі інших показник платіжного балансу.
Гастарбайтери допоможуть
І наостанок пару слів про реальний приплив валюти в Україну. За підсумками п'яти місяців 2012 року близько 1,2 млрд доларів реальних грошей надійшли в Україну від українських гастарбайтерів. У тому році цей показник був більше - 1,6 млрд доларів. Але зате в 2012 році більше, ніж у 2010 році. Що б там не планували і не говорили, але єдиним солідними і стабільним джерелом припливу валюти в Україну на даний момент залишаються гроші українських гастарбайтерів. Ніякі Євро-2012 і ніякі епохальні заходи не приносять Україні стільки валюти, як гроші українських гастарбайтерів. На них вся надія України. За підсумками п'яти місяців 2012 року було куплено готівкової валюти на 2,6 млрд доларів більше, ніж продано. За підсумками аналогічного періоду 2011 року цей показник був на 1 млрд доларів більшим. Цей мільярд і можна вважати ефектом від "введення паспортів при обміні валюти".
Олександр Охріменко
За матеріалами:
УБР
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас