645
Світові ціни на зерно з початку червня виросли більш ніж на 25%
— Аграрний ринок
Сувора реальність така, що агробізнес - це постійне ходіння по "тонкому лезу", доходи фермерів надто малі через високий і непрогнозований рівень витрат, в результаті чого мало хто з них може похвалитися прибутком.
"Справа в комбінації цілої низки факторів. Багато в чому, це результат підвищення вартості добрив, енергоносіїв, праці, страховки та сільськогосподарської техніки - і все це в умовах жорсткої конкуренції. Це здорово ускладнює життя фермерам, які вирощують цукрову тростину в Індії, цибулю в Танзанії, бавовну в Беніні або пшеницю в Канзасі", - зазначив старший аналітик агропромислового комплексу банку Standard Chartered Аба Офон.
Проте в тому випадку, якщо посуха в США продовжиться, частині фермерів, які ще не втратили свій урожай, вдасться добре заробити. Протягом трьох тижнів в США зберігається посушлива погода, особливо сильно це "вдарило" по традиційно сільськогосподарських штатах, як Іллінойс і Індіана. При цьому від посухи також постраждали країни, які є великими постачальниками зернових - Бразилія, Аргентина, Уругвай і Парагвай.
Протягом останніх тижнів в США зберігається сильна засуха. В таких сільськогосподарських штатах, як Іллінойс і Індіана, температура повітря тримається на рівні 38 градусів Цельсія. Засуха також вразила країни Латинської Америки: Бразилію, Аргентину, Уругвай і Парагвай, які є великими постачальниками зернових і олійних культур.
Інвестиційні ідеї з приводу майбутнього буму продовольства витають в повітрі вже не перший рік. Але при цьому, "soft commodities" все ж досить довго залишалися в тіні бурхливої динаміки промислових металів та енергоносіїв. Тим не менш, останнім часом ринки знову стали все частіше звертати увагу на цю тему. Один із приводів для цього - стабільно висока активність компаній фінансового сектора в сфері M&A агропромислового сектора.
"Я б інвестував у щось із сільськогосподарської продукції. Це буде залежати від того, що зараз найдешевше, але, зовсім виразно, я вклався б у сільськогосподарську галузь", - заявив інвестор зі світовим ім'ям Джим Роджерс.
При цьому, відповідно до опублікованої в четвер доповіді ООН, світові ціни на продовольство знизилися на 1,8% в червні. Ціни на продовольство знижуються третій місяць поспіль до найнижчого рівня з вересня 2010 року. Експерти ООН відзначають, що невизначеність, яка зберігається щодо перспектив світової економіки, чинить тиск на ціни на продовольчі товари. У доповіді також йдеться, що експерти стурбовані ситуацією з посухою в США, яка спровокувала зростання цін на сільськогосподарські культури в кінці червня-на початку липня.
Демографія
Зростання чисельності населення і відповідно збільшення попиту на продовольчі ресурси провокують зростання цін. У глобальному масштабі ставка на подорожчання сільськогосподарських активів зав'язана на зростанні доходів населення в країнах, що розвиваються – і, в першу чергу, в Китаї.
Так, у своєму огляді американський Morgan Stanley прогнозує, що за десять років частка середнього класу в рамках загального населення в Китаї виросте більш ніж в два рази. З 12.4% в 2005 до 31% до 2015 року. А зі збільшенням доходів, буде зростати і калорійність раціону споживачів.
За наявністю сільськогосподарських земель і лісових територій в перерахунку на душу населення Росія є безумовним лідером серед розглянутих країн, за нею йдуть Бразилія і США. Китай та Індія є аутсайдерами за рахунок високої щільності населення. В абсолютному вираженні сільськогосподарські території Китаю більш ніж удвічі перевищують російський показник. Що стосується обсягу вироблених зернових, то в перерахунку на душу населення лідером є США, за ними йде Росія. Лідерство США пояснюється дуже високою продуктивністю в сільському господарстві: врожайність зернових в Америці втричі вища, ніж, наприклад, в Росії.
За матеріалами: Вести.ru
Поділитися новиною