Підсумки Євро-2012: економіка — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Підсумки Євро-2012: економіка

9981
"Турнір", "футбольне свято"… Головна футбольна подія 2012 року, Чемпіонат Європи, який гостинно прийняли Україна та Польща, закінчився. Хтось підраховує приємні знайомства з іноземцями, хтось – випиті літри пива. А вся Україна підраховує економічні плюси та мінуси від проведення чемпіонату.
Попередній матеріал на нашому сайті стосувався політичних підсумків Євро-2012, а цей – про економіку.
Гроші на футбол
Грошові підрахунки Євро-2012 потрібно розпочати з того, скільки Україна витратила на підготовку до фінальної частини ЧЄ. Усі ми пам’ятаємо, що ще на перших етапах підготовки Україна планувала працювати за схемою 80 на 20, де 80% становили б інвестиції, а 20% - бюджетні кошти. Але не так сталося, як гадалося, і Україна витратила усі 90% бюджетних коштів, залучивши лише 10% інвестиційних, переважно від внутрішніх інвесторів.
Що стосується витрат, то за словами віце-прем’єр-міністра – міністра інфраструктури Бориса Колеснікова, Україна витратила 5 млрд доларів, тоді коли Польща – аж 34 млрд.
"Операційні витрати України на проведення Євро склали 55 млн доларів. Ці гроші витрачені разово і не будуть повернуті. Вони пішли на мовну підготовку персоналу, рекламну, інформаційну підтримку турніру. Загальна ж вартість підготовки до чемпіонату склала 5 млрд доларів. Ці кошти переважно були спрямовані на будівництво аеропортів, доріг, підготовку транспортної інфраструктури. А Польща витратила на підготовку до чемпіонату 34 млрд доларів", - сказав тоді Колесніков.
Робить свої підрахунки і опозиція. І, звичайно, тут цифри в два рази більші. Один з лідерів об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк вже заявив, що опозиція вимагає створити слідчу комісію з приводу використання 10 млрд. доларів. Колесніков, в свою чергу, вже заявив, що буде оскаржувати в судовому порядку звинувачення з приводу корупційних схем при підготовці інфраструктурних об’єктів до Євро.
"Такі скандали є у всьому світі. І побудувати стадіон за 50 мільярдів доларів буде скандал, за 500 мільйонів буде скандал, і за мільярд буде скандал. Але коли це говорять офіційні особи, в тому числі парламентарі, представники опозиції, після 1 липня ми чекаємо на суд", - зазначив він.
Євроефект
Країна починає рахувати, скільки вдалось заробити на проведенні чемпіонату, і коли саме витрачені на підготовку гроші обернуться прибутками. Президент України Віктор Янукович вже відзначив, попередивши усіх критиків, скептиків та економістів: економічний ефект від проведення Євро-2012 підрахувати сьогодні неможливо.
"Можна сказати однозначно – це інвестиція у майбутнє", - підкреслив він.
Солідарний з Президентом і віце-прем’єр України, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко. Він вважає, що організація Євро-2012 стала стратегічною інвестицією і перемогою України, і проведення чемпіонату виправдане. Також він підкреслив, що всі інвестиції в Євро-2012 створюють стимули для росту економіки.
"Україні потрібно робити капітальні вкладення. Особливо, якщо бізнесу складно здійснювати довгострокові інвестиції. Завдяки Євро ми побудували стадіони, аеропорти, багато доріг, створили нові робочі місця".
В свою чергу, віце-прем’єр Колесніков вже заявив, що Україна може повернути вкладені гроші. Він планував, що мінімальна виручка на туризмі складе 1,3-1,5 млрд доларів. А інфраструктурні об’єкти, побудовані до Євро, будуть експлуатуватись і далі, то ж інвестиції в них виправдані. Тут варто також нагадати, що НБУ розраховував отримати від проведення чемпіонату $1 млрд, тоді коли, наприклад, в аналітичній групі Da Vinci AG вважали, що Україна отримає близько $800 млн. Чиї розрахунки виявились правильними – покаже час.
Підраховують виручку і міста, які приймали чемпіонат. Київ поки не готовий називати конкретних цифр. Голова КМДА вже відзначив зростання міського бюджету, але назвати конкретні цифри не готовий – каже, що з більш-менш точними результатами вийде до громадськості у серпні.
У Харкові вже називають свої цифри – 11 мільйонів євро прямих інвестицій від вболівальників. Загалом, мінімум 100 євро залишив у місті за час чемпіонату кожен іноземний вболівальник, а загалом їх було близько 110 тисяч. При цьому, віце-губернатор Юрій Сапронов, який назвав ці цифри, не враховував гроші, витрачені на готелі і транспорт – лише на їжу, спиртне та сувеніри. Точні дані Харків також обіцяє оприлюднити за місяць.
Львів попередньо заробив близько півмільйона гривень, що в 21 раз менше за ті фінансові інвестиції, які були витрачені на підготовку. А Донецьк від Євро отримав у бюджет 300 мільйонів, тоді коли витрачено було 8,1 млрд.
Незалежні експерти також підбивають підсумки проведення Євро-2012 в Україні. За словами старшого аналітика Міжнародного центру прикладних досліджень Ільдара Ґазізулліна, економічний вплив уже відбувся – це інвестиції, які робилися протягом останніх двох-трьох років, запозичення, зростання державного боргу. Тому зараз буде переважно негативний наслідок, оскільки треба буде повертати ці борги, треба шукати гроші на покриття дефіциту бюджету.
"Тому, в принципі, я думаю, що позитивні наслідки переважно в минулому. Подивимось зараз, чи запрацюють на повну готелі та, наприклад, аеропорти. Для того, щоб аеропорти, які були побудовані, приносили користь країні, необхідно лібералізувати регулювання авіапростором: нарешті укласти угоду "Відкрите небо", пустити лоукостерів, бюджетні авіалінії. Якщо це відбудеться, то аеропорти запрацюють і від цього буде корисний ефект. Щодо туристичного сектору. Зараз важко сказати, чи буде розвиватись у нас туристичний сектор. У світі криза, для туристичного бізнесу не найкращі часи. В принципі, у нас завжди не вистачало готелів, тому тут невеликий позитивний ефект буде, бо вже є готелі, що є передумовою для зростання туристичного сектору. Хоча, очевидно, це обмежується великими містами, а у нас головні туристичні регіони – Захід і Південь, а там, нажаль, готелів до Євро-2012 не будувалось. Тому і тут можна сказати, що наслідки для туристичного сектору будуть невеликими, хіба тільки припустити, що іноземці, які приїхали до Києва, Харкова, Донецька і Львова захочуть повернутись до України», - зазначив він.
На думку заступника Голови правління Комітету громадського контролю ЧЄ-12 Тетяни Тимошенко, з точки зору економіки Євро-2012 був провальним проектом від початку: модель підготовки до Євро-2012 не була розроблена за бізнес-планами, не були прораховані прибутки, повернення інвестицій.
"Так, ми можемо свідчити про те, що були побудовані якісь об’єкти спортивної інфраструктури, було залагоджено дороги, але ефект на розвиток економіки, так як нам обіцяли, якісь додаткові товарні відносини з країнами-сусідами завдяки розбудові інфраструктури – знову ж таки, економічного ефекту в цьому не маємо. На противагу цьому маємо додаткові видатки бюджетів різних рівнів на утримання цієї інфраструктури в майбутньому. Тому що вона повинна бути завантажена, щоб ці об’єкти були рентабельними, приносили прибутки. Для того, щоб завантажити, потрібно робити план заходів, переважно спортивної тематики, проводити якісь концертні заходи. Найголовніше – ми не дочекалися залучення інвестицій. Ми не показали всьому світовій, не показали Європі ті інструменти, складові, ту модель, під якому великий інвестор завів би свій капітал. Те, що було побудовано – це були переважно бюджетні кошти. Дуже малий відсоток – внутрішній інвестор, з яким домовились про певні переваги в його особистому бізнесі", - відзначила Тимошенко.
P.S.
Наостанок варто зазначити, що з точки зору пересічного українця, який спостерігав за перебігом чемпіонату, міста, які приймали його, були підготовлені гарно. Безумовні плюси – новий транспорт, красиві стадіони, аеропорти, дороги (нехай і оновлені лише на невеликих ділянках) – на все це ми ще довго чекали б без футбольної першості Європи. Це як у відомому прислів’ї: доки грім не вдарить, мужик не перехреститься. Так і ми б ще довго сиділи б на поламаних сидушках у тролейбусі, підстрибуючи на кожній ямі. Але надалі варто було б відійти від такої мужицької логіки і починати складати пальці в пучки ще тоді, коли в небі з’явиться блискавка.
Скільки грошей з тих, які мали б витратитись на чемпіонат, були розікрадені (а вони ж були, інакше в нас працювати не вміють) – це питання лишиться відкритим. Скільки заробили – все, що заробили, те й наше. Тут потрібно все ж таки пам’ятати, що такі масштабні проекти, як спортивні змагання або культурні фестивалі, практично ніколи не бувають прибутковими. Головне - не піти слідом за тією ж Грецією, кризу в якій економісти серед іншого пов’язують з проведенням Олімпіади.
Наступний матеріал зі своєрідним підбиттям підсумків проведення Євро-2012 в Україні - з соціальним нахилом: що об’єднало усіх українців та як сприйняли нашу державу іноземці. Слідкуйте за Finance.ua.
Олексевич Марія
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас