ПриватБанк обмежив зняття грошей у банкоматах до 100 грн за одну трансакцію


ПриватБанк обмежив зняття грошей у банкоматах до 100 грн за одну трансакцію

Зниження ставок міжбанківської комісії interchange привело до падіння доходів банків-власників великих мереж банкоматів, які почали шукати способи компенсувати скорочення прибутковості. Вчора банкіри поскаржилися в НБУ, що їхні клієнти не можуть зняти в банкоматах ПриватБанку за картками Visa більше 100 грн за одну трансакцію. Такі обмеження здатні збільшити кількість трансакцій і, як наслідок, комісійний дохід, тому аналогічні обмеження можуть бути введені й іншими банками, побоюються учасники ринку.

Клієнти банків вже відчули зниження платіжними системами комісії interchange, яку банки-емітенти карток платять банкам-власникам банкоматів за видачу готівки. Ще 10 червня система Visa знизила interchange за всіма своїми картками з рівня 1%+3 грн до 0,5%+2 грн, а система MasterCard 1 червня ввела продукт Debit MasterCard з комісією всього 2 грн. В результаті у власників банкоматних мереж різко впали доходи від цих операцій, в першу чергу, у банків з великими мережами, і вони почали шукати способи збільшити кількість трансакцій.

Вчора під час засідання ради Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА банкіри заявили, що ПриватБанк, який володіє найбільшою мережею на 7850 банкоматів, обмежив зняття коштів з карток Visa інших банків сумою 100 грн за одну трансакцію. Після того як директор департаменту платіжних карток та альтернативних каналів обслуговування Ерсте банку Олександр Яблуновський заговорив про цю проблему, її почали обговорювати представники Альфа-банку, "Дочірнього банку Сбербанку Росії", Ощадбанку, Промінвестбанку, ПУМБ, Райффайзен Банку Аваль, Укрсоцбанку, Укрексімбанку, "Хрещатика" та інших установ.

Один з банкірів після наради повідомив "Ъ", що, за його інформацією, ПриватБанк ввів обмеження 15 червня, а вони дізналися про це зі скарг клієнтів. Рішення ПриватБанку банкіри не схвалюють, але вважають законним, оскільки дотримується денний ліміт Visa з видачі готівки 200 євро (2 тис. грн). Ввести ліміт видачі готівки за картками MasterCard банки не зможуть, оскільки система буде їх за це штрафувати. Банкіри не могли задати питання ПриватБанку, оскільки його представника вчора не було на нараді, а заступник директора департаменту платіжних систем НБУ Станіслав Широчин на їхні скарги відповів лише, що "позиція ПриватБанку центробанку не подобається".

Після цього кореспондент "Ъ" спробував зняти в банкоматі ПриватБанку 150 і 200 грн, однак в обох випадках термінал відхилив трансакцію по картці Альфа-банку. При цьому на екрані банкомата з'являлося повідомлення: "Неможливо видати зазначену суму. Рекомендується 100 грн". Співробітники онлайн-чату ПриватБанку про введення ліміту нічого не знали і припустили, що він встановлений емітентом картки. Але в Альфа-банку заявили, що ліміту на зняття коштів в інших банках у них немає. У прес-службі ПриватБанку на запит "Ъ" не відповіли.

Аналогічні обмеження на зняття коштів можуть з'явитися і в інших установах. "Банки-еквайєри отримають збитки, тому існує ризик введення лімітів, що викличе невдоволення клієнтів", - упевнений начальник відділу розвитку банківських карт "Дочірнього банку Сбербанку Росії" Андрій Кирієнко. "Коли interchange знизився, постраждали власники банкоматних мереж. Банки захищаються від збитків і вводять ліміти. Технічно їх можна встановити на окремі види карток", - говорить голова правління Українського процесингового центру Антон Романчук.

Незважаючи на бажання банків залишатися прибутковими, вони визнають неминучість зниження interchange. За розрахунками Олександра Яблунівського, при середній трансакції 590 грн нова ставка для карток Visa складає 0,84% від суми операції, а по Debit MasterCard - 0,34%: "А міжбанківська комісія до цих пір була близько 1,5%. В інших країнах вона становить 0,37-0,47%". "Нацбанк вітає зниження interchange, так як це дає можливість зменшити тарифи для клієнтів і збільшує частку безготівкових операцій", - говорить Станіслав Широчин. Зниження тарифів для клієнтів банки не обіцяють. "Еквайєри компенсують падіння прибутковості за рахунок збереження комісій для клієнтів", - відзначає голова департаменту розвитку роздрібного бізнесу Креді Агріколь Банку Тетяна Шаповал. Зменшення плати для клієнтів невигідно банкам. "При знятті 400 грн комісія для карток MasterCard 2 грн ще нормальна, але при 1 тис. грн це дуже мало. Банкам потрібно купувати готівку для банкоматів, проводити інкасацію. Тому знижувати тарифи для клієнтів ніхто не буде", - відзначає начальник управління електронних банківських послуг Укрексімбанку Олег Тищенко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua