Іноземні банки через політику і гривню втікають з України — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Іноземні банки через політику і гривню втікають з України

6261
Материнські банки виводять гроші із своїх українських "дочок". Чому так відбувається, і чим це загрожує простому українцеві, дізнавався ТСН.ua.
Скинути вантаж
На початку червня шведська фінансова група SEB продала свою українську дочірню структуру СЕБ Банк. "Тепер СЕБ Банк не є частиною SEB Групи, а торгова марка СЕБ Банк буде тимчасово використовуватися на ринку до моменту запуску нового бренду фінансової установи", - відзначають в банку.
Це - помітна подія для українського ринку. Згідно з даними Нацбанку України, на перше квітня 2012 року з розміром загальних активів СЕБ Банк займав 59 місце (3,32 млрд гривень), а Євробанк - 93 (1,382 млрд гривень) серед 174 банків, що діяли в країні. Експерти вважають, що відхід шведів з України - це тільки початок, до кінця року вивести активи з нашої країни можуть ще кілька іноземних фінансових груп. Одна з головних причин - проблеми в єврозоні.
У жовтні 2011 року американський Goldman Sachs опублікував прогноз, згідно з яким мінімум 50 з 91 європейського банку можуть провалити чергові стрес-тести, в яких закладені жорсткіші параметри, у порівнянні з аналогічними перевірками в липні 2011 року. При цьому сукупний дефіцит банківського капіталу може скласти 139 млрд євро.
У числі банків, яким може знадобитися додатковий капітал, крім інших, Commerzbank (в Україні - банк "Форум") і UniCredit (володіє в Україні УніКредитБанком колишнім Укрсоцбанком). Щоб втриматися на плаву та отримати урядову допомогу, фінансові групи, швидше за все, будуть позбавлятися від своїх непрофільних активів. Україна - перший ринок, який можуть залишити дані структури.
Це в принципі вже відбувається. "Європейський центральний банк кредитував банки країн єврозони на небачену суму - більше 1 трлн євро, але це не вирішило проблеми провідних європейських банків. Тому сьогодні ми зіткнулися з тим, що ці банки виводять до себе капітал зі своїх українських філій", - пояснює прем'єр-міністр Микола Азаров.
Ризикованим український фінансовий ринок роблять близькі парламентські вибори, а також жорстка політика Нацбанку щодо втримання курсу гривні. "Кошти виводяться з України через зростаючі політичні ризики.
У цих умовах банки не можуть нарощувати видачу кредитів, - вважає Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
Група ризику
Першим кандидатом на вихід вважають німецький Commerzbank. Його українська "дочка", банк "Форум", закінчив 2010 рік з одним з найбільших збитків по системі (-3,3 млрд гривень). При цьому банк значно скоротив філіальну мережу в Україні. Втім, чутки про його відхід ходять вже давно, але банк, як і раніше, працює в колишній якості. Та й у самому Commerzbank не підтверджують інформацію про відхід з українського ринку.
Аналогічні чутки ходили і про УкрСиббанк (дочірня структура французької групи BNP Paribas Group), який входить в п'ятірку найбільших банків країни, а також про Ерсте Банк. Втім, у даних установах таку інформацію ні на офіційному рівні, ні на рядовому, не підтверджують. "У нас все стабільно, працюємо, розвиваємося. Ніяких розмов про продаж або закриття я не чув", - розповів співробітник УкрСиббанку.
На його думку, причиною таких чуток міг стати перегляд рейтингу материнської структури BNP Paribas агентством Moody's. Нагадаємо, 22 червня агентство Moody's знизило рейтинг цієї організації на дві позиції, до А2.
Також недавно в одному зі своїх виступів виконавчий директор Raiffeisen Bank International Герберт Степіч заявив, що група покине ринки однієї-двох країн Східної Європи, правда яких саме, не уточнив. Зазначимо, дана структура має в Україні свою дочку Райффайзен Банк Аваль.
Однак, швидше за все, про Україну мова не йде. За його словами, Група все ще "бачить хороші темпи зростання економіки в Росії і частково, можливо, в Україні".
Втім, Володимир Лавренчук, голова правління Райффайзен Банк Аваль, в одному зі своїх останніх інтерв'ю сказав, що зараз попиту на українські банки немає. За словами банкіра, український ринок не є привабливим, його прибутковість дуже низька, а, отже, і залучити гроші від продажу банків практично неможливо.
Передумови для розмов про відхід італійської групи UniCredit дала стратегія, яку затвердила група для свого розвитку. Зокрема, вона визначила чотири країни з "високим потенціалом для розвитку групи". Україна в цю четвірку не увійшла.
Економія - в касу?
Втім, експерти переконані, що навіть якщо хтось з "іноземців" вирішиться покинути український ринок, з вкладниками вони акуратно розплатяться. Адже банки з іноземним капіталом є одними з найбезпечніших.
Їх материнські структури мають достатні ресурси для того, щоб вирішити проблеми з вкладниками - зокрема, вони вже вчинили так в кризовому 2008 році. До того ж дані структури дбають про свою репутацію, а складнощі з незадоволеними вкладниками такої великої країни як Україна можуть сильно підірвати їх імідж.
Однак, ризики можуть значно зрости, якщо іноземні фінансові групи вирішать продати своїх "дочок" в Україні. Іншими словами, ви вкладете кошти в надійний французький або скажімо німецький банк, а через півроку з'ясується, що даний банк проданий якійсь з українських структур.
Чи будуть вітчизняні фінансисти так само чесні зі своїми клієнтами, спрогнозувати складно. Досвід показує, що так буває далеко не завжди - достатньо згадати історію з Надра Банком або "Родоводом". Як відомо, держава досі не вирішила ці проблеми.
Економіка в небезпеці
"Те, що іноземний капітал йде з українського фінансового сектора - погано для економіки країни. В підсумку це сильно вдарить по промисловому сектору України, він буде скорочуватися", - говорить Володимир Лановий, президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки.
Адже, за словами експерта, економічно успішна держава - це така держава, в якій є надлишкова пропозиція коштів, економіка насичена грошима. "Тоді будуть у банків низькі відсоткові ставки на кредити, а якщо ставки будуть низькими, підприємства можуть брати кредити і розвиватися", - говорить Лановий.
На думку експерта, українські банки могли б заповнити вакуум, який утворюється після відходу іноземного капіталу, однак таке можливо тільки при залученні великої кількості депозитів від населення, що в свою чергу можливо за низької інфляції (1-2%) і високої довіри українців вітчизняним банкам.
Зате інший експерт, економіст Віктор Лисицький, зазначає, що він не помітив якогось сильного відтоку іноземного капіталу з фінансового сектора України.
"У травні питома вага іноземного капіталу в загальній частці ринку України навпаки навіть трохи виросла. Але я помітив, що іноземці, побачивши як регулюється цей бізнес у нашій країні, стримали свої плани щодо розвитку. Зниження активності іноземних банків теж погано позначиться на економіці, це не буде сприяти інтеграції нашої країни у світову економіку", - говорить Лисицький.
Світлана Єрьоміна
За матеріалами:
ТСН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас