НКРЗІ отримає низку повноважень Антимонопольного комітету


НКРЗІ отримає низку повноважень Антимонопольного комітету

На телекомунікаційному ринку посилюється держрегулювання. Парламент ухвалив законопроект, що надає Нацкомісії, що здійснює держрегулювання в сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ), право визначати монополістів. Тепер найбільші гравці ринку зможуть бути визнані операторами з істотною ринковою часткою, що дозволить НКРЗІ втручатися в їх тарифну політику, відзначають експерти.

Верховна рада на вчорашньому засіданні ухвалила в цілому урядовий законопроект "Про розмежування повноважень державних органів у сфері природних монополій та галузі зв'язку". Він передає НКРЗІ низку повноважень Антимонопольного комітету. Зокрема, дозволяє визначати операторів з істотною ринковою часткою (SMP), що за законом дає комісії право регулювати їхні тарифи. Втім, відбудеться це не відразу. "Нам ще належить розробити конкретні механізми регулювання. Поки положення документа досить загальні", - говорить член НКРЗІ Ігор Сиротенко. Більшість норм законопроекту вступить в силу через півроку після його підписання.

Пропозиція передати комісії частину повноважень АМКУ обговорюється останні два роки - з цією ініціативою виступав ще попередній склад комісії, говорить заступник голови парламентського комітету з питань транспорту і зв'язку Юрій Мороко. "В АМКУ стверджували, що не мають достатньої компетенції для аналізу телекомринків", - пояснює він. Зараз комітет може проводити розслідування на ринку тільки за фактом можливих антиконкурентних дій, як він зробив в 2009 році, розслідуючи конфлікт щодо ставок інтерконекту. Тоді всі оператори були визнані монополістами, що дозволило НКРЗІ ввести єдині ставки взаємного доступу до мереж. "Завдяки новому закону ми отримаємо можливість регулювати ринок за європейським принципом ex-ante - тобто ще до того, як буде здійснено зловживання", - говорить пан Сиротенко.

У разі підписання закону президентом будь-яка компанія, чия частка в доходах ринку перевищує 25%, може бути визнана оператором зі статусом SMP. Серед них "Київстар" - виручка від послуг мобільного зв'язку в 2011 році склала близько 12 млрд грн, або близько 40% ринку, "МТС-Україна" - з виручкою 9,1 млрд (близько 30% ринку) та "Укртелеком" - частка доходів від послуг місцевої телефонії становила в 2011 році 73%. Примітно, що рік тому в АМКУ вирішили, що "Укртелеком" не є монополістом, оскільки незадовго до цього галузь зв'язку перестала вважатися природною монополією. "Тепер логічно очікувати, що на ринках фіксованої телефонії він отримає статус оператора з істотною ринковою часткою", - припускає директор з корпоративного управління і контролю "МТС-Україна" Олег Проживалський.

Гендиректор "Астеліту" Олександр Баринов очікує, що НКРЗІ займеться схваленням мінімальних тарифів для SMP-операторів. "Це було б логічно в світлі їх заяв про некоректність "нульових" внутрішньомережевих тарифів", - пояснює він. Однак Олег Проживалський сподівається, що НКРЗІ не буде втручатися в роботу мобільних операторів. "Частка в доходах ринку не повинна бути єдиним фактором для визначення операторів SMP. Як можна називати операторів монополістами, якщо саме через високу конкуренцію на ринку тарифи на мобільний зв'язок в Україні найнижчі в Європі?" - обурюється він.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua