У Раді остаточно визначились з податком на розкіш


У Раді остаточно визначились з податком на розкіш

В уряді не ризикнули залучити до сплати податку на розкіш середній клас. Однак і забезпечені українці не надто постраждають від додаткового оподаткування. Остання версія законопроекту, схвалена Кабінетом міністрів, передбачає сплату податку на нерухомість виходячи з її оціночної вартості, що, на думку експертів, дозволить заможним громадянам вдвічі знизити податкові зобов'язання. Крім того, податок на розкіш не стосуватиметься раритетних автомобілів. Експерти впевнені, що з міркувань політичної доцільності закон все ж таки ухвалять до парламентських виборів, але він не запрацює навіть в 2013 році.

У розпорядженні "Ъ" виявилася копія законопроекту "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо оподаткування багатства і предметів розкоші", підтриманого урядом. Зараз у Мінфіні працюють над стилістикою документа, після чого він буде переданий на розгляд парламенту, повідомили в Кабміні. Це компромісний варіант, що враховує позиції міністрів соціальної політики і фінансів і прем'єр-міністра Миколи Азарова. Прем'єр вимагав відмовитися від фіскального характеру законопроекту та ідеї Мінфіну розширити коло платників податків, включивши в нього середній клас. "Питання стояло так: або ми враховуємо всі зауваження прем'єра, або проект закону взагалі не буде направлений у Верховну раду", - сказав співрозмовник видання.

Документ звужує коло потенційних платників податку, зокрема, не стосуватиметься українців середнього достатку. Податок на нерухомість, який так і не запрацював на початку 2012 року відносно квартир площею понад 120 кв. м і будинків понад 250 кв. м, з 1 січня 2013 року буде скасований. Замість нього в Податковому кодексі з'явиться податок на майно. Його будуть щорічно платити фізичні та юридичні особи - власники квартир загальною площею більше 200 кв. м і вартістю понад 1000 мінімальних зарплат (МЗ), тобто понад 1,09 млн грн виходячи з поточного розміру МЗ; котеджів, дачних і садових будинків - 500 кв. м і 2500 МЗ (2,74 млн грн); об'єктів житлової нерухомості, що знаходяться у власності одного платника - 600 кв. м і 3000 МЗ (3,28 млн грн).

Згідно з законопроектом віце-прем'єр-міністра соцполітики Сергія Тігіпка, розкішшю вважалися квартири і будинки площею від 200 кв. м і 400 кв. м відповідно. Міністр фінансів Юрій Колобов прирівнював податок на розкіш до податку на нерухомість, тобто пропонував стягувати його починаючи з 120 кв. м для квартир і 250 кв. м для будинків. Від пропозиції Мінфіну залишилася тільки ставка податку - 0,5% оціночної вартості (мінус витрати на оцінку). Сума податку не зможе бути менше 2% МЗ за кожен квадратний метр житла, тобто мінімальна планка в квартирі площею 200 кв. м складе 4,4 тис. грн. Примітно, що в 2013 році сплата податку буде здійснюватися виходячи з мінімальної зарплати, і тільки з 2014 року буде задіяна оціночна вартість.

На думку керівника комітету з законодавства, юридичних питань і стандартів Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Олександра Фомицького, не варто вводити податок, побудований на тіньових відносинах. "Оціночна вартість - це суб'єктивна думка оцінювача, складена на підставі аналізу аналогічних продажів. Реальних цін і ринку немає - всі намагаються приховувати ціну угод. Тому буде можливість ухилитися від сплати податків", - пояснює пан Фомицький, відзначаючи, що оцінну вартість можна знизити і на 50%. Економіст Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Молдован впевнений, що, якщо уряд не здатний запустити механізм адміністрування податку на нерухомість, він не зможе використовувати і нову схему оподаткування.

Новий законопроект змінить і принцип оподаткування рухомого майна. Уряд пропонує відмовитися від прив'язки податку до об'єму двигуна, а стягувати податок на розкіш з легкових автомобілів і мотоциклів тільки в разі перевищення граничної вартості: понад 700 МЗ (765,8 тис. грн) - для автомобілів і 200 МЗ (218,8 тис. грн) - для мотоциклів. При цьому податком в розмірі 40% від вартості покупки всередині країни (плюс ПДВ при ввезенні) буде обкладатися тільки новий транспорт.

При купівлі вживаних транспортних засобів, у тому числі дорогих раритетних моделей, новий податок не буде сплачуватися. У перших версіях документа пропонувалося стягувати податок з усіх транспортних засобів з об'ємом двигуна понад 3-3,4 тис. куб. см із застосуванням знижувального коефіцієнта в залежності від терміну експлуатації. За словами співрозмовника, нова схема, на якій наполіг Микола Азаров, зробить вигідним ввезення в Україну вживаних автомобілів навіть з урахуванням високої ставки акцизу.

Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко вважає логічною відмову від прив'язки до об’єму двигуна, так як є дорогі автомобілі з невеликим об'ємом, наприклад 2-літрові Mercedes і Porsche, ціна яких доходить до $100 тис. "Але сама величина податку маячна. Будуть переходити або на вживані, або реєструвати, наприклад, у Польщі, оформлювати спільне користування з нерезидентом і в Україні їздити по довіреності. А контролювати це вже неможливо", - додає експерт. Не будуть платити 40-відсотковий податок також власники старих яхт, гідроциклів, літаків і вертольотів.

Більш щадна ставка 10% (плюс ПДВ при імпорті) буде застосовуватися при купівлі дорогих речей: виробів з дорогоцінних металів і каменів, годинників, мобільних телефонів, предметів мистецтва та колекціонування вартістю понад 50 МЗ (54,7 тис грн), хутра - 40 МЗ (43,8 тис. грн), зброї - 20 МЗ (21,9 тис. грн). У пана Тігіпка ця планка була нижчою - 2-3 тис. євро, крім того, він пропонував обкладати податком дорогий одяг і взуття. Мінфін взагалі ігнорував ці групи товарів. "Будуть купувати, наприклад, в Україні підроблені китайські годинники Patek Philippe, при вивезенні їх декларувати, а назад ввозити вже справжні", - вважає Олег Назаренко. Пан Молдован впевнений: якщо уряд справді хоче поширити оподаткування на дорогі речі, необхідно включити їх в підакцизні товари або ввести збільшений ПДВ, що сплачується на кордоні автоматично. Однак поки запропоновано платити податок на розкіш протягом місяця після ввезення товару.

Слід зазначити, що в законопроекті немає підвищеної ставки податку на доходи фізосіб у розмірі більше 15 МЗ (16,41 тис. грн) та оподаткування земельних ділянок в залежності від цільового використання та місцезнаходження, як було в пропозиціях пана Тігіпка. За словами співрозмовника "Ъ", податок з ділянок не дозволив вводити прем'єр-міністр, а проти підвищення навантаження на зарплату виступили представники європейського та американського бізнесу, пригрозивши зростанням тіньових зарплат і погіршенням інвестиційного клімату.

Всі ці ініціативи можуть призвести до додаткових надходжень до бюджету в розмірі всього 500 млн грн на рік. У парламентському комітеті з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики відмовилися коментувати законопроект до реєстрації в Раді. Експерти вважають, що депутати схвалять закон, але знову його перепишуть. "Головна причина неефективності податку на розкіш - це домінування в Раді багатих людей. Ось подивіться, нерухомість прив'яжуть до балансової вартості, розширять пільги, і податковий тиск буде мінімальним", - прогнозує Олексій Молдован. Втім, закон схвалять хоча б для того, щоб відзвітувати перед виборцями, але немає гарантії, що після парламентських виборів терміни вступу в силу податку на розкіш не перенесуть з 2013 року на 2014 рік, вважає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua