Супутникове ТБ в Україні стане платним: кому це вигідно? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Супутникове ТБ в Україні стане платним: кому це вигідно?

11536
Як відомо, рано чи пізно за все треба платити. Ось і українські парламентарії вирішили зробити платним супутникове телебачення. Щоб мати до нього доступ, треба буде купити декодер і платити абонплату.
Законопроект № 6523 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з приводу врегулювання питань авторського права і суміжних прав" був зареєстрований ще 15.06.2010 року депутатами М.Луцьким, К.Самойликом і О.Зарубінським. У першому читанні він був ухвалений 1.02.2011 року. Друге читання цього законопроекту поки попередньо призначене на кінець червня. Схвалення змін зобов'яже супутникові канали вести закодоване мовлення на території України.
Коментарі в інтернеті з приводу цієї ініціативи зводяться до двох основних думок: "знову вводять плату незрозуміло за що" і "не страшно, у мене є інтернет, мені телевізор не потрібен". Ми спробували розібратися, що ж дійсно потягне за собою ухвалення цього законопроекту.
Кому це вигідно?
Допомогти Finance.ua розібратися в юридичних особливостях законопроекту погодився адвокат юридичної фірми Халас і Партнери Андрій Колотій. За його словами, згідно із законопроектом № 6523 вводяться додаткові обмеження для компаній, що ведуть публічне мовлення зі станції зв'язку на супутник. Також законодавцями пропонується доповнити Закон України "Про авторське право і суміжні права" новою статтею, яка завуальовано вводить новий термін - закодований сигнал.
Суть закодованого сигналу полягає в тому, що сигнал вважається закодованим, якщо публічне мовлення передачі (програми) стає доступним для сприйняття публікою лише після того, як цей сигнал буде оброблений за допомогою спеціального декодуючого пристрою (засобу), отриманого на підставі відповідного договору, укладеного з цією організацією мовлення або з іншою особою, уповноваженою цією організацією продавати (здавати в оренду) даний пристрій (засіб). У зв'язку з цим простежується принцип монетизації контенту каналів, які ведуть своє мовлення в Україні ними самими, або операторами кабельного зв'язку.
"Враховуючи, що канали не будуть займатися дистрибуцією свого контенту, головними дистриб'юторами контенту закодованих каналів стануть оператори кабельного телебачення. У зв'язку з цим збільшаться продажі операторів кабельного телебачення, а продажі від реклами у каналів можуть впасти через втрату великої кількості глядачів, більшість з яких мешкає в сільській місцевості. Введення обов'язкового кодування каналів на супутник може також надалі призвести до введення обов'язкового нарахування абонентам плати за кожен телевізор у будинку, офісі або автомобілі на громадське телебачення, як це сьогодні існує, наприклад, у сусідній Республіці Польща", - зазначив Колотій.
До речі, якщо згадати коментарі в інтернеті про те, мовляв "так хто у нас взагалі дивиться телевізор", хочеться навести статистичні дані: супутникове ТБ на домашні антени приймають близько 3 млн вітчизняних домогосподарств і при цьому близько 300 - 400 тис. сімей купує пакети каналів у операторів.
Крім версії Колотія про те, що платне супутникове ТБ вигідне кабельним операторам, є також версія про те, що за всім цим стоять великі гравці платного телебачення, які або недавно почали працювати на нашому ринку, або тільки збираються на нього вийти. Приклад - найбільший російський оператор супутникового ТБ "Триколор", який вже у вересні збирається запустити в Україні нову телевізійну платформу "Либідь".
"У разі запуску платформи "Либідь ТВ" доведеться зіткнутися з низкою проблем, які особливі для українського ринку - високий рівень піратства та наявність у відкритому доступі близько 60 телеканалів українською/російською мовами, які ведуть мовлення з супутників HotBird/Amos/Astra", - зазначив видавець журналу MediaSat Олександр Глущенко. А директор супутникової компанії SES в Україні Онно Зонневельд в інтерв'ю "Телекритиці" заявив: "Якщо Україна навчиться закриватися на супутнику, тоді люди навчаться платити, і тоді в Україні з'явиться масова супутникова платформа на кшталт російського "Триколор". Все залежить від Нацради або від поправки до закону, яка пояснить, що таке кодування".
Обхідні шляхи
Поки що ринок супутникового телебачення пропонує найрізноманітніші варіанти користування цим благом. Є компанії, які надають доступ до супутникового ТБ за абонентську плату. Ціни різняться, залежно від кількості каналів. Компанія Viasat, наприклад, пропонує пакети за 69, 99, 200 і 250 грн/місяць. Є й такі компанії, у яких все значно дорожче. Так, сайт sputnik-tv.com.ua пропонує найдешевший пакет без абонплати за 700 грн. Туди входять 27 каналів російською, 52 українською і понад 500 європейських каналів. Найдорожчий варіант - Комплект "Європа + Україна + Росія + Триколор FULL HD" (109 російською, 52 українською). Вартість: 3899 грн.
Звичайно, не всі готові платити такі великі суми за перегляд ТБ. Як й інші галузі, супутникове ТБ має свої лазівки. В інтернеті або на тому ж радіоринку можна придбати так звану карту "Fun Card 2", яка "призначена для самостійного програмування користувачем різними прошивками, наявними в мережі Інтернет". Як це робити? Досить вбити в пошуку "супутникове тб піратські карти" або аналогічний запит, а далі слідувати вказівкам на тематичних форумах. Чи варто говорити, що це ніби як незаконно, і канали, знаючи про це, періодично змінюють свої кодування? Але тим, кого все це не лякає, варто лише час від часу перепрошивати картку, щоб і далі мати доступ до закодованих каналів.
У зв'язку з розглядом все того ж законопроекту № 6523 виникає питання: що буде дешевше? Користуватися піратською карткою (але тут, швидше за все, можливе введення покарання за користування такими пристроями) чи звертатися до фірм, які надаватимуть послуги офіційно? Тут і згадуються слова Андрія Колотія про те, що ухвалення такого законопроекту вигідне в першу чергу великим кабельним операторам.
Нам же залишається поки чекати на розгляд документа у другому читанні, щоб дізнатися - коли ж і кому доведеться платити за користування супутниковим телебаченням.
Олексевич Марія
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас