653
Європейці не люблять євро, але не готові від нього відмовитися
— Валюта
Опитування жителів п'яти держав єврозони, включаючи Грецію, показало, що вони не вважають єдину валюту позитивним фактором для економіки своїх країн, але, тим не менш, не готові повернутися до колишніх нацвалют, пише The New York Times.
Опитування проводилося в рамках проекту Global Attitudes дослідного центру Pew в березні-квітні в 8 країнах Євросоюзу, де проживають понад 75% з 500 млн осіб населення економічного блоку. Єврозону представляли Німеччина, Франція, Італія, Іспанія і Греція, решту ЄС - Великобританія, Польща та Чехія. У кожній країні було опитано близько 1 тис. осіб.
Експерти не змогли пояснити видимі протиріччя у відповідях респондентів, припустивши лише, що учасники опитування побоюються ризиків, пов'язаних з виходом з єврозони.
"Європейці розуміють, що відмова від євро буде як стрибок у темряву", - зазначив директор відділу міжнародних економічних настроїв Pew Брюс Стоукс.
Респонденти з Греції, яка може стати першою країною, що залишила єврозону, дали найбільш типові відповіді, вважають автори опитування. Саме в Греції значний відсоток учасників стверджує, що країна була ослаблена європейською економічною інтеграцією. І саме в Греції спостерігається найвища підтримка членства в єврозоні - 71% опитаних.
Можливо, ці переваги допоможуть грекам ухвалити на виборах до парламенту 17 червня ті рішення, які забезпечать країні стабільне майбутнє в єврозоні, відзначає NYT.
Найбільш низьку підтримку євро продемонстрували італійці - лише 52% опитаних висловилися на користь єдиної валюти.
Сприятливий вплив єдиної валюти на економічний розвиток країни визнали 46% греків, 30% італійців і 31% французів. У Польщі на те ж запитання позитивно відповіли 48% респондентів (проти 63% в 2009 році), в Чехії - 28% (45% в 2009 році).
Країною, що заслуговує найбільшого захоплення, за підсумками опитування визнана Німеччина, а її канцлер Ангела Меркель названа найбільш шанованим європейським лідером, незважаючи на дуже жорстку позицію з питання про бюджетну консолідації в Європі. Лише в Греції, відносини якої з Німеччиною різко погіршилися на тлі кризи, політику Меркель підтримали тільки 14% респондентів, в інших країнах показник перевищував 50%.
В інших 7 країнах саме Греція та грецькі політики набрали найменше балів.
"Позиція пані Меркель, схоже, приймається за єдину точку відліку, коли мова заходить про стабільність. Але зростає і критичне ставлення до неї: кажуть, що вона повинна була відреагувати на кризу раніше, енергійніше і рішучіше братися за роботу", - зазначив депутат Європарламенту, політолог Рафаль Тшаковскі.
Кількість німців, які виступають за надання допомоги проблемним державам, збільшилася в міру поглиблення кризи, свідчать дані опитування: 49% цього року проти 42% навесні 2010 року. Однак у Франції спостерігається прямо протилежна картина: у цьому році на підтримку заходів допомоги висловилися 44% опитаних, тоді як 2 роки тому їх було 53%.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною