НБУ затвердив положення про порядок ідентифікації та визнання банківських груп


НБУ затвердив положення про порядок ідентифікації та визнання банківських груп

"Положення встановлює порядок ідентифікації банківської групи контролером і Національним банком, визнання центробанком банківських груп, критерії визначення підгруп у рамках банківської групи, вимоги до відповідальної особи групи й порядок її узгодження НБУ, а також порядок повідомлення про зміну структури групи та припинення її визнання",- зазначено в документі. Згідно з документом, НБУ ухвалює рішення щодо визнання банківської групи, якщо група юрособа складається з материнського банку і його українських і іноземних дочірніх і/або асоційованих компаній, що є фінансовими установами.

Мета документу - узаконити нагляд НБУ за консолідованою звітністю такої групи. Адже банкіри, зміркувавши, що можна "розкладати яйця в різні кошики", тобто переводити дочок під різних регуляторів (Нацфынпослуг, НКЦПФР), не особливо звертали увагу на вимоги НБУ (особливо це стосувалося вимоги щодо споживчого кредитування).

" Положення про порядок ідентифікації та визнання банківських груп буде сприяти підвищенню рівня стабільності та надійності банківської системи, а також захисту інтересів вкладників банків - учасників груп",- пишаються собою в НБУ. А ось експерти в корисності прийнятого регулятором документа поки не певні.

Економіст ІГ "АРТ Капітал" Олег Іванець вважає, що від того, чи буде банк визнаний частиною банківської групи чи ні, у його операційній діяльності та контролі з боку НБУ мало що зміниться. "Був би сенс прописати поняття "фінансово-промислова група" і банк як частина такої групи. В Україні це досить поширене й у таких випадках дійсно є сенс здійснювати контроль над діяльністю всієї групи в комплексі, а не банку окремо",- аргументує експерт. Втім, Іванець не заперечує ймовірність того, що в перспективі НБУ вживе певних заходів щодо контролю над рухом коштів усередині банківських груп, щоб перешкоджати виведенню коштів материнськими банками зі своїх українських дочок. До речі, за інформацією "ЭИ", перспектива прийняття такого документа вже змусила як мінімум одну банківську групу, що складається з банку з іноземним капіталом і низки його дочок, повернути частину колись виведених під інших регуляторів ГП на свою "орбіту". Щоправда, у банку визнають, що НБУ цілком міг би змусити своїх підопічних зробити це й раніше, використовуючи консолідований нагляд за фінансовими групами.

Нагадаємо, консолідований нагляд за фінансовими групами було впроваджено в травні 2011 р. із прийняттям Верховною Радою в другому читанні законопроекту №7399 " Про внесення змін у деякі закони України щодо нагляду на консолідованій основі" ( закон України № 3394-VI). Документ, зокрема, передбачає поділ фінансових груп на банківські (із превалюванням у них банків) і небанківські (із превалюванням небанківських фінустанов). Повноваження щодо здійснення нагляду на консолідованій основі за фінустановами залежно від їх виду покладені на НБУ, Національну комісію з регулювання ринків фінансових послуг і Національну комісію із цінних паперів і фондового ринку.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua