Депозитарна система, як один з важливих елементів функціонування фондового ринку. — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Депозитарна система, як один з важливих елементів функціонування фондового ринку.

Фондовий ринок
3042
З набуттям чинності Закону України “Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів” в Україні повністю регламентовано діяльність учасників ринку цінних паперів, визначено форми випуску цінних паперів та порядок перереєстрації права власності на цінні папери.
Облікова система інфраструктури фондового ринку України на сьогодняшній день поєднує два різних підходи до обліку прав власності на цінні папери. Перший реалізується реєстраторською системою, другий- депозитарною.
Кожна із систем показала свою дієздатність та має певні досягнення та переваги.
До досягнень депозитарної системи слід віднести створення та функціонування близько 80 зберігачів, розташованих у 15 містах України. У цій системі було розроблено та запроваджено електронний документообіг, що дозволяє проводити як вільну поставку цінних паперів за наказами клієнтів зберігача, коли зберігач не контролює грошові розрахунки, так і поставку цінних паперів проти їх одночасної оплати через розрахунковий банк зберігача та депозитарія. Слід зазначити, що при використанні режиму розрахунків за принципом поставки проти оплати клієнту гарантується збереження коштів ,або цінних паперів у разі невиконання угоди контрагентом.
Зазначені операції реалізуються шляхом забезпечення зберігачем процесу врегулювання угод з цінними паперами, які укладаються торговцями на організаційно оформлених та неорганізованих ринках. Зберігач надає можливості своєму клієнту здійснювати розрахунки у цінних паперах через комп”ютеризовану систему депозитарного обліку, що значно підвищує ефективність та інвестиційну привабливість ринку цінних паперів України. При цьому не має потреби у матеріальному переміщенні цінних паперів від продавця до покупця, перевірці автентичності кожного сертифікату цінних паперів.
Така система обліку цінних паперів підвищує ефективність роботи торговців за рахунок спрощення та прискорення переходу права власності на цінні папери та зменшує витрати і комерційні ризики при виконанні розрахунків по угодах з цінними паперами.
Позитивна тенденція до поступового переміщення торгівлі цінними паперами на організовані ринки зумовила активізацію діяльності з боку депозитарію МФС по впровадженню механізмів обслуговування фондових бірж і торговельно-інформаційних систем. Налагодження інтерфейсу електронної взаємодії між депозитарієм , зберігачами та торговельними системами дозволяє здійснювати розрахунки за угодами безпосередньо на підставі інформації від цих систем.
Крім того, освоєні послуги депозитарної системи по корпоративних операціях емітентів: формування облікового реєстру, виплата доходів по цінних паперах, проведення глобальних операцій з випуском цінних паперів.
Поступове зростання обсягів випусків цінних паперів в бездокументарній формі, що обслуговуються виключно в депозитарній системі свідчить про зацікавленість українських емітентів у підвищенні інвестиційної привабливості цінних паперів власних випусків внаслідок спрощення і здешевлення процедури перереєстрації прав власності в системі депозитарного обліку, можливості виходу на зовнішні ринки шляхом реалізації цінних паперів інвестиційно привабливих компаній за межами України без їх фізичного вивезення за кордон.
Збільшення кількості емітентів, які здійснили емісію у бездокументарній формі, свідчить про позитивні зрушення в психології менеджерів українських емітентів та професіоналів фондового ринку.
АТ «Укрінбанк” надає своїм клієнтам повний спектр депозитарних послуг зберігача цінних паперів, а саме:
·відкриття рахунків у цінних паперах клієнтів;
·відповідальне зберігання цінних паперів у документарній та бездокументарній формах;
·обслуговування обігу цінних паперів;
·знерухомлення цінних паперів та переведення знерухомлених цінних паперів в документарну форму;
·обслуговування операцій емітента;
·регламентація та обслуговування механізмів позики та застави цінних паперів, прийнятих на обслуговування;
·здійснення реальної поставки чи переміщення з рахунку у цінних паперах проти одночасної оплати коштів відповідно до розпоряджень клієнтів, фондової біржі або торговельно-інформаційної системи;
·здійснення операцій щодо одержання від емітентів на свій рахунок доходів з цінними паперами для подальшого перерахування їх клієнтам;
·надання інформаційно-консультаційних послуг з питань депозитарної діяльності; ·депозитарне обслуговування інститутів спільного інвестування;
·надання власникам цінних паперів звітів про стан їх рахунків у цінних паперах та рух по рахунках у цінних паперах за будь-який визначений термін;
·формування та надання за запитом облікового реєстру власників цінних паперів; ·проведення глобальних операцій з випуском цінних паперів;
·обслуговування обігу державних цінних паперів.
За матеріалами:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас