Перспективи видобутку нафти і газу в Україні: блеф і реалії


Перспективи видобутку нафти і газу в Україні: блеф і реалії

Минулий тиждень пройшов під гаслами збільшення власного видобутку вуглеводнів для забезпечення потреб України. Але наскільки реальні "спрогнозовані" перспективи

Опрацювання владою України різних варіантів диверсифікації поставок енергоресурсів в країну за останній рік активізувалося. За цей період ми почули про: непохитність планів будівництва приймального СПГ-терміналу в Україні; можливості поставок СПГ з Азербайджану; постачання газу за схемами заміщення з європейських країн; альтернативні варіанти використання українських підземних сховищ газу; участь України в спотовій торгівлі на європейських газових "хабах" і навіть укладення рамкової угоди з компанією RWE про можливість здійснення реверсних поставок газу в Україну, і нарешті, про тісну співпрацю з Катаром в сфері постачання СПГ в обмін на українське зерно та участь в будівництві трамвайної лінії в Катарі!?

В результаті досягнуті деякі проміжні і вельми сумнівні успіхи.

Однак, наведені вище інформаційні приводи дозволили лише "протестувати" можливі варіанти, при яких РФ буде мати зрозумілу аргументацію потреби зниження обсягів імпорту газу в Україну (як варіант - отримання дозволу на його реекспорт російського газу) або ж зниження його ціни.

На тлі інших ініціатив України, які пов'язані переважно з протиставленням власних, в більшій частині, фантастичних проектів - інтересам РФ, Європи та інших країн, плани збільшення власного видобутку нафти і газу є зрозумілими і не конфліктними, завдяки чому логічно аргументується зниження імпорту газу з РФ.

Таким чином, поки що все йде до того, що зниження газової залежності України від РФ, в найближчому майбутньому, слід очікувати не завдяки організації альтернативних поставок ресурсу, а за рахунок збільшення власного видобутку. Це дозволить скоротити обсяги імпорту ресурсу з РФ, на величину еквівалентну приросту українського видобутку.

Реалізація ініціатив керівництва галузі за останні 2 роки показала, що зростання власного видобутку є реальним варіантом посилення енергетичної безпеки країни. Але наскільки реальні озвучені цифри?

Про прогнози

У першій половині травня 2012 р. два чиновники вищого рівня озвучили планові показники галузі, які не реальні, але, мабуть, і їх самих цей факт не бентежить.

Так, 7 травня 2012 року прем'єр-міністр України М.Азаров під час зустрічі з ветеранами ВВВ та представниками ветеранських організацій повідомив, що Україна в перспективі може втричі збільшити власний видобуток газу з 20 до 60 млрд.куб.м/рік.

А 10 травня 2012 р. Міністр екології та природних ресурсів Едуард Ставицький в інтерв'ю "5 каналу" спрогнозував, що в найближчі роки можливо подвоїти (у порівнянні з 2011 р.) видобуток нафти - до 5 млн.т, що стане реальним після виділення коштів з державного бюджету на закупівлю обладнання, необхідного для геологічної розвідки нафтових родовищ, яке очікує Мінекології вперше за 20 років.

Оскільки в першому з висловлювань, вдячні слухачі, а незабаром і виборці, явно не були цільовою аудиторією, готовою засумніватися в адекватності планів Кабміну, то у другому випадку - заява прозвучала на всеукраїнському каналі, який переглядає більш широка аудиторія. Це і наштовхнуло на ідею переглянути сторінки фундаментальної, основоположної праці - Енергетичної стратегії країни, і розібратися в цифрах.

Так, згідно з поки що єдиним узаконеним документом, який регламентує відповідні показники галузі - Енергетичною стратегією України на період до 2030 року (далі - Стратегія), заявлений М.Азаровим рівень видобутку газу - 60 млрд.куб.м/рік, є фантастичним, і не передбачений жодним сценарієм Стратегії. (Табл.1).

Таблиця 1 - Видобуток природного газу на території України (дані Стратегії), млрд.куб.м/рік

Сценарій 2010 2015 2020 2030
оптимістичний 23,5 25,5 26,6 30,1
песимістичний 20,8 23,0 24,6 26,9
базовий 23,2 25 26,1 28,5

Таким чином, показник озвучений прем'єром, в 2 рази завищений, якщо порівнювати максимальні показники Стратегії, і в 3 рази перевищує реалії, пов'язані з фактичним обсягом видобутку (див. далі). Крім того, нічого не сказано про фінансування таких планів.

А от, наприклад, американська консалтингова компанія IHS Cambridge Energy Research Associates (CERA) в особі Деніела Єргіна, прогнозує, що Україна здатна видобувати до 70 млрд.куб.м/рік власного газу, проте уточнює, що для цього необхідно інвестувати у розвиток і видобуток газу: від нинішнього рівня 1 млрд.дол.США/рік - до 10 млрд.дол.США/рік. Лише в такому випадку тенденція падіння видобутку традиційного газу в Україні зупиниться, і видобуток почне збільшуватися до 2015 р. завдяки великим капіталовкладенням включно з інвестиціями разом з використанням сучасних технологій розвідки та видобутку. Це призведе до рівня видобутку 26 млрд.куб.м - в 2035 році.

В іншому джерелі - в спеціальному аналітичному звіті Міжнародного енергетичного агентства (IEA) щодо перспектив використання природного газу зазначалося, що Україна до 2016 р. може замінити 15 млрд.куб.м імпортного газу іншими видами палива.

Що стосується видобутку нафти (табл.2), то озвучені цифри більш-менш відповідають планам, які будувалися років 10 тому, але по факту не зрушили з місця, хіба що в бік подальшого зниження показників.

Таблиця 2 - Видобуток нафти з газоконденсатом на території України (дані Стратегії), млн.т/рік

Сценарій 2010 2015 2020 2030
оптимістичний 5.2 5.5 5.5 5.8
песимістичний 4.6 4.7 4.6 4.5
базовий 5.1 5.3 5.3 5.4

При побудові кожного з прогнозів (щодо нафти і газу) в рамках Стратегії передбачалося, що протягом прогнозного періоду видобуток нафти і газу будуть здійснювати переважно українські компанії.

Однак, згідно з поточними планами: пошуку і видобутку сланцевого газу, освоєння шельфу Чорного моря і сухопутних родовищ - домінувати будуть іноземні компанії, а ось вітчизняні, на жаль, знаходяться не в найкращому положенні.

Про реальність

Збільшення власного видобутку нафти і газу є пріоритетами країни не перший десяток років, але, на жаль, особливого зростання виробничих показників у цій сфері не відзначено.

За даними НАК "Нафтогаз України", видобуток природного газу в Україні протягом довгого періоду скорочувався; в 1997-2000 рр. видобуток стабілізували на рівні 18 млрд.куб.м/рік, а за останні 7 років - на рівні 20-21 млрд.куб.м/рік. За результатами 2011 р. видобуток газу склав 20,1 млрд.куб.м, в т.ч. по Компанії "Нафтогаз України" - 18,1 млрд.куб.м. Як повідомляє НАК, цього вдалося досягти за рахунок впровадження заходів щодо збільшення ефективності використання виробничої та ресурсної бази, введення в розробку нових родовищ і запасів.

За деякими даними, в 2012 р. Україна планує наростити видобуток газу до 21 млрд.куб.м, а в 2013 р. - до 22 млрд.куб.м. Керівництво дочірньої компанії НАКу - "Укргазвидобування" - найбільшого добувача газу в країні вважає неможливим збільшення видобутку природного газу при поточному податковому навантаженні. В абсолютному вирахуванні за підсумками 2011 р. податкове навантаження зросло на 2 млрд. гривень, при 100%-ому видобутку відносно 2010 р., при цьому на 2012 р. прогнозується зростання податкового навантаження ще на 1 млрд. гривень. У 2012 р. частка податків у загальному обсязі доходів складе 68%.

Крім того, ціна газу власного видобутку в розмірі 420 гривень/тис. куб. м (з ПДВ) є економічно необґрунтованою і не дозволяє "Укргазвидобуванню" виконати інвестиційну програму з розвитку газовидобутку в країні. На думку керівництва "Укргазвидобування", обґрунтованою ціною газу власного видобутку є 850 гривень/тис.куб.м (з ПДВ). У 2012 р. "Укргазвидобування" наростить видобуток газу максимум на 0,6%, або на 0,1 млрд.куб.м до 15 млрд. куб.м, в порівнянні з 2011 роком. Тобто, з урахуванням нинішньої ситуації до 2015 р. видобуток газу може зрости максимум до 16 млрд.куб.м!

Що стосується нафти, НАК повідомляє, що видобуток нафти і газового конденсату в Україні в період 1998-2004 рр. зберігався на рівні 3,7-4,2 млн. т/рік. У період 2006 - 2011 рр. було помітно стабільне скорочення видобутку нафти, що НАК пояснював кількома причинами: значним виснаженням запасів вуглеводнів на основних родовищах і недостатнім приростом розвіданих запасів, що свідчить і про неналежне державне фінансування нафтовидобувної галузі.

У 2011 р. нафтогазовидобувні підприємства структури НАКу видобули 3,1 млн.т нафти з конденсатом, в т.ч. обсяги видобутку нафти в 2011 р. знизилися на 6,3%, в порівнянні з 2010 р. - до 2,41 млн т. При цьому, якщо в більшості, повністю приватні нафтовидобувні компанії в 2011 р. переважно наростили видобуток нафти, то державні/частково державні - незначно збільшили, або знизили.

Загалом, станом на поточний момент найбільш ймовірно, що збільшення обсягів видобутку вуглеводнів в Україні забезпечать такі компанії як Shell, Chevron, які планують розвивати ресурси сланцевого газу і метану вугільних родовищ, а також інші приватні та іноземні компанії, що працюють на родовищах країни. Їм конкуренцію може скласти хіба що "Чорноморнафтогаз", який починає експлуатацію новітньої плавучої бурової платформи, з якою пов'язані дуже райдужні плани за останні років 20-ть.

11 травня в Україну прибула плавуча бурова платформа "Петро Годованець", яка здатна бурити до 12 свердловин з однієї точки на глибині до 120 метрів і досягати максимальної глибини буріння 9 тис.м. Друга платформа прибуде в Україну до кінця 2012 року. Платформи будуть використані на Безіменному та Одеському родовищах, які повністю розвідані, і до них прокладені необхідні газопроводи. Планується, що до 2015 р. "Чорноморнафтогаз" зможе довести обсяг видобутку газу до 3 млрд.куб.м (у 2011 р. - понад 1 млрд.куб.м).

Як бачимо, при оптимістичному сценарії розвитку подій, до 2015 р. дві газовидобувні державні компанії "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогаз" разом здатні будуть збільшити видобуток газу максимум до 19 млрд.куб.м, плюс близько 5-6 млрд.куб . м зможуть забезпечити приватні компанії, що ніяк не можна порівняти з прогнозом на рівні 60 млрд.куб.м/рік.

Хочеться сподіватися, але радше навряд чи, що на той момент буде отримано перший газ зі сланцевих порід та вугільних родовищ, де будуть працювати компанії Shell і Сhevron, які в травні стали переможцями конкурсу з укладення угоди про розподіл продукції на видобуток сланцевого газу на Юзівській і Олеській площах відповідно.

P.S.

Неприємною особливістю сучасних прогнозів є їх відірваність від реалій, а також відсутність інформаційно-розрахункової бази, на якій вони базуються. Раніше фахівці давали обережні прогнози (наприклад, див прогнози Стратегії), де розкид показників невеликий і добре аргументований. Але останнім часом прийнято давати "зрозумілі" цифри, які можуть і не мати під собою основи. Один з яскравих прикладів - оцінка міністерства екології та природних ресурсів України запасів сланцевого газу на рівні 2-32 трлн.куб.м, при тому що досліджень в Україні не проводилося взагалі, а наприклад, управління енергетичної інформації Міненерго США (EIA) оцінює цю величину в 1,2 трлн.куб.м.

Для розуміння вказаного діапазону хочеться пояснити, що мінімальний рівень - відповідає величині доведених запасів Норвегії, основного європейського добувача нафти і газу, а максимальний - аналогічному показнику Ірану, який займає 2-е місце в світі. Таким чином, кому корисні такі оцінки і прогнози?

Олександр Лактіонов,

кандидат наук, експерт в галузі енергетики

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua