1018
Майбутні постачання газу з Катару опинилися під питанням
— Енергетика
Володимир Макуха, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості, повідомив про незгоду Туреччини на прохід через протоку Босфор танкерів зі скрапленим природним газом (СПГ) для України. Актуальність цієї проблеми підвищується в зв'язку з прогресом переговорів про постачання СПГ з Катару, які Кабмін провів 8-9 травня.
Для вирішення даної проблеми запланована тристороння зустріч. Прем'єр Микола Азаров повідомив, що вона може відбутися в кінці травня.
Джерело в Держагентстві з інвестицій та управління нацпроектами (курирує будівництво СПГ-терміналу) повідомив, що проблема з Туреччиною виникла після того, як Київ не пішов на поступки Анкарі, яка виступила з пропозиціями про свою участь в українському проекті. Йшлося про залучення турецької компанії до розробки його техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) і про умови інвестування будівництва.
Однак Держагентство визначило розробником ТЕО іспанську компанію Socoin. "Після цього турецька сторона взяла паузу в обговоренні умов підписання домовленостей з Україною про проходження танкерів через Босфор", - зазначив співрозмовник в Держагентстві.
Проблеми з організацією доставки газу для українського СПГ-терміналу стали очевидні ще на початку ц.р. Під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі Азербайджан відмовився підписувати міжурядові домовленості про щорічні поставки в Україну 5 млрд. куб. м скрапленого газу. Певну роль зіграв турецький фактор. Прес-служба президента Віктора Януковича оприлюднила тоді його цитату: "зараз йдуть тристоронні переговори між Україною, Азербайджаном і Туреччиною про співробітництво в проектах енергетичної сфери. Ми бачимо перспективу".
Ситуація ускладнилася після того, як місяць тому Ельшад Насиров, віце-президент Держнафтокомпанії Азербайджану з інвестицій та маркетингу, заявив, що компанія почне експорт скрапленого газу в Україну, якщо буде прийнято рішення про виробництво цього виду палива в рамках проекту розробки родовища "Шах-Деніз". За його словами, українська сторона розраховує на поставки в обсязі 5-15 млрд. куб. м скрапленого газу на рік. "Таких обсягів газу до 2017 р. в Азербайджану не буде", - зазначив Ельшад Насиров.
При цьому Київ і Баку в вересні 2011 р. парафували угоду про постачання в Україну азербайджанського скрапленого газу: до 2 млрд. куб. м, починаючи з 2014 р., і до 5 млрд. куб. м, починаючи з 2015 р. Проте ці політичні домовленості досі не підкріплені конкретними контрактами.
Враховуючи негативні тенденції у відносинах Баку і Києва, в уряді Миколи Азарова активізували переговори з Катаром для пошуку альтернативних джерел палива для СПГ-терміналу.
"Катар є ключовою країною в проекті будівництва терміналу з прийому скрапленого газу в Україні. Домовленості з нею вдихнуть життя в те, що зараз ми бачимо тільки на папері. Оскільки, як би нас не переконували, що проект просувається, але без контракту на поставку скрапленого газу СПГ-термінал не відбудеться... Без контракту залучити інвестора буде практично неможливо", - вважає Іван Надєїн, голова громадської організації "Комітет енергетичної незалежності України".
Експерт нагадав, що вартість будівництва СПГ-терміналу оцінюється в EUR846 млн., з яких держава на себе готова взяти тільки 25%. У зв'язку з проблемою залучення коштів існує величезний ризик, що початок будівництва СПГ-терміналу може бути відкладено на невизначений період часу, а значить, він не почне свою роботу, як це планувалося, в 2016 р.
За матеріалами: Экономические Известия
Поділитися новиною