Головний покупець. Ахметов розширює енергетичну імперію


Головний покупець. Ахметов розширює енергетичну імперію

Підконтрольна бізнесмену Ринату Ахметову компанія ДПЕК одержала чергову перемогу в боротьбі за українську енергетику. З початку року компанія придбала великі держпакети акцій ПАТ Донецькобленерго, Днепроенрего і Дніпрообленерго. Сьогодні DTEK Holdings Ltd (Кіпр), як і очікувалося, поповнила енергетичні активи 45-відсотковим пакетом акцій ПАТ Крименерго.

Основна інтрига полягає в тому, чи зупиниться ДТЕК на цьому енергоактиві, чи ж продовжить скупку привабливих об'єктів енергетики.

Битва за Крим

Противником ДТЕК в конкурсі з продажу 45% акцій Крименерго виступило ТОВ Луганське енергетичне об'єднання (ЛЕО), яке контролює бізнесмен Костянтин Григоришин. Спочатку DTEK Holdings Ltd запропонувала за пакет акцій 246 млн. 100 тис.грн., а ЛЕО - на 50 тис.грн. менше.

Після оголошення ліцитатором умов торгів, учасники конкурсу зробили лише кілька кроків в рамках аукціону. В результаті торги завмерли на позначці 256 млн. 100 тис.грн. Переможцем була визнана ДТЕК.

Боротьба між структурами бізнесменів Рината Ахметова і Костянтина Григоришина за контроль над Крименерго була досить напруженою, вважає аналітик інвесткомпанії Eavex Capital Дмитро Чурін. "Перш за все, варто звернути увагу, що обидві структури мали практично однакові міноритарні пакети в Крименерго на момент оголошення конкурсу. У Григоришина було сконцентровано 10,77% акцій, а у ДТЕК Ахметова 12,49%. Таким чином, обидві структури в разі перемоги на конкурсі отримували контрольний пакет", - констатує він.

Але перемога ДТЕК в конкурсі з продажу 45% акцій Крименерго все ж була очікуваною, вважає економіст відділу інвестиційного консалтингу з Альтана Капітал Яна Лаврик. Це пояснюється високим інтересом корпорації до розподільного сегменту енергосектора і значними фінансовими ресурсами.

Також вважає прогнозованою перемогу ДТЕК аналітик інвестиційної компанії Велес Капітал Ігор Єгозаров. "Навіть якщо відкинути політичну складову - наближеність власника ДТЕК Рината Ахметова до влади, саме цей енергохолдинг має великий досвід реорганізації та ефективного управління в енергетичному секторі", - вважає експерт.

Справедлива ціна

Ціна приватизації держпакету акцій Крименерго є цілком адекватною, вважає Яна Лаврик. "Вартість продажу підприємства на 69% перевищила ринкову ціну акцій. При цьому мультиплікатор "Ціна до EBITDA" склав 7,8, "Ціна до прибутку" - 17,1. Для порівняння, вартість приватизації держпакету Дніпрообленерго відповідала мультиплікатору 3,7, "Ціна до прибутку" - 30,4", - говорить експерт.

Основною інтригою залишається питання, чи буде ДТЕК брати участь у приватизації Центренерго і Донбасенерго.

Держпакет оцінили відповідно до ситуації на фондовому ринку, погоджується Чурін. "Біржові котирування більшості найбільших українських підприємств впали більш ніж на 50% з весни минулого року", - констатував аналітик, спростовуючи думку, що боротьба за вказаний пакет акцій була номінальною.

Єгозаров допускає, що остаточна ціна продажу 45% акцій Крименерго є навіть дещо завищеною, оскільки поточна ринкова вартість знаходиться в межах 150 млн.грн. "Однак за ринковими мультиплікаторами ціна продажу виглядає обґрунтованою - вона близька до поточних оцінок інших українських обленерго, які виставляються на торги", - підсумував аналітик.

Хто наступний

Експерти не відкидають, що ДПЕК не зупиниться на купівлі акцій Крименерго. "Умови конкурсів з продажу генераторів такі, що серед потенційних вітчизняних покупців виконати їх нікому, окрім як корпорації ДТЕК, не вдасться", - підкреслює Яна Лаврик.

На думку Чуріна, основною інтригою в переможному ході ДТЕК у приватизації енергоактивів залишається питання, чи буде ДТЕК брати участь у приватизації компаній теплової генерації Центренерго і Донбасенерго.

Під контролем структур Рината Ахметова вже перебувають три інші українські виробники теплової електроенергії: Східенерго, Дніпроенерго та Західенерго, каже Чурін. Немає сумнівів, що ДТЕК може знайти кошти для таких покупок, але існує обмеження у вигляді Антимонопольного комітету, додає експерт.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua