278
Британських лордів переведуть в сенатори і переселять зі столиці на північ
Новий імпульс дискусіям про реформу палати лордів додало оприлюднення пропозицій об'єднаного парламентського комітету, в який входять представники обох палат. Члени комітету виступили за те, щоб 80% лордів обиралися громадянами і лише 20% - як і раніше призначалися владою за особливі заслуги перед державою. Загальне ж число лордів має знизитися з нинішніх 800 до 450. Очікується, що нові норми будуть схвалені вже влітку, а перші вибори в реформовану верхню палату, яка стане якоюсь подобою американського сенату, відбудуться в 2015 році.
Палата лордів виникла в XIV столітті і близько 500 років мала більше повноважень, ніж палата громад. Однак поступово вона поступилася ключовою позицією - сьогодні лорди можуть лише відправляти схвалені нижньою палатою закони на перегляд, затягуючи їх схвалення. У 1999 році влада скасувала 90% місць, що належали спадковим перам. Сьогодні велика частина членів палати - довічні пери, що призначаються монархом за поданням спеціальної комісії або прем'єра.
Формально реформу, яка покликана пристосувати архаїчний інститут до сучасних реалій, підтримують всі провідні політичні сили Британії. Разом з тим вважається, що вона є головним політичним проектом ліберальних демократів на чолі з віце-прем'єром Ніком Клеггом. Сам же Клегг виступає за ще більш радикальний варіант: зменшення кількості членів палати до 300 осіб, всі з яких мають обиратися.
Крім того, експерти стверджують, що реформа дозволить підвищити політичну вагу партій другого ряду, в тому числі і ліберальних демократів. Тому не дивно, що найбільша партія країни, Консервативна, сприймає її зі значно меншим ентузіазмом. Прем'єр Девід Кемерон, хоча й каже, що зміни призведуть до посилення британської демократії, змушений прислухатися до думки однопартійців, багато з яких реформою незадоволені.
Представники ж головної опозиційної партії Британії, Лейбористської, пропонують не обмежуватися напівзаходами. Напередодні екс-міністр транспорту лорд Ендрю Адоніс запропонував перенести палату лордів з Лондона на північ, в Манчестер. За його словами, такий крок дозволить заощадити чимало коштів платників податків, так як життя в провінції дешевше, ніж у столиці. Більше того, лорд Адоніс запропонував продати будинки в центрі Лондона, які зараз займають лорди, а виручені гроші направити в держскарбницю. Екс-міністр навів ще один аргумент: для політиків працювати в столиці шкідливо, тому що в ній "дуже багато спокус". Про вартість переїзду і про те, чи згодні лорди змінити береги Темзи на північ, поки не повідомляється.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною
Також за темою
Хто буде платити за іпотеку після розлучення
«Банк на колесах»: Ощадбанк тестує новий формат обслуговування
80% безробітних — жінки. Де шукати роботу та програми навчання
Найпопулярніші гібриди лютого в Україні
5 причин, чому готівка актуальна навіть в епоху цифрового розвитку
Понад 35 млн гривень вивели з банку через фіктивні кредити: правоохоронці викрили схему
