Якщо Акімова не обманює, то Азарова мають звільнити


Якщо Акімова не обманює, то Азарова мають звільнити

Перший заступник голови адміністрації президента Ірина Акімова заявила, що під час засідання комітету з економічних реформ при президенті прозвучала така ініціатива: звільняти тих посадових осіб в контролюючих органах, які кілька разів поспіль програли в суді бізнесменам. На її думку, якщо чиновники програють суди, це говорить про те, що вони застосовують до бізнесу суб'єктивний підхід. "Такий суб'єктивний підхід не повинен залишатися безкарним", - підсумувала Акімова.

Микола Азаров кілька років очолював один з найбільш потужних контролюючих органів - податкову службу. І, за логікою Акімової, програв тисячі судів. У 1997 році, коли податкової міліції ще не було, а Микола Янович тільки вступив на посаду, в українських судах розглядалося 487 кримінальних справ, пов'язаних з несплатою податків. З появою цієї організації кількість справ злетіла по експоненті: у 1998-му податковою міліцією до суду було направлено 2181 справу, в 1999-му - 4020 справ, тоді як не направлених до суду, а "що перебувають у провадженні" було близько десяти тисяч. Судових вердиктів у таких справах виносилося не так вже й багато: в 1998-му - 719 обвинувальних вироків, у 1999-му - 1195. Тобто, майже в чотири рази менше, ніж хотілося б податківцям. Проте кримінальні процеси були краплею в морі порівняно з величезною кількістю господарських спорів, багато з яких податківці програвали. Мабуть, кожен бізнесмен, який займався в ті неспокійні роки підприємницькою діяльністю, згадає якусь виграну справу. Та й не тільки бізнесмен.

Мені, наприклад, запам'яталася справа №1-35 від 20.08.2001р., розглянута Приморським районним судом Одеси. Це був суд над покійним підприємцем, суд після смерті. 29 жовтня 1999 р. директор малого підприємства "Люк" Сергій Каверін увійшов до будівлі податкової міліції Приморського району на Французькому бульварі. За однією з версій, він ще в коридорі розбив пляшку з швидко займистою рідиною. Потім, переступивши поріг кабінету, пролив частину рідини перед собою, після чого витяг запальничку і почав вигукувати погрози з вимогою повернути йому вилучені документи. В той момент в кабінеті було семеро осіб. П'ятьох з них Каверін випустив. Про що інші говорили далі, невідомо - всі учасники розмови загинули. Сергій Каверін (за однією з версій) запалив швидко займисті рідини, і вогонь забрав життя шести людей, включаючи самого Каверіна. П'ятеро отримали каліцтва різної тяжкості. Податкова міліція вигоріла дотла.

Така версія того, що сталося, висунута слідством. Причиною жахливої трагедії податківці вважали затяжний конфлікт між підприємством "Люк" (виробляло непогану ковбасу) і податковою міліцією Приморського району, яка нібито виявила великі порушення на підприємстві. Тому крім інших звинувачень - умисне вбивство, вчинене при обтяжуючих обставинах, проти покійного були висунуті звинувачення в умисному ухиленні від сплати податків - за словами контролерів він укрив близько 7 тис.грн., плюс йому загрожували штрафи в розмірі 40 тис.грн.

Як згодом встановив суд, поки йшли похорони, високі посадові особи ДПАУ зробили кілька офіційних заяв про те, що Сергій Каверін вчинив умисне вбивство (не доведено), що він хронічно порушував податкове законодавство (неправда), що він сім років тому лікувався від алкоголізму (неправда), і що він був психічно нездоровий (неправда). Неправду говорили і Микола Азаров і його перший заступник - генерал Віктор Жвалюк. Загиблі податківці були представлені як герої, в той час як Сергій Каверін виявився мало не породженням пекла. "У повному розумінні слова на лінії вогню зіткнулися службовий обов'язок і знавісніла жадібність", - так охарактеризував одеські події осені 99-го "Вісник податкової служби" (№41 за 1999 рік).

У ті дні я збирав інформацію про цю людину. Колишній інженер Сергій Каверін шість років створював мале підприємство з виробництва ковбаси "Люк". Особливих проблем з владою у нього не було до 1999 року. Податківці прийшли позапланово, вилучили документи. Без документів Каверін працювати не міг. Підприємство зупинилося, останні дні Сергій прожив в стані крайнього нервового напруження. Я зустрівся з його сім'єю і тими людьми, з якими він спілкувався перед смертю. Висновок: це був нормальний і успішний чоловік. На цьому світі він залишив дружину і двох дітей. Що насправді сталося в той фатальний день, учасники трагедії забрали з собою в могилу.

Суд зробив висновок, що звинувачення ґрунтуються на припущеннях, які не можуть бути покладені в основу обвинувального вироку: згідно з показаннями одних свідків, Каверін дістав пляшки з сумішшю з-за пазухи, за іншими - з кулька, треті стверджували, що Каверін з собою нічого не приносив, хтось пригадував "велику сумку" і т.д. Не можна також стверджувати, що саме Каверін клацнув запальничкою - загоряння могло відбутися і через постріл. В голові Каверіна були виявлені пневматичні кулі, а на його тілі - побої з синцями.

Суд виніс виправдувальний вирок за всіма статтями звинувачення, включаючи несплату податків - Каверін виявився сумлінним платником податків. Чи був хтось звільнений? Ні. Хтось приніс свої вибачення сім'ї Каверіна? Ні. А протягом кількох років одеські підприємці вимагали від Миколи Яновича публічних вибачень.

Міг би такий суд - з виправдувальним вироком - відбутися зараз? На початку цього року я провів невелике дослідження серед 16-ти юридичних компаній, ставлячи юристам одне запитання: наскільки сьогодні об'єктивні суди в суперечках податкової. Загальний висновок: судитися з податківцями стало складніше, суди упереджені. Висловлюючись словами Ірини Акімової, "використовують суб'єктивний підхід".

Якщо чиновників почнуть звільняти за програні справи, цей підхід стане ще суб'єктивнішим. І у правоохоронців, і у суддів. Не хочеться скочуватися до неконструктивного критиканства. Адже не можна ж відкидати, що перший заступник адміністрації президента керується благими намірами. Але в них можна повірити лише в тому випадку, якщо першим буде звільнений прем'єр-міністр. За сукупністю заслуг.

Дмитро Фіоник

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua