567
Закордон Авакову допоможе?
— Кримінал
Наприкінці березня заарештували чергового опозиціонера, підозрюваного в корупційних діяннях. Всупереч початковим заявам ГПУ, італійський суд залишив Арсена Авакова на волі. А екстрадиційна інтрига: чи повернуть екс-губернатора, чи сам не повернеться - обіцяє продовжитися ще декілька місяців.
Чиновник, що біжить
У практиці кримінальних переслідувань високопоставлених екс-чиновників найбільш резонансними залишаються найгучніші процеси - проти Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Однак широку увагу, як і раніше, привертають і інші "антикорупційні" інтереси вітчизняних правоохоронців, які нерідко зосереджуються на представниках колишньої влади. І після того, як суди один за іншим оголосили вироки ще двом колишнім членам Кабміну: екс-глава Мінприроди Георгій Філіпчук і екс-в.о. міністра оборони Валерій Іващенко в квітні були засуджені на 3 і 5 років позбавлення волі відповідно - на перший план "другого ешелону" знову вийшла "справа Авакова".
Кримінальну справу проти колишнього голови Харківської обласної державної адміністрації було порушено в січні 2012 року. Прокуратура підозрює Арсена Авакова в скоєнні злочину за "фірмовою" для багатьох засуджених опозиціонерів статтею 365 КК, присвяченою перевищенню владних повноважень. У харківському випадку Авакову закидають "незаконне відчуження протягом 2009 року земель державної власності загальною площею майже 55 гектарів вартістю понад 5,5 мільйона гривень шляхом зловживання службовим становищем... і службової фальсифікації". Проте обговорити свої підозри з самим екс-губернатором борцям з корупцією не вдалося. Як стало відомо, до моменту порушення кримінальної справи Арсена Авакова в Україні вже не було. "Це рішення нашої команди. Знаючи, що проти Арсена Авакова буде завдано удар, була наша рекомендація, щоб він був у цей момент за кордоном", - пояснював віце-спікер Микола Томенко ще до того, як був виданий ордер на арешт. Втім, з оголошенням про бажану міру запобіжного заходу правоохоронці затягувати не стали. Вже 31 січня Арсен Аваков був оголошений в міжнародний розшук, а в кінці березня - заарештований в Італії.
Незважаючи на те, що 27 березня інформація про арешт Авакова за ордером Інтерполу була підтверджена МВС, зі швидким поверненням підозрюваного на батьківщину справа пішла не найкращим для офіційного Києва чином. 10 квітня італійський суд взявся розглядати запобіжний захід для гостя з-за кордону. І через кілька днів представники БЮТ оголосили, що італійці прислухалися до аргументів захисту та звільнили Авакова прямо в залі суду. "30 хвилин тому в Італії, в Римі був звільнений наш колега, керівник партійної організації Харківської області Аваков", - повідомляв глава фракції БЮТ-Б в парламенті Андрій Кожем'якін 12 квітня.
Наступні кілька днів прямі і непрямі учасники того, що відбувалося, провели в грі в свого роду "кримінально-дипломатичний" пінг-понг. У ГПУ поспішили повідомити, що Аваков був звільнений лише умовно, і чекати судового рішення про екстрадицію йому доведеться під домашнім арештом. Захист екс-губернатора цю інформацію спростував, в суперечку встигло вступити МЗС України, але врешті-решт в Генпрокуратурі зізналися, що з оголошенням про домашній арешт там трохи погарячкували. "Коли ми говорили, що Арсен Аваков перебуває під домашнім арештом, ми користувалися інформацією, яку нам надало посольство України в Італії. А в посольстві, відповідно, її отримали від італійської прокуратури", - пояснювала ситуацію прес-секретар ГПУ Маргарита Велькова в коментарі для "Коммерсанта-Украина".
Спішну заяву Генпрокуратури її опоненти не оцінили. "Найімовірніше, ми подамо позов про дифамацію (поширення відомостей, що ображають честь і гідність, - "Подробности") з боку Генпрокуратури. Позов подамо тут в Італії, щоб мати шанси на справедливе рішення", - будує плани на найближче майбутнє сам Арсен Аваков. Крім того, провівши скайп-конференцію для журналістів, екс-губернатор розповів і про свою невинність. "Там два підписи, на двох актах. Один з них більш-менш схожий з моїм підписом. А інший - це неподобство. Ці підписи фальшиві", - пояснив він. До слова, представники оточення Авакова і раніше заявляли про те, що підпис держактів на землю в число посадових обов'язків глави ХОДА не входив. Однак, у Генпрокуратурі продовжують стояти на своєму: Аваков підозрюється у злочині і буде екстрадований в Україну.
Повернення буде?
У Міністерстві закордонних справ встигли припустити, що процедура екстрадиції Арсена Авакова може затягнутися до середини літа. "Представники Міністерства юстиції Італійської республіки 13 квітня 2012 р. підтвердили, що процедура розгляду запиту про екстрадицію триває і може продовжуватися до 2 місяців", - йдеться в заяві прес-служби зовнішньополітичного відомства, яке заочно попереджає Авакова, що за межами Італії він, як і раніше, знаходиться в розшуку. Зі свого боку, захист опального екс-губернатора впевнений, що суд не стане видавати Авакова Україні. "Я прогнозую, що буде відмова в екстрадиції, тому що вже в цьому рішенні суду (щодо обмеження свободи, - "Подробности") викладені певні принципи, на основі яких можна передбачати відмову в екстрадиції", - цитує глава Християнського товариства українців в Італії Олесь Городецький слова адвоката Коррадо Олів'єро.
Робити остаточні прогнози з приводу подальших взаємин Арсена Авакова та італійської Феміди політологи не поспішають. "Безумовно, звільнення з-під варти - дуже хороший сигнал, але - для сторони захисту - він ще не означає остаточну перемогу", - уточнює експерт Інституту Горшеніна Володимир Застава. Судячи з усього, захисники колишнього глави обладміністрації роблять упор на політичний характер кримінального переслідування Авакова. В рядах української опозиції в цьому не сумніваються. "Тут сплелися макроінтереси - придавити опозицію - і інтереси харківського регіонального, з дозволу сказати, політикуму, якому дуже важливо прибрати ключового конкурента", - вважає сам Аваков. І хоча представники правлячого табору продовжують наполягати на тезі "Ніякої політики, сама лише корупція", досвід "політичних біженців" Богдана Данилишина та Михайла Поживанова показує, що з "суто економічними претензіями" закордонні суди можуть і не погоджуватися. До того ж слід враховувати і те, що Авакову інкримінується саме та стаття, яку європейські політики вже встигли міцно затаврувати як "пережиток сталінського законодавства"...
Навіть якщо Італія відмовить в екстрадиції Арсена Авакова, багато фахівців припускають, що повертатися в Україну колишній губернатор може і не захотіти. "Тут Арсена Авакова може очікувати та ж доля, що Іващенка, Луценка, інших... Виникає дилема: або залишатися в Європі, як Данилишин, Поживанов, або йти в звичайну українську "клітку" з усіма її недоліками. Тому він, мабуть, залишиться за кордоном", - припускає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. Однак поки Аваков подібних планів не будує. "На сьогоднішній день я ні в одній державі Європи не звертався до влади з проханням про політичний притулок", - говорить він. З іншого боку, експерти припускають, що варіант "Аваков за кордоном" також може цілком влаштувати його політичних опонентів. "Його можуть залишити в спокої. Адже я вважаю, що і мета кримінальної справи, і всіх процесуальних дій була в тому, щоб виключити Арсена Авакова з виборчих перегонів, щоб він не претендував на один з територіальних округів Харкова. Якщо він залишиться в Італії, або просто за кордоном, це питання буде вирішено", - припускає голова Центру політичного аналізу "Пента" Володимир Фесенко.
Тим не менше, сам "епіцентр" екстрадиційного скандалу запевняє слухачів, що він не збирається відмовлятися від політичного майбутнього в Україні. Правда, поки про "мажоритарку" мова всерйоз не заходить. "Я буду брати участь у виборному процесі. Ніяких проблем балотуватися у складі, скажімо, партійного списку, у мене на сьогоднішній день немає", - уточнює він. Теоретично, відкинути подібну ймовірність не можна (свого часу нинішній "бютівець" Андрій Шкіль вийшов на роботу в парламент із СІЗО, куди він потрапив в 2001 році як один з організаторів "Україна без Кучми"). Ось тільки невідомо, чи захочуть координатори об'єднаного списку надати Авакову прохідне місце, і чи не перешкодить його цілям фактичне перебування за межами України... У будь-якому випадку, будувати серйозні припущення з приводу політичних перспектив екс-чиновника поки рано - правоохоронці від нього ще не відступилися.
Ксенія Сокульська
За матеріалами: Подробности
Поділитися новиною