Росія стирає з "сирної кампанії" політичну плісняву


Росія стирає з "сирної кампанії" політичну плісняву

Росія зменшує темпи "сирної війни", яку вона оголосила Україні. Такий результат переговорів у Москві міністра економічного розвитку і торгівлі України Петра Порошенка і глави Росспоживнагляду РФ Геннадія Онищенка.

Трьом з семи українських заводів дозволені постачання сиру в Росію - ПП КФ "Прометей" (Чернігівська область), АТ "Пирятинський сирзавод" (Полтавська область) і ТОВ "Гадячсир" (Полтавська область).

Але в кожній партії окремою перевіркою продовжиться пошук пальмової олії, яку не змогли знайти ні українські лабораторії, ні європейські, ні, до речі, російські. Хоча Онищенко вкотре заявив, що саме наявність пальмової олії в українських сирах стала причиною закриття російського ринку. Причому підкреслив, що результати відповідних аналізів є в нього на руках.

"І зараз перша партія, яка буде виготовлена, перед тим, як потрапити на нашу митну територію, буде перевірятися на пальмову олію або, точніше, рослинну", - сказав Онищенко.

Тут не можна не згадати, що голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Іван Бісюк після перевірки фахівцями Росспоживнагляду "Гадячсиру" заявив, що "під час інспектування... компонентів, що містять рослинні жири, не виявлено, і про це йдеться в акті робочої групи. На заводі виробляються насправді масло і твердий сир". За його словами, основні зауваження Росспоживнагляду стосувалися розбіжностей у технології приготування сиру, що "не стосується якості, а стосується нестиковок у законодавстві. Ми згодні з тим, що у нас є розбіжності в технології виробництва і тим підприємствам, які хочуть експортувати свою продукцію на територію РФ, необхідно гармонізувати наші вимоги до виробництва сирів з російським законодавством".

Але, незважаючи на такі подробиці, на останніх переговорах в Москві прийти до спільного знаменника все ж вдалося. "Сьогодні ухвалено рішення, те, що залежало від влади обох держав - виписані вимоги до виробника, і ми сказали, що обмеження при дотриманні цих вимог до постачання продукції в РФ зняті", - сказав Порошенко на брифінгу в Москві. За його словами, далі справа за контролем якості з боку виробника. А для спокою росіян буде встановлено відеоспостереження за всіма етапами виробничого процесу. Також вводиться відповідне маркування, яке дозволить чітко ідентифікувати продукцію виробника і захистить від підробок. Втім, така річ як камери відеоспостереження на українських підприємствах викликають питання не тільки про збереження комерційної таємниці та рецептури (вибачте за перебільшення), а й про те, що Україна, виходячи з прецеденту, тепер має право вимагати встановлення аналогічних камер на російських підприємствах, що виробляють харчову продукцію, яка ввозиться до нас.

За словами Порошенка, сирна продукція становить 20% від усього експорту українського агропромислового комплексу. У свою чергу Онищенко підкреслив, що три вищезазначені підприємства поставляли 60% всього обсягу сиру з України на російський ринок. Тобто, ухвалене рішення на даному етапі вигідно обом сторонам.

Домовилися і про те, що Росспоживнагляд продовжить перевірки українських виробників сирів, яким поки заборонений експорт в РФ. "Ми домовилися про графік подальших перевірок. На наступному тижні "Дубномолоко" має прийняти відповідну делегацію російської сторони", - сказав Порошенко, додавши, що після того, як Україна буде готова прийняти інспекції на інших підприємствах, туди також прибудуть російські фахівці.

Крім того, Україна надасть Росспоживнагляду перелік лабораторій на своїй території, які будуть контролювати якість сирів, що поставляються на російський ринок. До речі, всі вони мають європейську акредитацію.

Порошенко підкреслив, що сертифікати, які видаються такими лабораторіями, російська сторона обіцяла визнавати. Також встановлено перелік критеріїв, за якими буде здійснюватися перевірка сирів. Він пообіцяв, що наша країна реалізує весь комплекс необхідних заходів, щоб забезпечити російського споживача якісною, надійною і смачною продукцією.

Ось така "сирна" розмова вийшла в Москві. А поки питання вирішувалося, український молочний бізнес, за оцінкою експертів, щомісяця недоотримував понад 26 млн доларів. Росія є найбільшим імпортером сиру для України. У 2011 році наша країна поставила в РФ 68,5 тис. т сирів - 18% всього обсягу імпорту цієї продукції на російський ринок. Лідером з поставок була Білорусь - майже 100 тис. т (близько 27% імпорту). І ще один дуже важливий момент: "сирна війна" - це не тільки грошові втрати. Це ще і дуже показова антиреклама, яка не залишиться непоміченою не тільки російськими споживачами, а й гурманами в інших країнах, куди поставляється наш сир.

Власне, для людей, які знаються на тонкощах торгових воєн, в цілому все зрозуміло: та швидкість, з якою було вирішено "сирне" питання, свідчить, що основою проблеми було політичне підґрунтя. Фахівці натякають, що якщо б мова насправді йшла про якість продукту, то усунути всі неполадки за такий термін не можна. Так, може, пора українським експортерам посилено зайнятися переорієнтування збуту своєї продукції, раз сусідній "сироїд" вкотре продемонстрував здатність переводити економічне співробітництво в політичне русло. Інакше Україна навряд чи зможе убезпечити себе від звинувачень в "політичній неякісності продуктів"...

Олена Бистрицька

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "УНІАН", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua