Білоруська економічна модель дійшла до дефіциту дешевого молока


Білоруська економічна модель дійшла до дефіциту дешевого молока

Білоруська економічна модель втрачає соціальну орієнтованість. До такого висновку приходять могильовчани, які зіткнулися із дефіцитом дешевих молочних продуктів. Влада визнає наявність проблеми, але не бачить її вирішення.

З появою в могильовських магазинах тимчасових норм відпуску товарів в одні руки жителі міста заговорили про повернення такого, здавалося б, вже остаточно забутого явища як дефіцит продуктів харчування. Зараз в Могильові не можна купити більше п'яти літрів молока, трьох літрів сметани, трьох кілограмів сиру і масла, двох кілограмів сиру і п'яти кілограмів цукру.

"Соціального" молока не вистачає

У переліку соціально значущих товарів, ціни на які регулюються міністерством економіки, 27 товарних позицій. Центральне місце в цьому списку займають молоко і молочні продукти. Адже це основа раціону пенсіонерів та інших мало забезпечених категорій населення.

Саме їх представники, як колись на початку 90-х років, збираються в черзі в гастрономах з самого ранку. При цьому вони охоче діляться враженнями і розповідають одну і ту ж історію: поки продавці несуть молоко на прилавок, покупці розхапують його прямо з візка.

Пенсіонери згадують, що двадцять років тому за часів дефіциту не вистачало дешевих вітчизняних продуктів харчування, в достатку були дорогі імпортні. Тепер історія повторюється, але з незрозумілих причин відразу дорогою стала білоруська продукція, а дефіцитне дешеве молоко стали називати "соціальним".

Звиклі до ціни 2500 рублів (0,25 євро в еквіваленті) за літр молока могильовчани були шоковані появою того ж продукту за ціною 6000 рублів. За середньої пенсії півтора мільйона рублів нові ціни відчутно б'ють по кишені пенсіонерів.

Влада розгублена

Ситуація, що склалася з продажем молока, стала темою одного із засідань могильовського міськвиконкому. Заступник начальника управління торгівлі Олена Волкова визнала, що заявки магазинів не виконуються: "соціального" молока поставляється всього 30-50 відсотків, а сиру - 10-30 відсотків від необхідних обсягів.

Ці цифри характеризують стан справ у великих магазинах, а в невеликі торгові точки дешеві молочні продукти не поставляються зовсім. Натомість покупцям пропонують молоко за ціною майже втричі дорожчою, а також різні "сирні маси" замість звичайного сиру.

Вирішення проблеми поки так і не знайдено. Могильовський молокозавод, будучи найбільшим підприємством галузі в області, не хоче більше працювати собі в збиток. Ціни на сировину зросли, вартість виробництва продукції також зросла.

На спеціально скликаній прес-конференції директор заводу Ігор Конончук пояснив, що якщо раніше збитки від виробництва "соціального" молока перекривалися прибутком від експорту продуктів в сусідню Росію, то сьогодні підприємство вже не може собі цього дозволити.

Конончук попередив, що з квітня дешевого молока в продажу не буде взагалі, його поставка в торговельні організації міста припинено.

Крах системи господарювання

Кандидат економічних наук Петро Мигурський, який пропрацював тривалий час в могильовському університеті продовольства, зазначає, що в усьому світі літр молока коштує приблизно один долар США. І проблема Білорусі не в тому, що молоко дороге, "вихід на ринкову ціну для країни виявився занадто болючим через низькі зарплати громадян".

Вчений зазначає, що реальним критерієм добробуту народу є співвідношення доходів і рівня споживання. І Білорусь за цим показником завжди програвала навіть найближчим сусідам. У структурі споживання білорусів витрати на харчування навіть з урахуванням "соціальних" цін на окремі види продуктів сягали 60 відсотків усіх їхніх доходів. Це показник бідної країни, констатує Петро Мигурський.

"Система господарювання, яка прийнята в Білорусі, на межі краху", - упевнений він. За спостереженням ученого, спочатку з категорії соціально значимих продуктів харчування випали фрукти та овочі, зараз за ринковими цінами продається молоко. На черзі - подорожчання хліба. Без структурних реформ в економіці, резюмує Мигурський, зростання цін на продовольство неминуче.

Раніше, 1 квітня повідомлялося, що Білорусь призупинила поставки сухого молока в Росію.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua