0 800 307 555
Finance.ua розвивається і оновлює головну
Finance.ua - це не тільки стрічка новин. Ми вкладаємо багато сил у створення сервісів порівняння кредитів, депозитів і банківських карт. А наша редакція публікує багато путівників по вибору фінансових послуг і розповідає як не переплачувати.
Щоб показати все це читачам, ми винайшли головну сторінку сайту заново.

Партія набралася слави


Партія набралася слави

Партія регіонів знову набирає популярності. Про це свідчать соціологічні опитування, проведені незалежними один від одного дослідницькими центрами. Такі дані бентежать - адже ще на початку цього року ПР була лідером у стрімкості втрати підтримки у населення України.

Головне, як підрахувати?

У квітні Центр Разумкова оприлюднив дані соціологічного дослідження рейтингів політичних партій в Україні. Згідно з цим документом, рейтинг правлячої Партії регіонів знову починає зростати. І це при тому, що все той же Центр Разумкова раніше повідомляв про катастрофічне падіння рейтингу "біло-синіх". Так, якщо в грудні 2011 року рейтинг у ПР був 13,9% (один з найнижчих рейтингів за історію цієї політсили), то вже в квітні 2012 року партія отримала підтримку 19,5% опитаних. Якщо ж не враховувати виборців, які не визначилися, і тих, хто не хоче витрачати свій час на вибори, то рейтинг ПР і зовсім становить 29,9%. Одвічні противники "регіоналів" з "Батьківщини", навпаки, втратили підтримку населення. За них готові проголосувати 13,5% (без врахування тих, хто на визначився, і абсентеїстів - 20,5%), тоді як ще в грудні минулого року ця партія була лідером в гонці за симпатії українців - її підтримувало 15,8% опитаних. У чому ж справа?

Запідозрити Центр Разумкова в необ'єктивності складно. По-перше, даний дослідницький центр має тривалу історію і вже заслужив довіру і репутацію неупередженої організації. По-друге, Центр близький до сім'ї політика Олександра Гриценка, який є опозиціонером і недругом Партії регіонів, притому, одним з найбільш послідовних. Крім того, звертає на себе увагу той факт, що й інші дослідники відзначають: рейтинг ПР справді зростає.

Дані соціологічної служби GfK Ukraine підтверджують ту тенденцію, яку помітили в Центрі Разумкова. Рейтинг ПР, за даними перших, зріс на 3,5%. Якщо в грудні ПР, за даними GfK Ukraine, могла похвалитися підтримкою 11,8% українців, то в березні за цю політсилу готові були проголосувати вже 15,3%. Заступник директора компанії Гліб Вишинський стверджує - він сам не повірив таким даним. "Коли ми отримали ці цифри, я здивувався і засумнівався в їх коректності. Однак ми перевірили дані, і вони підтвердилися", - цитує його "Комерсант-Україна".

За словами президента Київського міжнародного інституту соціології Валерія Хмелька, в зростанні рейтингу ПР немає нічого дивного. Адже на початку 2012 року скасували графу "проти всіх". В результаті, дослідження його інституту показали, що рейтинг ПР підріс з 12,5% до 16,5%. "Після цього всі наші дослідження, в тому числі останнє, проведене в другій половині березня, не показують істотного зростання ПР", - підтверджує виданню слова президента інституту генеральний директор КМІС Володимир Паніотто. Але не тільки скасування графи "проти всіх" могло вплинути на результати. Адже в анкеті Центру Разумкова біля графи "Партія регіонів" вказувалися віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко і прем'єр-міністр Микола Азаров. У тій же анкеті GfK близько назви ПР стояло ім'я її лідера - президента України Віктора Януковича. Втім, навряд чи українців можна запідозрити в тому, що вони відчувають ілюзії щодо того, хто ж дійсно керує ПР.

Звертає на себе увагу і той факт, що рейтинг опозиції теж зазнав змін. Соціологи запевняють, що "регіонали" посилили свої позиції через скасування графи "проти всіх". Але чому тоді, ті, хто вигравав гонку за симпатії українців у ПР в той час, коли присутня ця графа, тепер не при справах? Чому підтримку "проклятих противсіхів", як частенько кажуть прихильники Юлії Тимошенко, завоювали "регіонали", а не опозиціонери? Адже імідж у Партії регіонів теж не надто позитивний. Достатньо згадати, що члени партії останнім часом виявилися замішані в низку гучних скандалів. Втім, "регіонали" користуються більшою підтримкою, ніж опозиція. І це за даними не пов'язаних з владою дослідницьких центрів.

Розслабилися на півдорозі до влади

Самі "регіонали" свій успіх пояснюють просто: народу подобається політика партії. "Рівень підтримки Партії регіонів у суспільстві продовжує зростати. Це означає, що курс на масштабне перетворення у всіх сферах життєдіяльності суспільства, який задав Віктор Янукович, - вірний", - прокоментував дані соціологічних досліджень народний депутат від ПР Вадим Колесніченко. "Люди розуміють - свою долю необхідно пов'язувати з тими, хто не просто обіцяє, а методично і цілеспрямовано виконує взяті на себе зобов'язання. І роблять це в умовах важкої кризи", - без удаваної скромності каже Колесніченко. У той же час, сторонній спостерігач, якого, правда, ЗМІ пов'язували з владою, але не Януковича, а Леоніда Кучми - Дмитро Джангіров у своїй колонці на УНІАН відзначає успіхи ПР в економічній політиці. "Якщо макроекономічні і "статистичні" показники збережуть свою тенденцію до зростання, то неминуче спрацює закон переходу кількості в якість. В даному випадку - в суб'єктивну впевненість українців, що їхній рівень життя зростає", - зазначає він.

Правда, у опозиції свої дані щодо президентського "покращення". "Головний підсумок дворічного правління цієї влади - люди стали жити в два рази гірше. У два рази зросли ціни на продукти харчування та тарифи на послуги ЖКГ, в два рази збільшився державний борг, який доведеться віддавати нашим дітям", - впевнена глава партії "Україна - Вперед!" Наталія Королевська. Її колишні соратники по фракції "Батьківщина" дотримуються схожої думки. "Соціальні ініціативи президента та його уряду - це передвиборчі подачки з награбованого", - упевнений "бютівець" Андрій Павловський. "Замість того, щоб фінансувати школи і лікарні, які закривають, фінансують силові структури разом з міліцією, прокуратурою і всією правоохоронної системою", - зазначає лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк.

Однак, якщо стосовно економічної успішності реформ української влади виникають розбіжності, то з іншою тезою Джангірова складно посперечатися. "Українського виборця не обдуриш. Якщо він вважатиме, що поліпшень немає, або вони недостатні - переможе опозиція. Але для цього їй треба стати альтернативою владі. Поки її критика більше схожа на заздрість того, хто програв, а чіткого сигналу суспільству "ми зробимо краще" - не видно", - стверджує він.

І дійсно, останнім часом, особливо після взяття під варту Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, політика опозиції, яка втратила дві потужні фігури, практично не зазнала змін. Критика дій влади носить часто емоційний характер. За загальними фразами про розтрати з бюджету і про "бандитську владу" не видно конкретних планів опозиціонерів (тих, хто в парламенті, і тих, хто за його стінами) щодо поліпшення ситуації в країні. Критика дій влади присутня завжди, але часто опозиціонери тільки повторюють одні й ті ж звинувачення. Крім того, досі не вироблена і не узгоджена чітка стратегія поведінки на виборах учасників того ж Комітету опору диктатурі. Найбільш значимі для українців питання опозиціонери просто пропускають. Ті ж масові протести в Києві проти подій на Андріївському узвозі практично залишилися без уваги видних опозиціонерів. Лише Володимир Кличко та Олег Ляшко спробували якось взяти в них участь. Але до системної підтримки тих же протестів проти хаотичної та варварської забудови міст у опозиціонерів руки не доходять. Як і до зміни інформаційної політики. Розповіді про хвору Тимошенко у її соратників можуть викликати співчуття. Але якщо крім цих оповідань та історій про те, як все погано, у партії немає конкретних пропозицій щодо поліпшення життя пересічного українця, то рано чи пізно станеться те, що сталося - опозиція почне різко втрачати популярність. І в цьому винна тільки вона сама, а не якісь "продажні соціологи".

Борис Рудь

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування