Найтяжчим місяцем для гривні буде червень


Найтяжчим місяцем для гривні буде червень

Експерти погіршують прогнози щодо курсу гривні. Національній валюті загрожує якщо не обвал, то плавна просадка. Найближчим часом уряду і НБУ доведеться провести величезні виплати за зовнішніми боргами, що може призвести до тимчасової дестабілізації курсу і відновлення розмов про ймовірний дефолт. Але, аналітики запевняють, що резервів Нацбанку достатньо для підтримки стабільного курсу гривні як мінімум до кінця року.

Група провідних експертів з п'ятнадцяти державних і неурядових організацій, послугами яких користується Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, переглянула свій курсовий прогноз. На їхню думку, курс гривні в середньому в кінці 2012 року складе 8,34 грн/$. До кінця 2013 року курс може знизитися до 8,69-9 грн/$. Ще в минулому році прогнози були оптимістичнішими - 8,19 грн/$. Таким чином, аналітики визнали прогноз Міжнародного валютного фонду про істотну девальвацію гривні. Опитані провідним світовим агентством ділової інформації Bloomberg, аналітики також прогнозують зниження курсу гривні до кінця року до 8,40-8,55 грн/$.

Зі свого боку Національний банк продовжує запевняти, що йому вдасться утримати курс на нинішніх значеннях. Краплю оптимізму чиновникам НБУ додав незначний березневий приріст золотовалютних резервів на $150 млн до $31,2 млрд. Радник голови НБУ Валерій Литвицький повідомив, що в березні Нацбанк купував валюту, а її курс збережеться стабільним - 8,02 грн/$. Але деякі скептики вважають, що це пов'язано не з успіхами економічної політики, а з наближенням виборів - політичні сили й бізнесмени почали завозити в країну валюту, яка буде потрібна на фінансування виборчої кампанії. За деякими оцінками, на ці цілі з-за кордону привезуть близько $2-4 млрд, що буде хорошою підмогою для подальшої підтримки курсу гривні.

Водночас експерти попереджають: найтяжчим місяцем для гривні буде червень. На цей час випадає погашення єврооблігацій ($1 млрд) і кредиту російського ВТБ Банку ($2 млрд). Головний економіст інвесткомпанії Dragon Capital Олена Бєлан вважає, що уряду доведеться домовлятися з російським банком про відстрочення виплати боргу, тоді навантаження на валютний ринок буде меншим. "Залишків на рахунках уряду в іноземній валюті буде достатньо для обслуговування і погашення зовнішнього державного боргу (основної суми та відсотків) до кінця вересня", - сказала Олена Бєлан "Известиям в Украине". Проте вона допускає, що для подальшого обслуговування боргів уряду таки доведеться шукати, де позичити близько $2 млрд.

Олег Іванець, економіст інвестиційної компанії АРТ Капітал, звертає увагу на зростання прибутковості українських зовнішніх облігацій. "Найбільше зросла прибутковість суверенних паперів України, погашення яких намічене на 2013 рік. Це вказує на те, що якраз 2013 рік викликає найбільші побоювання інвесторів, що логічно. Адже саме на 2013 рік припадає пік виплат за боргами МВФ", - повідомив експерт "Известиям в Украине".

Говорячи про стабільність гривні, експерти задаються лише одним питанням: до якої межі НБУ готовий витрачати на підтримку гривні свої резерви. За підрахунками Світлани Рекрут з Concorde Capital, валютні резерви НБУ до кінця року скоротяться до $22 млрд ("мінус" 30% в річному численні), якщо курс і далі буде підтримуватися інтервенціями, а МВФ не буде давати уряду гроші. Зауважимо, що Україна вже стикалася з таким зниженням валютних резервів - в кризовому 2009-му вони зменшилися з $31,5 млрд до $26,5 млрд. Тоді долар за кілька місяців подорожчав майже на 40% - з 5,27 до 8 грн.

Є й позитивні новини. Попит на іноземну валюту з боку населення впав у чотири рази. Про це повідомила директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики Національного банку Олена Щербакова. "Якщо взяти за основу березень і лютий минулого року, то у нас попит на іноземну валюту з боку населення зменшився в чотири рази", - підкреслила вона. За словами Щербакової, активна участь Національного банку на валютному ринку в березні повністю звелася до нуля. "Ми не продавали валюту, ми проводили тільки невеликі інтервенції для поповнення золотовалютних резервів", - пояснила вона.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua