Великдень-2012: дешево розговітися не вдасться


Великдень-2012: дешево розговітися не вдасться

Українців давно не здивувати підвищенням цін на продукти харчування напередодні будь-якого зі свят. Великдень цього року не став винятком: подорожчали яйця (процес контролює Антимонопольний комітет), а також м'ясо і свіжі овочі. Що ж, на широке застілля доведеться розщедритися, пише UBR.

Великодні яйця

Кінець лютого і початок березня нагадали українцям про наближення Великодня цінами на курячі яйця, які різко підскочили, в деяких торгових точках десяток коштував більше 16 грн. У ситуацію на ринку втрутився Антимонопольний комітет, який рекомендував 30 птахофабрикам і 9 ритейлерам утриматися від встановлення економічно необґрунтованих цін. Розслідування АМКУ показало, що на початок лютого різниця між оптово-відпускними та роздрібними цінами на яйця становила майже 39%, на початок січня - 18%. Серед причин підвищення оптово-відпускних цін виробники назвали зростання виробничих витрат, зокрема, на комбікорми і фуражне зерно, а також енергоносії.

Тим часом, за даними Комітету, середні ціни на корми за вказаний період суттєво не змінювалися, тому це не могло стати причиною подорожчання.

"Таким чином, аналіз економічної ситуації на ринку яєць курячих з грудня 2011 по лютий 2012 року включно показав відсутність об'єктивних економічних причин, які могли б зумовити істотне зростання цін на курячі яйця", - йдеться в рекомендаційному листі АМКУ, адресованому птахофабрикам.

У Комітеті наголосили на необхідності виконання рекомендацій та забезпечення цінової стабільності на ринку курячих яєць напередодні великодніх свят. Виробники прислухалися і знизили вартість. Зараз десяток яєць можна придбати за 9-15 грн, акційна пропозиція (якщо пощастить зустріти) - 6-7 грн, "біояйця" - 25-30 грн/дес.

М'ясо та овочі

Щоб українці не зіпсували собі здоров'я після посту великою кількістю важкої їжі, виробники підвищать ціни на м'ясо. Експерти очікують подорожчання на 30% до травневих свят.

"Сезонне подорожчання буде з середини квітня відповідно до великодніх та травневих свят. Великоднє подорожчання у нас щорічно в середньому становить до 30%, є і до 50% на київських ринках протягом 1-2 днів. Але якщо брати глобально, подорожчання буде на три-чотири дні або тиждень близько 30% відносно першого кварталу", - зазначила виконавчий директор Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу"(УКАБ) Єлизавета Святківська.

За її словами, подорожчають, в першу чергу, свинина і м'ясо птиці. Яловичина, швидше за все, підніметься в ціні після того, як почнеться випас худоби, потім вартість буде триматися приблизно на одному рівні. "Після того, як ціна одномоментно зросте (до великодніх і травневих свят), вона трохи знизиться, але її рівень залишиться високим і не повернеться до поточного показника".

На думку експерта, середньорічна ціна на свинину зросте приблизно на 15-20%, птицю - максимум на 10%, яловичину - 5%. При цьому корекція цін відбудеться у вересні, коли з'являться корми із зерна нового врожаю. "До вересня м'ясо дешевшати не повинно", - сказала Святківська, додавши, що "великого потенціалу до зростання цін немає, працюємо в ринкових умовах - відразу з'являється імпорт".

Традиційний елемент святкового столу - свіжі овочі - також подорожчають. На думку експерта плодоовочевого ринку УКАБ Ігоря Стрелюка, на Великдень ранні овочі зростуть у ціні мінімум на 10-12%. За його словами, тепла погода дає можливість тепличним господарствам робити хороші вибірки продукції, в зв'язку з цим ціни на ранні овочі знижувалися. Але в період великодніх свят споживання ранніх овочів збільшується до 60%. Виробники з року в рік користуються цією динамікою.

"Нинішній сезон не буде винятком, і ціни на томат, огірок, редиску, зелень виростуть, як мінімум, на 10-12%. А якщо погода буде прохолодною, і вибірка тепличної продукції буде меншою, то ціни можуть піднятися на 25 -30%", - відзначає Стрелюк.

Таким чином, нинішній "великодній кошик" буде коштувати для українців на 10-20% дорожче, ніж торішній. Для порівняння: в Польщі він подорожчав на 10%. За підрахунками експертів, найбільше зросли в ціні яйця - більш ніж удвічі, приблизно до 2 дол за десяток. Від 10 до 20% подорожчали м'ясо та м'ясні вироби, борошно і хлібобулочна продукція. За оцінками Польської організації торгівлі та доставки (POHіD), громадяни 38-мільйонної країни в цьому році витратили на великодні свята від 3,5 до 3,9 млрд доларів.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua