Бюджет набирає вагу — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Бюджет набирає вагу

Казна та Політика
434
Завтра Верховна рада планує прийняти поправки до закону "Про держбюджет на 2012 рік", підготовлені Кабінетом міністрів для виконання обіцянок президента Віктора Януковича щодо підвищення соціальних виплат. Законопроект N10317, оприлюднений вчора на сайті Верховної ради, передбачає різке збільшення видатків і доходів держбюджету - відразу на 33,34 млрд грн, або 9-10%. Надходження до загального фонду, з якого фінансуються соціальні видатки, повинні зрости на 28,8 млрд грн (його дефіцит не зміниться).
У Міністерстві фінансів проігнорували розрахунки Нацбанку про падіння на початку року темпів зростання ВВП до 2%, пообіцявши "економічне зростання і детінізацію", які забезпечать надходження додаткових 21 млрд грн доходів до закладених в загальний фонд держбюджету 288,2 млрд грн. Ще 1,8 млрд грн буде отримано за надання адміністративних послуг, а 6 млрд грн - у вигляді премій за підписання угод про розподіл продукції, включаючи ділянки надр у межах континентального шельфу Чорного моря. Кабмін планує провести відкриті конкурси і дати перевагу інвесторам, які на стадії підписання договорів забезпечать виплату цієї премії. "Тобто видатки на 6 млрд грн будуть збільшені, а гарантованих доходів за ними немає", - здивований економіст Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Молдован. Фактично від надходження цих коштів може залежати фінансування такого великого проекту, як виплата знецінених вкладів колишнього Сбербанку СРСР. На виплати до 1 тис. грн 6 млн вкладників буде направлено 5,2 млрд грн, на компенсацію спадкоємцям по 500 грн - 0,55 млрд грн. Ще приблизно 400 млн грн підуть на оплату видатків Ощадбанку на цю програму.
У Мінфіні розрахували, що високі надходження будуть по всіх ключових податках. План зі збору податку на прибуток до загального фонду збільшено на 3,4 млрд грн, до 56,3 млрд грн, внутрішнього та імпортного ПДВ - на 2,9 млрд і 14 млрд грн, до 93,6 млрд і 116 млрд грн відповідно. Ці прогнози ґрунтуються на "успішної реалізації податкової реформи та легалізації сплати податку на прибуток і ПДВ". Державна митна служба обіцяла додатково зібрати лише 7 млрд грн, та й то за рахунок перегляду ставок ввізних мит та скорочення пільг зі сплати ПДВ при імпорті.
Законопроектом передбачено виділення 18,2 млрд грн на підвищення соціальних виплат з травня. З них 9,1 млрд грн підуть на "осучаснення" пенсій (на основі зарплатної бази 2007 року) військовослужбовцям та пенсіонерам, які вийшли на пенсію до 2008 року, підвищення доплат до пенсій для учасників війни. Дотація Пенсійному фонду буде збільшена на 7,7 млрд грн. 1,6 млрд грн витратять на посилення допомоги сім'ям з дітьми з 50% до 75% від прожиткового мінімуму та інвалідам з 80% до 100% від цього ж показника. На "доступну іпотеку" (кредити по 2-3% з компенсацією банку іншої частини ставки) направлять 1 млрд грн.
Збільшаться й інші видатки, зокрема на врегулювання міжнародних суперечок (162 млн грн), створення Державного земельного банку (120 млн грн), парламентські вибори (818 млн грн) і десятки інших проектів. Обіцяно вирішити і проблеми місцевих бюджетів (+10,7 млрд грн), у тому числі за рахунок дотації в 1 млрд грн, яка повинна стимулювати перевиконання річних показників з податку на прибуток та акцизу. Тільки Київ на виконання функцій столиці отримає додатково 1 млрд грн.
Мінфін надмірно оптимістичний, відзначають експерти. "Зростання ВВП в I кварталі не перевищить 3%, тому перспективи економіки туманні", - нарікає Молдован. З ним солідарний голова підкомітету з відстеження впливу законопроектів на показники бюджету Комітету Верховної Ради з питань бюджету Володимир Бондаренко ("БЮТ-Батьківщина"): "Доходів в бюджеті немає, а є величезні зобов'язання по боргах, як минулих, так і накопичених, плюс величезний дефіцит Пенсійного фонду". Однак перший заступник голови парламентського бюджетного комітету Владислав Лук'янов (Партія регіонів) вважає, що 33 млрд грн - "не така вже й велика сума", враховуючи перевиконання планів у січні-лютому на 3,5 млрд грн і позитивні прогнози щодо прибутку компаній важкого машинобудування та сільського господарства. Голова підкомітету з питань доходів держбюджету того ж комітету Верховної ради Василь Потапов (Партія регіонів) упевнений, що криза в Україні закінчилася, тому зростання економіки складе 7%, навіть більше, ніж очікує уряд.
В умовах сповільнення економічного зростання доходи держбюджету можна збільшити або за допомогою інфляції, або шляхом посилення фіскального тиску. "Контролюючі органи не завжди адекватно сприймають підвищення планів. Можливі перегини в бік тиску на чесний бізнес або переоцінка митної вартості", - говорить Олексій Молдован. Традиційно уряд також недофінансує капітальні видатки - у 2011 році зекономлено 10 млрд грн.
За матеріалами:
Коммерсант-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас