Експерт: Відмова від транзиту по Україні "Газпрому" не вигідна — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерт: Відмова від транзиту по Україні "Газпрому" не вигідна

Енергетика
356
Повна відмова від транзиту російського газу через Україну для Росії навряд чи буде економічно виправданою.
Як повідомили УНІАН у Центрі енергетичної експертизи, таку думку висловив завідувач сектором економічного департаменту Фонду "Інститут енергетики і фінансів" Сергій Кондратьєв.
За його словами, розглядати новину про скорочення обсягів транзиту російського газу через територію України, як якусь глобальну тенденцію, не варто.
Він зазначив, що за перші два місяці 2012 року транзит газу по українській ГТС скоротився на 11,9%, але багато в чому це пов'язано і з загальною динамікою російських поставок газу за кордон, які за січень-лютий скоротилися на 8,1%.
На думку експерта, різке зниження температури в Західній Європі і Європейській частині Росії в лютому поставило "Газпром" перед нелегким вибором - збільшувати поставки на внутрішній ринок чи максимально задовольняти заявки закордонних контрагентів.
"Газпром" вирішив проявити соціальну відповідальність, і весь приріст видобутку направляв на внутрішній ринок. А в березні ситуація змінилася - попит на газ в Європі знизився, що так само як і високі ціни, які зберігаються на газ, що поставляється за довгостроковими контрактами, призвело до "провалу" експорту, зазначив він.
"Звичайно, від цього в найбільшій мірі постраждала Україна. І не тільки тому, що "Газпром" намагається максимально завантажити підконтрольні йому потужності, але й тому, що зниження попиту на газ в Південній Європі, на яку припадає значна частина українського транзиту, випереджає середні по ЄС темпи", - пояснив Кондратьєв.
"У довгостроковому плані Росія, звичайно, може повністю відмовитися від послуг "Нафтогазу", але чи буде це економічно виправданим? Мені здається, що ні. Капітальні витрати на будівництво 2-ї гілки "Північного потоку" і "Південного потоку" величезні і навряд чи виправдані при поточній кон'юнктурі (низькі спотові ціни, стагнація споживання)", - вважає експерт.
За словами Кондратьєва, "Газпром" може витримати і не такі витрати (особливо за допомогою російських споживачів), але, можливо, варто направити ці гроші на газифікацію всередині країни і розробку родовищ Ямалу, а з Україною просто спробувати домовитися про прийнятні умови експлуатації української ГТС.
Нагадаємо, що 30 березня заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадим Чупрун заявив про скорочення обсягів транзиту російського газу через територію України до Європи в 2 рази.
"В минулу добу недопоставка зі сходу щодо планових показників склала 180 млн. куб. м, в цю добу - 200 млн куб. м", - сказав він.
Також 30 березня офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов повідомив, що "Газпром" продовжить переведення транзиту з території України на інші маршрути - через Білорусь і нові морські газопроводи.
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас