928
Ъ: Гроші під запас
— Енергетика
"Нафтогаз" бере безпрецедентний кредит в $2 млрд у Газпромбанку, співвласником якого є "Газпром". За ці кошти компанія має намір закупити газ для закачування в підземні сховища, продати його в наступному році європейським споживачам і заробити додаткові кошти. Експерти називають стратегію монополії ризикованою і побоюються, що вона може негативно позначитися на перебігу переговорів з "Газпромом".
У НАК "Нафтогаз України" вирішили залучити кредит російського Газпромбанку (41,7% належить "Газпрому") в розмірі $2 млрд, йдеться у вчорашньому повідомленні компанії в "Віснику державних закупівель Україна". Кредит залучається на 2012-2019 роки, тобто до кінця дії існуючого контракту на поставку природного газу. Очікувана вартість обслуговування кредиту, як сказано в акцепті пропозиції, складе $1,53 млрд. Застосування процедури закупівлі в одного учасника в НАК пояснюють необхідністю накопичення коштів для виконання зобов'язань перед "Газпромом" з оплати газу.
Офіційно в прес-службі "Нафтогазу" і в "Газпромі" повідомлення не коментують. Але високопоставлене джерело в українській компанії розповіло, що кошти необхідні для накопичення в ПСГ російського газу. "Ми плануємо закупити газ, який може бути використаний для його стабільного транспортування до європейських країн", - зазначає співрозмовник в "Нафтогазі". Цю інформацію підтвердило і джерело в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерго. "Ціна газу далі буде лише зростати. Ми очікуємо, що в II кварталі вона збільшиться з нинішніх $416 до $430 за тисячу кубометрів. Тому має сенс заздалегідь купити до 1 млрд кубометрів газу за нинішньою ціною і закачати його в ПСГ", - розповів співрозмовник виданню.
Цієї зими у "Газпрому" виникли проблеми з постачанням європейських споживачів у зв'язку з тим, що компанія відмовилася зберігати резервні обсяги палива в українських ПСГ. "Тепер ми взяли на себе функцію закупівлі резервного газу, але ми ж і будемо його продавати європейським споживачам і зможемо заробити на цій операції", - пояснило джерело в Міненерго. Газпромбанк, за словами співрозмовника, пішов на кредитування цієї операції, виходячи з необхідності забезпечити збут газу, з чим зараз російська монополія зазнає труднощів.
Умови видачі кредиту для НАК "цілком прийнятні", вважає начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банку Україна Олександр Печерицин. "Нафтогаз" має дуже високу кредиторську заборгованість, і позики йому зараз видають лише українські банки. Крім того, Україна в даний час намагається отримати зовнішні запозичення під 8,25% річних. Тому умови позики можна назвати вдалими", - говорить Печерицин.
Однак сама схема закупівлі газу є досить ризикованою, вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. "Схема виправдана тільки за умови, що ціни на нафту і газ до кінця року зростуть. Зараз же деякі аналітики пророкують падіння цін на нафту в другому півріччі з $120 до $90 за барель, що призведе до здешевлення газу. Звичайно, точно гарантувати динаміку цін не може ніхто, але НАК вплуталася в ризиковану гру. Вона може отримати кредит, який буде зобов'язана обслуговувати, а потім не зможе вигідно продати газ", - говорить Марунич.
Крім того, для НАК небажано і те, що позика береться у банку, пов'язаного з "Газпромом", вважає голова правління альянсу "Нова Енергія України" Валерій Боровик. "Це може ускладнити переговори з "Газпромом", оскільки підвищить нашу залежність від цієї компанії", - говорить пан Боровик. З ним не згоден головний інвестстратег ФГ "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн. "У "Газпрому" сьогодні є проблеми з реалізацією газу, і для них пропозиція України - це вихід зі скрутного становища. Тому Україна може зіграти на тому, що фактично ми вирішуємо проблеми російської компанії зі збутом, і, навпаки, використовувати це як аргумент в переговорах, - каже пан Шеїн. - Крім того, це покращує відносини з Європою, показуючи, що Україна дбає про стабільний транзит". Минулого тижня відбулися переговори керівництва Міненерго та секретаріату Єврокомісії, на яких група високого рівня Енергетичної співдружності визнала важливість української ГТС для забезпечення енергетичної безпеки Європи. Україна в свою чергу пообіцяла створити умови для безперебійної поставки газу в країни Євросоюзу.
За матеріалами: Коммерсант-Україна
Поділитися новиною