Як правильно вести особистий бухгалтерський облік — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Як правильно вести особистий бухгалтерський облік

22312
Гроші - одна з основних потреб людини. Ми часто говоримо, що вони "розлітаються", "розчиняються", "течуть, як вода" - тобто виконують абсолютно нехарактерні для себе функції.
Насправді в процесі витрат немає нічого поетичного - фінанси можна витратити, зберегти і примножити. І для того щоб дві останні дії були вдалими, ми повинні повністю контролювати сімейний бюджет.
Прості складнощі
Харків'янка Ольга Матвієнко взялася за сімейну бухгалтерію після народження дитини. "Коли я пішла в декрет, прибутки сім'ї скоротилися досить відчутно - виплати на дитину менші від моєї колишньої зарплати, - розповідає вона. - До того ж змінилися види витрат: памперси, одяг для сина, ліки та інше. Довелося повністю переглянути сімейний бюджет. Перші місяці жили в якійсь метушні, до кінця місяця грошей залишалося в обріз. Півроку тому я взялася "перекроювати" наші витрати. Зарплату чоловіка я зараз розкладаю на "купки".
Одна - обов'язкові платежі: комуналка, мобільний зв'язок, Інтернет. Друга - харчування. Я намагаюся продумувати меню на тиждень, підраховую кількість продуктів та їх приблизну вартість. Третя стаття витрат - проїзд, побутова хімія, підгузки та інше. Гроші, що залишилися, витрачаємо на одяг, взуття і т. д. За три місяці ми вже звикли до такого обліку, навіть вдається відкладати - намагаємося не чіпати мої "декретні" і спонтанні заробітки (я іноді підробляю вдома). В результаті завжди є певна сума на непередбачені витрати".
Такий варіант розподілу витрат - хороший старт для ведення сімейної бухгалтерії. Але якщо подивитися на структуру бюджету держави або будь-якої компанії, ми побачимо величезну кількість різних статей. У ньому враховуються всі можливі види прибутків і витрат. І точну їх структуру не просто вигадують, кожен рядок - досвід і перевірка часом.
Звичайно, структуру витрат кожна сім'я повинна визначати самостійно, адже пріоритети у всіх свої - для декого важливим є якісне харчування, хтось великі суми витрачає на ліки, оплату навчання, погашення кредиту тощо. На старті ведення сімейного бюджету важливо визначити це ядро, а потім правильно структурувати інші витрати. Але мінімум, який фахівці радять врахувати: харчування, транспорт, зв'язок, комуналка, побутові витрати, особисті витрати кожного члена сім'ї.
Зі структурою прибутків і витрат потрібно розібратися якомога детальніше. Отримали зарплату - записуємо точну цифру, аж до гривні. Сходили за продуктами - фіксуємо не тільки витрачену суму, але і на що саме пішли гроші: обсяги та вартість кожної покупки. В середньому через два-три місяці стане зрозуміло, з чого складається прибуток сім'ї, на що йдуть гроші: які статті витрат зайві, а які треба додати.
З чого почати. Завести зошит або скласти таблицю в комп'ютері, куди внести точну суму прибутку сім'ї: зарплата, додаткові заробітки, подаровані гроші. Щодня фіксувати всі витрати, з детальним описом кожної статті. Наприклад, скільки було куплено літрів бензину і якої марки, скільки було витрачено на комуналку, які продукти купили і т. д. Для цього треба щодня витрачати близько 10-15 хвилин.
Фінанси та технології
Киянин Олег Кайдаш вважає, що сучасним людям не варто обмежуватися простими способами ведення сімейної бухгалтерії: "У мене дві кредитні картки, ми отримуємо невеликий прибуток від депозиту в доларах, і на папері мені розраховувати всі прибутки і витрати було б складно. Зараз я користуюся комп'ютерною бухгалтерською програмою. У певні періоди можна дивитися на діаграму - дуже наочно видно всю структуру нашого бюджету. Стає зрозуміло, в який період більше грошей йшло на розваги, коли - на дітей тощо".
Нові технології - хороший помічник в домашній бухгалтерії. Вести фінансовий облік можна як за допомогою спеціальних програм, які можна завантажити на особистий комп'ютер, так і в режимі онлайн на спеціальних сайтах.
Бухгалтерські програми. Цей вид програмного забезпечення доступний українцям завдяки зусиллям російських комп'ютерників - програм вітчизняного виробництва на просторах Інтернету нам виявити не вдалося. Це означає, що не всі програми налаштовані на гривню, і за замовчуванням в налаштуваннях стоять рублі, долари, євро. Однак позначення умовне, до цього можна звикнути. Але є ще один нюанс - вартість. Для простого обліку фінансів можна знайти безкоштовні програми. Однак якщо в родині фінансові потоки ускладнені, потрібно і більш просунуте програмне забезпечення, а завантажити його можна вже за гроші (в середньому 13 дол.) Зате за додаткову плату програми передбачають такі функції, як побудова різних діаграм, облік боржників і кредитів тощо.
Що вибрати? Одні з найпопулярніших безкоштовних бухгалтерських програм: CashFly 2.0.4.8, "Домашні фінанси 1.0.9 free", "Домашній бюджет v.3.110", "X-Cash: Сімейний бюджет".
Онлайн-бухгалтерія. Облік фінансів за допомогою спеціальних сайтів має низку зручностей. Якщо програма домашньої бухгалтерії встановлюється на персональний комп'ютер і внести поправки ви можете тільки з його допомогою, то вести облік на сайті можна з будь-якої машини або з мобільного. Популярні ресурси, крім стандартного сімейного бухобліку, пропонують функції органайзера, а коректування в систему можна вносити ще й за допомогою SMS.
Що вибрати? Серед найбільш затребуваних - вітчизняний ресурс HomeMoney, а також російські сайти "Дребеденьги", "4 конверти".
До речі
Експерти радять відкладати близько 20% від прибутків. Це ідеальна картинка для закордонної дійсності та рівня прибутків у розвинених країнах. В Україні більшість сімей навряд чи зможуть собі дозволити відкладати таку частину від зарплати. Отже, в наших реаліях 5-10% від щомісячного прибутку будуть непоганим результатом.
Анна Гончаренко
За матеріалами:
АіФ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас