1276
Сила віддачі
— Казна та Політика
Минулого четверга найбільше міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's (S&P) знизило прогноз суверенного рейтингу України зі "стабільного" на "негативний". Раніше це ж зробили інші міжнародні агентства - Fitch Ratings і Moody's. У S&P побоюються, що Україна не зможе рефінансувати свої зовнішні борги, якщо не вдасться виконати умови кредитування МВФ.
Міжнародні аналітики вважають, що ризики, пов'язані з рефінансуванням держборгу, можуть бути знижені як у випадку відновлення співпраці з МВФ, так і за умови успішного результату переговорів з "Газпромом" щодо зниження ціни російського газу для України, що зменшить тиск на платіжний баланс .
У будь-якому випадку, експерти S&P вважають, що міжнародні резерви України, як і раніше, будуть скорочуватися, оскільки НБУ буде змушений проводити інтервенції для запобігання істотному зниженню курсу гривні. Аналітики вкотре відзначили слабкість фінансової системи України, а також зростаюче неприйняття інвесторами ризиків, пов'язаних з цінними паперами українського уряду.
Зниження прогнозу суверенного рейтингу, безумовно, негативно позначиться на можливостях держави і корпоративного сектора здійснювати зовнішні запозичення. Практика показує, що за таким зниженням, як правило, йде і зниження оцінки корпоративних емітентів, насамперед держкомпаній.
Нагадаємо: раніше Кабмін виношував плани вже в березні провести дебютний в цьому році випуск єврооблігацій на $1,5 млрд. Залучення цих коштів багато в чому залежить від примарних перспектив подальшої співпраці України і МВФ.
Минулого тижня віце-прем'єр-міністр - міністр соціальної політики Сергій Тігіпко зізнався журналістам, що переговори з Фондом зайшли в глухий кут: "У них позиція одна - підняти тарифи, інших проблем у нас не залишилося. Піднімати тарифи ми не будемо".
Востаннє місія МВФ працювала в Україні з 25 жовтня по 3 листопада 2011 р., після чого Фонд взяв паузу нібито для додаткового відпрацювання технічних питань. За оцінкою Світового банку (СБ), існує ризик розірвання чинної угоди України і МВФ про кредитну програму stand-by.
Відзначимо, що в лютому Україна розпочала планове погашення кредитів, отриманих від Фонду в 2008-2010 рр. Зокрема, Нацбанк вже виділив $575 млн на перший платіж МВФ. Загальна заборгованість України перед Фондом перевищує $15 млрд. До кінця поточного року необхідно виплатити МВФ понад $3 млрд.
Примітно, що українська влада вже шукає варіанти, які дозволили б мінімізувати боргове навантаження, принаймні, на поточний рік. Так, минулого вівторка, 13 березня, прем'єр-міністр Микола Азаров заявив про намір просити МВФ про рефінансування боргу, термін погашення якого припадає на 2012 р., новими кредитами в рамках програми stand-by. За його словами, така можливість вже обговорювалася в кінці січня під час зустрічі з виконавчим директором МВФ Крістін Лагард.
"Якщо МВФ, наприклад, з якихось причин не зможе нам надати другий транш кредиту stand-by, то, принаймні, Україна має право ставити питання про те, щоб МВФ не наполягав на погашенні тієї заборгованості, яка утворилася в 2008 р.", - повідав прем'єр. Подібні думки голови Кабміну були розвинені чиновниками нижчого рангу. Зокрема, Вадим Копилов, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, заявив, що Україні буде вигідніше не рефінансувати заборгованість перед МВФ, а реструктурувати.
"Ну навіщо, дайте нам три (мільярди доларів), щоб ми вам три повернули? Можна ж ці три, які ми вам винні, їх виплату перенести", - пояснив свою логіку Копилов. При цьому чиновник поспішив оголосити, що вже ведуться переговори про можливість реструктуризації боргу. Однак постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр спростував цю інформацію, заявивши, що Фонд не отримував ніякого офіційного звернення українського уряду.
Схоже, вітчизняних чиновників надихнув досвід Греції, якій під час реструктуризації вдалося добитися списання половини державних боргів. Втім, експерти попереджають, що настільки необережні дії української влади можуть обернутися "технічним" дефолтом країни. Так, зокрема, вважає, Ігор Уманський, в.о. міністра фінансів в 2009-2010 рр. За його інформацією, уряд вже відправив до Вашингтона новопризначеного міністра фінансів Юрія Колобова для ведення переговорів про реструктуризацію заборгованості.
"Реструктуризація будь-якого суверенного боргу, по суті, є "випадком дефолту". Це дасть право деяким кредиторам скористатися ціїє ситуацією і вимагати дочасного погашення своїх боргів. Причому таке право виникне не тільки у кредиторів держави, а й у кредиторів підприємств держсектора" , - попередив Уманський.
У свою чергу, Микола Азаров заявив: "Ми поки не ведемо жодних конкретних переговорів про реструктуризацію нашої заборгованості". Проте прем'єр підтвердив, що доручив міністру фінансів в березні поїхати до Вашингтона і зустрітися з новим керівником місії МВФ для обговорення питань співпраці України та Фонду.
Учасники ринку вважають, що нинішні протиріччя негативно вплинуть на настрої інших потенційних інвесторів. "Ці заяви розходяться світом, інвестори звертають увагу, що не додає їм упевненості перед розміщенням єврооблігацій. До того ж $3 млрд - це не така вже й велика сума, заради якої варто городити город. Ті країни, які раніше оголошували дефолт за боргами МВФ , наприклад, Аргентина і Зімбабве, не мали резервів і були повними банкрутами", - зазначив Дмитро Сологуб, начальник відділу аналізу і досліджень "Райффайзен Банку Аваль". За його словами, відносини України і МВФ вже знаходяться в настільки низькому рівні, що навряд чи останні події можуть призвести до їх погіршення.
Гріньков Дмитро
За матеріалами: Бізнес
Поділитися новиною