Мовний реверанс — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Мовний реверанс

5529
В інтерв'ю російському інформагентству ИТАР-ТАСС президент Янукович заявив, що в Україні були періоди, коли допускалися перекоси в мовних питаннях, і тепер їх потрібно відрегулювати на законодавчому рівні. "В цьому зацікавлені люди, населення, яке розмовляє в основному двома мовами - українською та російською", - сказав глава держави. Президент навів як приклад світову практику, де багато європейських країн "мають двомовність, три мови державні і живуть нормально, спокійно". "Тому ми пішли цим шляхом. Тобто використовуючи цю практику, яка є в Європі, де прийнята Хартія про мови", - сказав він.
До теми російської мови Віктор Янукович звертається не вперше. Під час президентської кампанії 2004 р. він уже обіцяв зробити російську мову другою державною. Однак тоді президентські перегони він програв. На посту прем'єр-міністра в лютому 2007 р. Віктор Янукович обіцяв "вводити регіональний статус російської мови і надалі подумати і над наданням їй статусу державної". У березні того ж року прем'єр Янукович пов'язав вирішення мовної проблеми зі створенням нової парламентської коаліції з конституційною більшістю 300 голосів. У січні 2010 р., будучи кандидатом в президенти, Віктор Янукович пообіцяв, що відразу після виборів парламент ухвалить закон про мови. Пізніше Янукович заявив, що "в Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна мова".
Нинішня ініціатива президента стала неприємним сюрпризом для українських політиків. Голова Верховної Ради Володимир Литвин стримано повідомив, що в планах українського парламенту немає законопроекту про надання російській мові статусу державної. "У Верховній Раді немає законопроекту про внесення змін до Конституції України, в ст. 10 Конституції України "Про мову", - заявив він. За його словами, для внесення змін до першого розділу Конституції, що включає в себе ст. 10 "Про мову", необхідно 300 і більше голосів депутатів, а не 226. "У планах роботи Верховної Ради в найближчій перспективі такого законопроекту немає", - додав Литвин.
Дискусії з приводу статусу російської мови ведуться в Україні вже давно. Як правило, мовні протиріччя загострюються в період виборчих кампаній і після їх завершення загасають. Однак для керівництва України питання важливе ще і в контексті взаємин з Росією. Свого часу російський лідер Володимир Путін заявив, що саме ставлення до російської мови визначає ступінь зацікавленості у відносинах з Росією на перспективу. За його словами, так визначається "елемент стратегічного партнерства" або його відсутність, коли відносини носять "тактичний характер, розраховані на вирішення проблем поточного дня". Враховуючи, що заяву про можливість надання російській мові статусу державної Віктор Янукович зробив напередодні візиту в Москву, не виключено, що таким чином президент хоче пом'якшити позицію Росії щодо спірних питань.
Намір підвищити статус російської мови негайно підтримали комуністи, які, втім, не впевнені в тому, що президент здійснить обіцяне. Депутат від фракції КПУ Олександр Голуб називає заяви президента Віктора Януковича щодо надання російській мові статусу другої державної популізмом. "Це давно слід було зробити, оскільки це було обіцянкою президента і Партії регіонів своїм виборцям. Безумовно, необхідні голоси для цього є... Проте, поки цього не сталося, я сприймаю цю заяву як популізм, як задобрювання Росії, щоб вийти на нормальні домовленості щодо газу", - сказав парламентарій. На його думку, бажання надати російській мові статус другої державної у президента і його оточення немає.
Для української опозиції плани Януковича стали легкою мішенню для критики. Перебуваючи у в'язниці, лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко заявила, що реанімація мовної теми - чергова спроба розколоти захід і схід України. "Чергова обіцянка Януковича свідчить лише про одне - про наближення парламентських виборів. Ми не повинні допустити, щоб Янукович з його бандою знову пройшов до парламенту, цинічно використовуючи технології в делікатному, чутливому, а для багатьох з нас - святому питанні мови", - йдеться в заяві пані Тимошенко.
Ще різкіше висловився лідер партії "Свобода" Олег Тягнибок. "Заяви Віктора Януковича напередодні візиту в Москву про необхідність введення в Україні російської як другої державної мови свідчать про холопське підлабузнювання режиму Януковича перед Кремлем і спроби включити Україну в московську імперську ідеологічну конструкцію - "Російський світ", - стверджує він. За його словами, заява президента розрахована на зовнішніх і внутрішніх адресатів. "Усередині країни вона направлена на втримання хоч якоїсь частини електорату... Другий - головний - адресат цієї заяви, яку радше варто оцінювати як холопську чолобитну, знаходиться в Кремлі. Москва розуміє, що остаточно поглинути Україну можна лише після духовної капітуляції українців", - заявляє Тягнибок.
Голова комітету Ради з питань культури і духовності Володимир Яворівський ("БЮТ-Батьківщина") стверджує, що мовну проблему придумали погані політики. "У команди Януковича немає масштабних і революційних ідей, програм, які могли б витягти Україну з того болота, в якому вона опинилася. Абсолютна нестача інтелекту в команді, яка не здатна вирішувати глобальні питання. Тому і піднімаються дрібні питання", - сказав парламентарій. Особливо ганебно, на думку депутата, те, що президент зробив заяву "не просто в День мови або в будь-який інший день, а перед візитом до Москви", "щоб прогнутися, пройти від хутора Михайлівського до Кремля навприсядки". Парламентарій зазначив, що Росія, на відміну від України, ніколи не ратифікувала "Європейську хартію регіональних мов або мов меншин". "Росія її боїться як вогню, бо тоді треба буде захищати 200-300 мов, які сьогодні гинуть", - стверджує Яворівський.
За матеріалами:
Экономические Известия
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас