2076
Ненька-облігація. Мінфін пропонує українцям альтернативу депозитам
— Казна та Політика
Для покриття бюджетного дефіциту потрібні кошти населення. Влада має намір скласти конкуренцію банківським депозитам за допомогою держоблігацій
Щоб будувати нові заводи, Радянський Союз частенько позичав гроші у своїх громадян. Старше покоління українців прекрасно пам'ятає плакати, що оголошували про підписку на облігації для будівництва БАМу, Магнітки і ДніпроГЕСу. Нинішній уряд нічого такого будувати не збирається, але вважає, що гасло "Купуйте державні облігації" може виявитися привабливим не тільки для колишніх комсомольців, а й для покоління гаджетоманів.
До ідеї позик у населення уряд підштовхнули побоювання з приводу того, що отримати гроші для покриття бюджетного дефіциту звичним шляхом - у великих іноземних і вітчизняних позичальників - не вдасться. Міністерство фінансів планувало залучити в 2012 році на зовнішньому ринку 37,5 млрд грн., а на внутрішньому - 61 млрд грн. Але через проблеми в єврозоні та впертість МВФ ці надії виявилися нездійсненними. "Я вважаю, що на зовнішніх ринках уряду вдасться позичити трохи більше 10 мільярдів гривень, а значить, доведеться "добирати" на внутрішньому", - говорить аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
Але зараз довіра великих внутрішніх інвесторів до влади - фактор непередбачуваний. Так що допомогти уряду пережити важкі часи могли б кошти, які населення зберігає "під матрацами", а це близько 150 млрд грн. і $50-80 млрд, підрахувала директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Міністерства фінансів Галина Пахачук. У першу чергу Кабмін розраховує на доларову складову цих запасів. "Люди не вірять гривні, і ніхто не захоче купувати гривневі державні папери", - упевнений аналітик Dragon Capital Сергій Фурса. Тому НБУ і Мінфін мають намір продавати населенню облігації, прив'язані до долара. І запропонувати за ними прибутковість вищу від ставок за валютними депозитами.
Тепер залишилося вирішити, як продавати ці папери, щоб народ їх купував.
Поки не для бідних
Перші держоблігації з'явилися в Україні в 1995 р. Уряд тих років теж спробував продавати їх фізособам. "Їх дохідність була дуже високою - 120% річних у валюті, - розповідає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - Держава виплатила весь належний дохід, але масово скуповувати папери не почали".
У 2009 р. українцям запропонували гривневі облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). "Але поки банківський гривневий депозит має схожу дохідність, не обкладається податком, гарантується фондом гарантування внесків і є більш зрозумілим продуктом, конкурувати з ним складно", - пояснює непопулярність паперів начальник служби інвестиційного бізнесу УкрСиббанку BNP Paribas Group Оксана Шведа.
Ставка пропонованих трирічних доларових ОВДП - близько 9%, трохи більше, ніж у доларових депозитів на такий же термін, - 7,5-8,2%, за оцінками Простобанк консалтинг. Приблизно рівні ставки і у гривневих депозитів і облігацій.
Зараз мінімальна ціна облігації -
$1000, і для її придбання треба відкривати спеціальний рахунок для зберігання цінних паперів, з якого потім доведеться виводити кошти на звичайний рахунок. Якщо радянські або царські облігації були цінними паперами на пред'явника, які можна було зберігати в скрині, передавати без переоформлення або продажу, то нинішні облігації, як правило, існують в електронному вигляді.
В результаті, щоб купити цінні папери, потрібно буде викласти 100 грн. за відкриття і ще 50-100 грн. за щомісячне обслуговування рахунку, плюс комісія за проведення операцій списання і зарахування паперів на рахунок. "Також при купівлі-продажу ОВДП, можливо, доведеться заплатити за послуги профучасникам ринку цінних паперів", - відзначає директор департаменту фінансових ринків АТ "Ерсте Банк" Роман Бондар.
Через всі ці комісії і складнощі невелику суму в гривнях або валюті набагато простіше помістити на звичайний депозит.
З іншого боку, при вкладенні великої суми, від $50 тисяч, різниця в ставці з банківським депозитом стає істотною. "До того ж, купивши ОВДП зараз, фізособа в разі зниження відсоткових ставок може продати свої облігації і крім відсоткового доходу отримати торговий, що збільшить прибутковість його вкладень", - говорить Бондар. І ще один бонус: якщо за депозитами держгарантія обмежена сумою 150 тисяч грн., вкладення в облігації гарантуються державою повністю.
Зробіть нам зручно
Банкам, в принципі, вигідно продавати держоблігації саме через комісії. Але, за словами голови правління Райффайзен Банк Аваль Володимира Лавренчука, ОВДП будуть відволікати гроші від традиційних депозитів. В умовах дефіциту ліквідності банкам і самим потрібні кошти населення.
Зараз продавати ОВДП можуть шістнадцять банків: два державні - Ощадбанк і Укрексімбанк, а також найбільші приватні, серед яких Райффайзен Банк Аваль, Erste, Укргазбанк, УкрСиббанк, OTP, ВТБ, ING. Але жоден з них поки не продає цінні папери населенню. До того як почати торгувати, банкам доведеться витратитися - кожне відділення потрібно буде зареєструвати в Держкомісії з цінних паперів як учасника ринку цінних паперів, хоча б один співробітник повинен буде отримати сертифікат, крім того, знадобиться програмне забезпечення. За підрахунками Мінфіну, витрати банку на одне відділення можуть досягти 20 тисяч грн.
Є й інші складнощі. Відсоткові доходи за ОВДП не обкладаються податком, але торговий дохід фізосіб від держпаперів підпадає під оподаткування за стандартною ставкою, і хоча вона незначна, це створює додаткові проблеми з розрахунками.
Крім іншого, потрібно вирішити питання, як фізособи будуть купувати валютні ОВДП. "Якщо єдиним засобом розрахунку в країні є гривня, то впроваджувати механізм, за яким фізособа з тисячею доларів йде обмінювати валюту на гривню, потім за гривню купує валютну ОВДП, щоб потім наприкінці отримати погашення паперу та відсотки у валюті, нерозумно", - вважає заступник голови правління VAB Банку Сергій Борисов. Він вважає, що потрібно дати людям можливість купувати цінні папери за валюту безпосередньо.
А Павло Крапівін, заступник голови правління банку "Контракт", пропонує зробити папери документарними на пред'явника, як за радянської або царської влади, це напевно підвищить їх популярність і позбавить покупців від зайвих витрат і бюрократії.
Зацікавлені в залученні грошей населення уряд і НБУ готові йти назустріч побажанням банків. Під час круглого столу "Валютні облігації для населення: переваги та недоліки запропонованих інструментів" Галина Пахачук з Мінфіну заявила, що уряд планує забезпечити розширення мережі, через яку можна буде купувати папери, а також знизити їх номінал до $500. За її словами, обговорюється і випуск облігацій в паперовому вигляді, що дозволить покупцям, як і раніше, зберігати гроші під матрацом, тільки вже у вигляді держпаперів, що приносять дохід.
"Після того як у нас були проблеми з поверненням депозиту, ми з чоловіком не готові зберігати гроші в банку, - каже київський підприємець Леся Чернова, яка зараз шукає спосіб зберегти заощадження. - З іншого боку, просто збирати їх вдома нерозумно - інфляція. Так що я обов'язково купила б цінні держпапери".
Гра-п'ятиходівка
Що потрібно зробити, щоб стати власником ОВДП
Відкрити рахунок в цінних паперах в уповноваженого зберігача - банку
Визначити обсяг, термін і дохідність ОВДП
Оформити заявку на купівлю з чітким зазначенням усіх параметрів
Покласти гроші на свій поточний рахунок. Гроші повинні бути на рахунку на момент складання акта купівлі-продажу
Скласти акт купівлі-продажу цінних паперів. При цьому банк включає в розрахунок ціну своїх послуг за виконання функцій первинного дилера (10 центів на облігацію), витрати на передоплату тощо.
Джерело: Ощадбанк
Наталія Гузенко
За матеріалами: Фокус
Поділитися новиною