Україна заощадить на ядерному паливі


Україна заощадить на ядерному паливі

Президент Віктор Янукович підписав закон про будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) з українських атомних електростанцій (АЕС). Сховище вартістю 3,68 млрд. грн. дозволить Україні не вдаватися до дорогих послуг російських партнерів

Розмістити сховище планується на майданчику між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка Київської області, в Чорнобильській зоні відчуження. ЦСВЯП має стати частиною єдиного комплексу з поводження з ядерним паливом держпідприємства "Чорнобильська АЕС". Там буде застосовуватися технологія поверхневого "сухого" зберігання ядерного палива в інженерних системах контейнерного типу. Створення такого об'єкта дозволить НАЕК "Енергоатом" значно скоротити витрати, пов'язані з поводженням з відпрацьованим ядерним паливом, яке в даний час вивозиться на тимчасове зберігання до Росії.

Послуги російських партнерів із зберігання палива з українських АЕС обходяться Україні занадто дорого. Так, в 2011 р. росіяни поставили ціну, яка перевищує середньоєвропейську, - $1500 за 1 кг важкого металу. При цьому Україна щорічно може вивозити від 100 до 160 т. За попередніми підрахунками, якщо сховище буде побудовано на території України, то 1 кг важкого металу буде обходитися в 1800 грн. з доставкою, обробкою і зберіганням. Тобто в шість разів дешевше. Країни Східної Європи, експлуатували російські реактори, а також Фінляндія відмовилися від практики вивезення відпрацьованого палива в Росію і вже створили СВЯП на своїх територіях. В Україні власне пристанційне СВЯП є тільки у Запорізькій АЕС, введене в експлуатацію в 2001 р.

Місткість нового ЦСВЯП складе 16,53 тис. відпрацьованих тепловиділяючих елементів, у тому числі 12,01 тис. - з блоків ВВЕР-1000 і 4,52 тис. - ВВЕР-440. Загальна площа території під ЦСВЯП - 11,7 га. Будівництво ЦСВЯП буде вестися за рахунок позик, погашення яких буде здійснювати НАЕК "Енергоатом" протягом чотирьох років після введення об'єкта в експлуатацію. Обслуговувати кредит будуть із коштів, закладених в тарифі НАЕК, які зараз йдуть на оплату послуг російських підприємств з тимчасового зберігання та переробки ядерного палива з українських АЕС. Планується, що пусковий комплекс ЦСВЯП для реакторів типу ВВЕР українських атомних станцій буде побудований за 36 місяців за 1,23 млрд. грн. Вартість будівництва всього ЦСВЯП оцінюється в 3,68 млрд. грн.

Колишній міністр екології та ядерної безпеки Юрій Костенко стверджує, що нове ЦСВЯП необхідно для української ядерної енергетики. "Згідно з українським та російським законодавством, після витримки відпрацьованого палива з українських АЕС та вилучення того, що ще може використовуватися в ядерній енергетиці, найбільш токсичні радіоактивні відходи повертаються назад у країну для постійного збереження. Тому будемо далі використовувати ядерну енергетику чи ні, але ми повинні забирати все те, що належало українським АЕС", - сказав парламентарій в розмові з "i". За його словами, в Чорнобильській зоні є понад 90% всіх радіоактивних речовин, тому якщо говорити про місце будівництва та збереженням відпрацьованого ядерного палива, то воно вибрано правильно.

Заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев також вважає, що проект з будівництва централізованого сховища для трьох українських АЕС - в національних інтересах України. "Те, що держава розуміє цю проблему, безумовно, заслуговує схвалення, оскільки проблему необхідно вирішувати. Але те, що держава достатньо безсистемно підходить до її вирішення, викликає певні побоювання. Адже плани з будівництва цього сховища були озвучені давно. Але досі визначені джерела фінансування будівництва, і не зовсім зрозуміло, яким чином в це сховище буде поставлятися відпрацьоване ядерне паливо", - сказав "i" експерт. За його словами, є побоювання, що стан залізниць України не дозволяє транспортувати такі небезпечні вантажі із забезпеченням 100% гарантії їх доставки до місця призначення. Зокрема, це стосується можливих поставок ядерних відходів з європейських країн, чого раніше не виключало українське керівництво.

Відпрацьоване ядерне паливо є цінною вторинною сировиною, що містить до 97% ядерних матеріалів, які можуть бути ефективно використані в реакторах наступного покоління. Протягом 20 років проводилися науково-дослідні роботи в прямому використанні відпрацьованого палива як палива для важководних реакторів, а Китай вже приступив до дослідно-промислової експлуатації. Спалювання палива призводить до зменшення обсягу радіоактивних відходів у переробці. Це паливо може стати ядерним паливом для реакторів на швидких нейтронах. Весь світ збирається перейти на цю технологічну платформу після 2030 р., для того щоб замкнути ядерно-паливний цикл і більш ефективно використовувати природні уран і плутоній.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua