Дослідження: Вартість ГТС України становить 61 млрд дол. — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Дослідження: Вартість ГТС України становить 61 млрд дол.

Енергетика
678
Ринкова вартість ГТС України становить 61 млрд дол. Про це пише "Дзеркало тижня. Україна" з посиланням на оцінку, проведену членом Американського товариства оцінювачів, членом Інституту оцінки США Людмилою Симоновою.
Оцінка вартості української ГТС була здійснена за допомогою двох основних підходів - витратного і прибуткового.
Витратний підхід дозволяє визначити вартість шляхом розрахунку витрат на дату оцінки, які необхідно понести для будівництва аналогічної нової ГТС, за вирахуванням зношеності, що знецінила активи з моменту введення їх в експлуатацію. Прибутковий підхід заснований на перетворенні доходів, які можуть бути отримані в майбутньому від використання (експлуатації) активів, в його вартість, тобто на капіталізації потоку доходів від експлуатації активу за ставкою капіталізації, що характеризує повернення капіталу від вкладення коштів в аналогічні активи.
Для розрахунку з використанням прибуткового підходу будемо виходити з тарифу, встановленого для транспортування газу по магістральному газопроводу через територію України в розмірі 2,89 дол. за тисячу кубометрів на 100 км, та обсягів транзиту для чотирьох магістральних трубопроводів в 110 млрд кубометрів на рік. Помноживши тариф транспортування на відстань прокачування по кожному трубопроводу, поділивши на 100 км і склавши, отримуємо загальний дохід від транзиту газу європейським споживачам через українську ГТС в сумі 3,711 млрд дол. на рік. Іншою статтею доходу є транспортування газу українським споживачам, тариф на яке НКРЕ не так давно встановила в розмірі 302 грн за тисячу кубометрів. Враховуючи, що річний обсяг прокачування на внутрішній ринок становить близько 40 млрд кубометрів природного газу, дохід від використання ГТС українськими споживачами складе 1,51 млрд дол. на рік.
Разом, сумарний дохід від зовнішнього і внутрішнього транспортування газу складе 5,221 млрд дол. на рік. При цьому сумарний валовий дохід від використання ГТС за вирахуванням щорічних інвестицій в модернізацію складе 4,935 млрд дол. Таким чином, чистий прибуток як різниця між валовим доходом і витратами складе 4,087 млрд дол.
Для переведення чистого прибутку у вартість в цьому дослідженні застосовано поняття періоду окупності - він встановлений на рівні 15 років (як у випадку з газопроводом North Streem). Тоді вартість ГТС, розрахована за допомогою дохідного підходу, складе 61,3 млрд дол.
Для розрахунку вартості із застосуванням витратного підходу проаналізуємо вартість 1 км аналогового трубопроводу "Північний потік". Підрахунок дозволяє отримати вартість витрат на 1 км трубопроводу "Північний потік" для однієї нитки - 10,1 млн дол./км.
Для визначення вартості української ГТС за умови, що її би будували сьогодні, будемо враховувати, що загальна довжина магістральних трубопроводів становить 22,16 тис. км. Тоді вартість будівництва нової ГТС (вартість заміщення) складе 111,5 млрд дол.
Далі необхідно врахувати той факт, що українська ГТС вже експлуатується деякий час і в процесі цієї експлуатації відбувається її зношення, що призводить до необхідності проведення капітальних ремонтів та модернізації. Після вирахування зношеності з вартості заміщення отримуємо вартість ГТС на рівні 47,2 млрд дол.
При цьому перевагу експерти зазвичай віддають прибутковому підходу, бо витратний підхід використовує технічні параметри, які в сучасних умовах могли б значно відрізнятися від тих, що використовувалися 20 років тому. Прибутковий підхід в цій оцінці спирається на такі достовірні дані, як тарифи на транспортування газу, протяжність основних трубопроводів, обсяги транзиту в минулому, фактичні витрати і незалежний прогноз капітальних інвестицій.
Відзначимо, в понеділок, 27 лютого, "Нафтогаз" проведе тендер з відбору суб'єкта оціночної діяльності, з яким буде укладено договір на оцінку української ГТС.
Нагадаємо, українська ГТС вже двічі оцінювалася: у 2007 р. - в 24,8 млрд дол., а в 2009 р. - в 9,9 млрд дол.
Раніше в "Газпромі" заявили, що українська сторона оцінила ГТС в 20 млрд дол. При цьому Юлія Тимошенко у своєму листі наполягає на цифрі в 200 млрд дол.
Додамо, що "Газпром" викупив білоруську ГТС за 5 млрд дол.
За матеріалами:
Дзеркало Тижня
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас