Верховна Рада в першому читанні прийняла президентський КПК — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Верховна Рада в першому читанні прийняла президентський КПК

Кримінал
1765
Верховна Рада України (ВР) прийняла за основу в першому читанні законопроект №9700, ініційований Президентом України Віктором Януковичем про проект Кримінально-процесуального кодексу України.
Згідно з документом, прокурор не матиме права заарештовувати майно, проводити обшук в нежитлових приміщеннях, а також вилучати будь-які речі, крім зброї та наркотичних засобів.
Багато уваги в КПК приділено захисту потерпілого. Відразу після подачі заяви в міліцію заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів, які є на сьогоднішній день.
Також проект передбачає можливість укладення угоди між прокурором і обвинуваченим про визнання вини та угоди про примирення між потерпілим та обвинуваченим. Проте така угода не може бути підписана, коли скоєно тяжкий, або особливо тяжкий злочин.
Пропонується ввести модель судового розгляду, коли в процесі беруть участь двоє суддів і троє присяжних. Переймаючи практику судочинства країн Європи та США, законодавці передбачають застосування "суду присяжних" при розгляді справ, пов'язаних з вчиненням злочинів, покаранням за вчинення яких є довічне ув'язнення. Також виписана процедура застосування застави.
Новий варіант КПК покликаний зменшити бюрократизацію кримінального процесу, тому зобов'язує обладнати зали суду в режимі відеоконференцій і установлює чіткий перелік оперативно-розшукових дій та порядок їх здійснення.
Згідно з документом, всі адвокати повинні числитись у відповідному реєстрі. Тільки в такому випадку, вони зможуть повною мірою виконувати свої обов'язки.
Радник Президента, керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов раніше говорив, що новий КПК є революційним у багатьох процесуальних нюансах. Такої ж думки про проект документа і експерти. Колишній міністр юстиції України, президент Інституту правової політики Микола Оніщук говорив, що КПК знищить репресивну систему кримінальної юстиції. Позитивно документ оцінили і в Раді Європи. Експерт РЄ Ерік Сванідзе зазначав, що текст документа хороший, однак і його виконання має бути на рівні. А для цілісного формування системи судочинства необхідно прийняти ще низку законів.
Незважаючи на всі позитивні сторони закону і втішні висновки експертів, члени профільного комітету ВР розділилися в думках і рекомендували доручити комітету доопрацювати та узгодити документ нормами Конституції. Зокрема, до другого читання потрібно переглянути норми про затримання посадових осіб на 72 години з можливістю продовження затримання до одного року. Вона стосується також народних депутатів, кандидатів в Президенти.
Вносячи документ на розгляд парламенту, Президент Віктор Янукович характеризував його як невідкладний. Чиновники з АП відзначали, що президент очікує, що депутати приймуть кодекс до кінця лютого.
Новий КПК, як раніше пояснював Портнов, передбачає набрання чинності протягом 6 місяців після його прийняття, хоча європейські експерти у своїх зауваженнях запропонували дворічний термін для набрання чинності цього закону, мотивуючи це тим, що необхідно провести навчання для слідчих і прокурорів для роботи з урахуванням документа.
За матеріалами:
РБК-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас