160
Аналітики: ЄЦБ поки збереже базову ставку
Рада керуючих Європейського центрального банку (ЄЦБ) у четвер залишить незмінною базову ставку на рівні 1% річних і не запропонує нових нестандартних заходів підтримки фінансової системи; зокрема, не буде призначено нових трирічних аукціонів з кредитування банків єврозони, вважають аналітики, опитані РИА Новости.
Регулятор два рази поспіль знизив ставку на 0,25 відсоткового пункту - в листопаді і грудні минулого року, січневе засідання пройшло без зміни індикатора. Регулятор в листопаді 2011 року призначив і проведення перших у своїй історії трирічних аукціонів для банків. Дебют відбувся 21 грудня, банки залучили рекордні 489 млрд євро. Другий аукціон призначений на 29 лютого.
Деякий статистичний позитив січня 2012 дає ЄЦБ перепочинок у прийнятті нових рішень. Експерти відзначають, зокрема, що композитний індекс ділової активності в галузі промислового виробництва та сфері послуг для 17 країн регіону, що розраховується Markit Economics, за остаточною оцінкою, виріс в січні 2012 року до максимальної позначки за останні п'ять місяців 50,4 пункту з 48,3 пункту в грудні 2011-го. Таким чином, ділова активність повернулася до зростання після зниження протягом четвертого кварталу минулого року.
"Швидше за все, ставка залишиться незмінною, оскільки не було жодних чітких індикаторів, що вказують на можливість її скорочення. Поліпшення (індикатора ділової активності) - це не та ситуація, при якій ЄЦБ буде скорочувати ставки. Поліпшення, звичайно, може бути тимчасовим, але на даний момент воно не дає передумов до зміни індикатора", - сказав РИА Новости аналітик ING Петер Ванден Хот.
Аналогічної думки дотримується і економіст Citi Юрген Мішельз. "ЄЦБ не змінить ставку, так як ми побачили поліпшення в низці головних індикаторів в січні. Однак я вважаю, що регулятор може знизити її вже в другому кварталі, якщо ситуація погіршиться, і дійде до 0,5% річних", - сказав він. Цей рівень буде рекордним для регулятора, мінімумом у якого поки є 1% річних.
"Статистика січня не тисне на ЄЦБ, тому у нього немає необхідності додавати нестандартні заходи", - вважають аналітики Raiffeisen Research. З ними згоден і експерт ING. "ЄЦБ почекає результатів проведення другого трирічного аукціону. Зараз у нього немає гострої необхідності, поспіху призначати додаткові подібні операції. Однак не виключено, що в майбутньому регулятор може і ставку скоротити, і додаткові аукціони призначити", - сказав він.
Важливою темою засідання ради керуючих ЄЦБ, на думку аналітика ING, може стати ситуація в Греції. Видання The Wall Street Journal повідомило напередодні з посиланням на джерела, що ЄЦБ погодився обміняти придбані ним на вторинному ринку боргові цінні папери Греції на облігації Європейського фонду фінансової стабільності (ЄФФС).
"Були дискусії про те, в якому вигляді і розмірі ЄЦБ може взяти участь у скороченні держборгу Греції, але поки це тільки чутки. Однак регулятор не бажає втрачати гроші, тому навряд чи ми побачимо його в самій програмі з реструктуризації боргу приватними інвесторами з втратами аж до 70%", - сказав Ванден Хот.
Аналітики Raiffeisen Research вважають, що ЄЦБ в 2010 році міг купити облігацій Греції на суму 40-50 млрд євро за ціною в середньому 75% номіналу. "Якщо регулятор буде їх тримати до погашення і Греція повністю розрахується за ними, то його дохід може скласти близько 15 мільярдів євро", - відзначають вони.
ING припускає, що ЄЦБ здійснював купівлю за середньою ціною близько 70% від номіналу держоблігацій Греції.
Якщо ж ЄЦБ продасть папери ЄФФС за ціною купівлі або обміняє їх на бонди фонду, то сам нічого не втратить. ЄФФС ж може кредитувати Грецію на викуп власних паперів у фонду все за тією ж ціною. "Таким чином, в уряду Греції може бути мінус приблизно 30% з держборгу, що знаходиться зараз в ЄЦБ, що буде відповідати приблизно 10 мільярдам євро, а це істотна сума. Така схема здається реальною. Я не вважаю, що ЄЦБ не піде далі, так як він не хоче зазнати втрат", - говорить Ванден Хот. "Проте я не впевнений, що ЄЦБ захоче зараз оголосити про подібну програму, тому що бажано, щоб спочатку домовилися (про реструктуризацію) приватний сектор та влада країни", - підсумував він.
За матеріалами: РІА Новини
Поділитися новиною