689
Литвицький: В Україні дозріли умови для пом'якшення монетарної політики
— Валюта
Национальный банк України (НБУ) у лютому цього року може розглянути доцільність другого раунду пом'якшення монетарної політики після того, як у січні він зменшив робочі ставки рефінансування, вважає керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький.
"У балансі макроекономічних ризиків формується певна асиметрія - загроза уповільнення росту починає переважувати побоювання відносно цінової стабільності, що вимагає коректування відсоткової політики убік здешевлення грошової пропозиції", - таку думку він висловив агентству "Інтерфакс-Україна".
Литвицький додав, що в середу виклав свою думку голові НБУ.
Керівник групи радників вказав, що в січні, як і в попередньому грудні, було зафіксовано новий історичний мінімум інфляції, і нагадав, що з травня минулого року інфляція в країні тримається на рівні 1%.
За його словами, звичайний січневий синдром цінового порушення виявився подавленим, у тому числі завдяки зваженій монетарній і бюджетній політиці. Зокрема, у січні грошова маса скоротилася на 1,5% (у січні-2011 зросла на 0,6%), а кошти уряду в банківській системі збільшилися на 21,6% (у січні-2011 - тільки на 0,9%).
"Супернизька інфляція січня доводить домінуючу роль фундаментальних (монетарних і фіскальних) факторів у просуванні цін, а не перехідних, ситуативних", - відзначив Литвицький.
Він також підкреслив, що в січні була зафіксована нульова базова інфляція, що також є безпрецедентним. У річному вимірі інфляція уповільнилася до 3,7%, а базова - до 6,6%, тому всі відсоткові ставки Нацбанку сьогодні такі, що стримують інфляцію.
"Ми можемо провести коректування робочих ставок рефінансування в надії, що збережуться тенденції минулого року: рефінансування буде здійснюватися не тільки через операції на валютному ринку, але й через операції на ринках цінних паперів", - вважає Литвицкий.
Керівник групи радників відзначив, що останнім часом намітилися певні кроки щодо розширення співпраці з Мінфіном, поглиблення діалогу для координації зусиль у роботі на ринку цінних паперів.
Він додав, що поки ще рано робити висновки про економічну динаміку в січні, тому що повна статистика буде отримана у 20-х числам лютого. У той же час уже оприлюднені непрямі дані - про триваючу дефляцію цін у промисловості, а, виходить, ін'єкції грошової пропозиції сьогодні не призведуть до перегріву економіки.
У той же час Литвицький підкреслив, що у будь-якому пом'якшення грошової політики, якщо таке рішення буде прийнято, буде здійснено в межах, які не ставлять під загрозу цінову стабільність і досягнення бюджетного орієнтира інфляції в 2012 році на рівні 7,9%.
Як повідомлялося, НБУ з 23 січня знизив на 0,25 відсотків пункту робочі ставки рефінансування, які утримував на незмінному рівні з 8 жовтня: з кредитів "овернайт" під забезпечення державними цінними паперами - до 9%, без забезпечення - до 11%.
Дисконтну ставку збережено на рівні 7,75%.
Інфляція в Україні в 2011 році сповільнилася до 4,6% з 9,1% роком раніше, базова інфляція - до 6,9% з 7,9%.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною