Шимпанзе розуміють мотиви вчинків своїх сородичів — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Шимпанзе розуміють мотиви вчинків своїх сородичів

51
Шимпанзе можуть розуміти цілі та мотиви поведінки інших індивідуумів, навіть якщо ці цілі і мотиви їх ніяк не стосуються. До такого висновку дійшли дослідники з Кіотського університету в Японії.
Вважається, що одна з найважливіших відмінностей людини - це її здатність уявляти, що думають і відчувають інші люди. Кажуть, що ми володіємо моделлю психічного стану людини (або, як ще кажуть, "теорією розуму"), тобто усвідомлюємо різницю між собою і іншим, його мотивацію, а тому можемо співпереживати іншому і до якоїсь міри розуміти і передбачати його поведінку.
За словами японських вчених, така модель психічного стану іншої доступна не тільки людині, але і його найближчим родичам - шимпанзе, повідомляє compulenta.ru.
Дослідники ставили такий експеримент: у дві сусідні клітки садили двох шимпанзе, і одна з мавп повинна була виконати нездійсненне завдання. Їй потрібно було дістати ящик з соком, що знаходиться за межами досяжності - або банка з соком мала такий маленький отвір, що пити його можна було лише через соломинку. Іншій мавпі клали в клітку набір "інструментів": палицю, солому, ланцюг, мотузку, щітку і т. д. Варто зауважити, що обидві мавпи доводилися одне одному найближчими родичами, тобто в клітку садили матір та її дорослого сина чи дочку.
Коли одна з мавп розуміла, що їй не дістати сік без підручних засобів, вона просила допомоги: плескала в долоні, тулилася мордою до перегородки між клітками і взагалі намагалася звернути на себе увагу сусіда. І, як відзначили зоологи, сусід передавав у відповідь на прохання потрібний інструмент. Якщо було потрібно посунути ящик, сусід подавав палицю, якщо треба було пити через соломинку - подавав її. Але якщо сусід не бачив, в чому полягає скрута, він помилявся в інструментах: шимпанзе один за іншим подавали непотрібні предмети, поки, нарешті, випадково не натикалися на правильний.
Іншими словами, мавпи бачили, в чому полягає проблема, і були в змозі зрозуміти наміри іншого. Тобто їм була доступна мотивація поведінки іншого індивідуума - саме те, що у нас називається "теорією розуму" (або моделлю психічного стану).
Досі вважалося, що шимпанзе можуть передбачати поведінку інших тільки в змагальних ситуаціях, коли у декількох тварин мотивація одна й та ж. Очевидно, тепер цю точку зору доведеться переглянути. У майбутньому вчені збираються провести подібні експерименти з шимпанзе бонобо. Ці мавпи зазвичай діляться один з одним їжею, і зоологам тепер хочеться з'ясувати, чи роблять вони це тому, що інший так хоче, чи тому, що вони люблять їсти в компанії.
За матеріалами:
Фокус
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас